Άδεια διδασκαλίας αγγλικής γλώσσας

Princessa · 11 · 18919

Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Μήπως έβγαλε κάποιος πρόσφατα άδεια διδασκαλίας; Έχω πάρει την επάρκεια προ αμνημονεύτων ετών και θα ήθελα τώρα να βγάλω και την άδεια. Στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας βρίσκω μόνο τα δικαιολογητικά για την επάρκεια.


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Έβγαλα την άδειά μου πριν από ενάμιση χρόνο. Θέλει διαδικασία. Πήγαινε στη δευτεροβάθμια και ζήτα τον αρμόδιο για τις άδειες διδασκαλίας ξένων γλωσσών. Στη σελίδα του υπουργείου έχει μόνο για την επάρκεια και την άδεια για κατ' οίκον διδασκαλία (δεν θες αυτή--γι' αυτή πληρώνεις κάθε χρόνο--κανείς δεν ξέρει γιατί υπάρχει αυτή η άδεια). Θα ζητήσεις να βγάλεις άδεια για διδασκαλία σε φροντιστήρια. Ζητάει πολλά. Ακτίνα, πιστοποίηση από παθολόγο δημόσιου νοσοκομείου, χαρτί από ψυχίατρο δημόσιου νοσοκομείου (κάτι νέο, απ' ό,τι ξέρω)... Αφού τα συλλέξεις όλα, θα σου έχουν πει από τη δευτεροβάθμια να περάσεις από επιτροπή, από την οποία δεν περνάς, και σου λένε να περάσεις τελικά να πάρεις την άδειά σου την τάδε μέρα. Εμένα μου πήρε μερικές μέρες. Θέλει τρέξιμο. Μην το αμελήσεις. Αν θέλεις κάτι άλλο, στείλε μου μήνυμα στο μέιλ.

Πάνος
Laughter translates into any language.




dimitris2012

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
χαίρεται,
Μόλις πήρα την επάρκεια και θα ήθελα να ξέρω αν κανεις σας μπορεί να μου συστήσει έναν γιατρό η γιατρούς που να έχουν πείρα με εξέτασης για αυτούς που θέλουν άδεια διδασκαλίας. μένω στον νέο κόσμο και θα προτιμούσα κάποιον κοντά αν είναι δυνατόν.

Ευχάριστο πολύ.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οι εξετάσεις για το πιστοποιητικό υγείας γίνονται σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο και όχι σε ιδιώτες γιατρούς. Δες εδώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dimitris2012

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είπαν ότι θα μπορούσα να πάω σε ιδιωτικό γιατρό, αλλά μαλλων οχι. Μηπως ξέρεις αν δεν είσαι ασφαλισμένος αν μπορείς να πάς στα νοσοκομεία που αναφέρει η ιστοσελίδα και να πληρώσεις για τις υπηρεσίες τους;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν το ξέρω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο νοσοκομείο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Δημήτρη, καλημέρα.

Απ' όσο ξέρω τα χαρτιά που ζητάνε πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομειο. Εμένα πριν δύο χρόνια μου είχαν ζητήσει χαρτί από ψυχίατρο (ο οποίος φυσικά δεν σε εξετάζει καν, απλά ρωτάει γιατί θέλεις τη βεβαίωση) και ακτινογραφία θώρακος από δημόσιο νοσοκομείο. Τους είχα πάρει τηλέφωνο και μου τα είχαν πει όλα αναλυτικά.


dimitris2012

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
Γεια σου, Princessa,
ήταν ο ψυχίατρος ιδιωτικός ή δημόσιος;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάντα για δημόσια νοσοκομεία μιλάμε, Δημήτρη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Δημόσιος ήταν. Στον Ευαγγελισμό είχα πάει. Απλά φρόντισε να κλείσεις σύντομα το ραντεβού γιατί εμένα μου είχαν κλείσει 1,5 μήνα μετά.


 

Search Tools