smoking jacket → σακάκι καπνίσματος, κοντή ανδρική ρόμπα δωματίου, φαρδιά μπλούζα σπιτιού, ζακέτα σπιτιού

banned13 · 35 · 14295

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
A man's evening jacket, often made of a fine fabric, elaborately trimmed, and usually worn at home