Διεργασίες που τρέχουν στον υπολογιστή

angela · 14 · 9498

angela

  • Newbie
  • *
    • Posts: 19
    • Gender:Female
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες του forum πάνω τους υπολογιστές, σχετικά με τις διεργασίες που τρέχουν σε ένα pc. Ποιές είναι απαραίτητες και ποιές μπορούν να τερματιστούν με ασφάλεια; Έχω μια υποψία ότι "κάτι τρέχει" παρασκηνιακά και κακόβουλα στο pc μου, καθώς τελευταία είναι πιο αργό και το ποντίκι πολλές φορές παίρνει πρωτοβουλίες και πηγαινοέρχεται!
Ευχαριστώ


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αυτό που μπορείς να κάνεις (γιατί κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς έχεις εγκαταστήσει εσύ και τι είναι "παράνομο"):

Τα "processes" ή διεργασίες που σου δείχνει ο υπολογιστής σου ότι τρέχει (στο Task Manager) θα τα αναζητήσεις ένα-ένα στο Google. Δίνουν περιγραφές (έχουν περάσει κι άλλοι τα προβλήματά σου) και θα βρεις εύκολα ποιες ανήκουν σε νόμιμα προγράμματα και ποιες σε παράνομα. Κράτα και σημειώσεις για να ξέρεις πάντα ποια είναι τα νόμιμα.




stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Πολύ βιαστικά:

1. Αν θέλεις, πάρε ένα screenshot τη λίστα με τις διεργασίες που εμφανίζονται στο Task Manager και κάντο post εδώ. Το θέμα βέβαια δεν είναι να τερματίζεις κάθε φορά την ανεπιθύμητη διεργασία αλλά να "σκοτώσεις" την εστία του κακού. Γι' αυτό...
2. ...Κάνε έναν έλεγχο στον υπολογιστή σου με κάποιο anti-spyware πρόγραμμα (π.χ. Ad-Aware, πολύ καλό και δωρεάν).
3. Για το θέμα της ταχύτητας, μπορεί να χρειάζεται defrag ο δίσκος σου.

Αυτά για την ώρα...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το Ad-Aware κάνει τη δουλειά του. Πολύ καλό και εντελώς δωρεάν επίσης το Spybot - Search & Destroy

Security Tips: Identify Malware Hiding in Windows' System Folders

Επίσης, ακριβώς για αυτή τη δουλειά από την ίδια ομάδα του Spybot - Search & Destroy, το RunAlyzer

    * Autostart entries - RunAlyzer shows a bunch of places applications use to get themself started upon Windows start. This is good for tweaking your system as well as finding spyware, viruses or other malware.
    * Analysis - RunAlyzer comes with a database of known entries and can do an online lookup to get the newest classifications of entries from our servers. Simple colors - green for good, red for bad - will give you the quick overview needed. Our detectives will even classify any unknown entries you submit to us through an easy function integrated into the application.
    * Log functions - Should you want to get help from another place, RunAlyzer can export log files as would be created by Spybot-S&D or HijackThis - formats that many experts all over the world prefer.
    * Windows x64 compatibility - RunAlyzer works on the new 64 bit versions of Windows as well - and allows you to view and change both 32 bit backward compatbility and new 64 bit entries there.
    * WinPE compatibility - thanks to the multi platform code we use in many of our products, RunAlyzer also automatically detects Windows installations on other attached harddisks or partitions, and allows you to manage those. This can be extremly useful if for example you want to repair a system while booting from a BartPE (bootable Windows PE) CD.
« Last Edit: 21 Jun, 2006, 01:31:59 by spiros »



progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Α, πολύ ωραία πρόταση! Μπορείτε, οι γνώστες, να ρίξετε μια ματιά και στα δικά μου Processes? :D

Ευχαριστώ!!

https://www.translatum.gr/gallery/displayimage-lastup-1-0.html


angela

  • Newbie
  • *
    • Posts: 19
    • Gender:Female
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απόκριση! Έχω ήδη κατεβάσει το Spybot Search & Destroy και νομίζω πως κάτι έγινε. Πριν από αυτό κατέβασα το Spyware Doctor το οποίο βέβαια απλά εντόπισε κάποια πράγματα χωρίς όμως να μπορεί να τα διαγράψει, αφού έπρεπε να το αγοράσω. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι αφού διέγραψα ό,τι ανυσηχητικό βρήκα με το Spybot, έτρεξα πάλι το Spyware Doctor, το οποίο εξακολουθούσε να βρίσκει επικίνδυνα πράγματα! Να εμπιστευτώ το Spybot?
Αυτά για την ώρα!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν ο υπολογιστής σου είναι καθαρός, τότε κανένα από τα προγράμματα αυτά δεν θα πρέπει να σου εμφανίζει ότι υπάρχουν προβλήματα.

Ωστόσο, φαντάζομαι ότι μπορείς να δεις τα προβλήματα που σου δίνει το Spyware doctor και να πας να τα ξεριζώσεις με το χεράκι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
και να πας να τα ξεριζώσεις με το χεράκι.

Με το χεράκι να ξεριζώνεις τα ζιζάνια στον κήπο σου. Κάθε περίεργος ιός που έχει φυτευτεί στο σύστημα και δεν τον αφαιρούν τα γνωστά προγράμματα θέλει πάντα κάτι περισσότερο από κάποιο απλό delete. Πάντα με οδηγίες από υπεύθυνες σελίδες του διαδικτύου και με πολλή προσοχή αν απαιτείται παιχνίδι με το Registry.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν μιλάω για ιό αλλά για ανεπιθύμητο πρόγραμμα που σου έχουν εγκαταστήσει χωρίς να το θες, θείο. Και δεν έχω κήπο. Κι η άποψή μου, που θαρρώ ότι δεν έγινε σαφής, είναι ότι εφόσον κάποιο από τα γνωστά εργαλεία όπως το spyware doctor δίνει ακόμη προβλήματα, ο υπολογιστής πρέπει να καθαριστεί χωρίς να επαναπαυόμαστε στο ένα εργαλείο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο, δηλαδή Spybot και Ad-Aware και έχω και το Zone Alarm για firewall. Και κλασικά, το Norton Antivirus! :P Δεν βλέπω πια τσόντες στον υπολογιστή μου, όμως, οπότε τα τελευταία τρία χρόνια, δεν έχω προβλήματα με ιούς...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απόκριση! Έχω ήδη κατεβάσει το Spybot Search & Destroy και νομίζω πως κάτι έγινε. Πριν από αυτό κατέβασα το Spyware Doctor το οποίο βέβαια απλά εντόπισε κάποια πράγματα χωρίς όμως να μπορεί να τα διαγράψει, αφού έπρεπε να το αγοράσω. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι αφού διέγραψα ό,τι ανυσηχητικό βρήκα με το Spybot, έτρεξα πάλι το Spyware Doctor, το οποίο εξακολουθούσε να βρίσκει επικίνδυνα πράγματα! Να εμπιστευτώ το Spybot?
Αυτά για την ώρα!

Πολλές φορές αυτά τα προγράμματα βάζουν στη μαύρη λίστα και στοιχεία που δεν είναι ουσιαστικά απειλές. Π.χ. εκτέλεσα πρόσαφατα το Spybot και μου έσβησε ένα cookie με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ ούτε στις σελίδες του Yahoo ούτε στο Yahoo Messenger. Επομένως, και αυτές οι διαδικασίες απαιτούν την εποπτεία του χρήστη.

Επίσης, πολλά που δεν μου βρίσκει ως απειλές το Ad-Aware μου τα βρίσκει το Spybot. Το ξερίζωμα με το χέρι είναι για ειδικές περιπτώσεις που δεν έχει βγει αυτοματοποιημένο αντιβιοτικό και δεν ενδείκνυται για άπειρους σε χειρισμούς στο μητρώο.


  • Guest
Σπύρο, επειδή έκανα και εγώ καθάρισμα με το Spy και το yahoo μου έχει πάθει γκαγκά, πώς το αποκατέστησες τελικά;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έκανα system restore.
Start → Help and Support → Pick a task → Undo changes to your system with system restore.

Στη συνέχεια εκτέλεσε ξανά το Spybot και αποεπέλεξε τα στοιχεία τα σχετικά με Yahoo. (Δεν θυμάμαι ποια είναι).


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Καλό πρόγραμμα που σου δείχνει 'τι τρέχει' : http://www.malwhere.com/

Κατεβάστε και το SpywareΒlaster από το http://www.javacoolsoftware.com/sbdownload.html

Το Spybot κρατάει backup (καρτέλα recovery), όπως τα περισσότερα σοαβρά τέτοια προγραμματάκια.



 

Search Tools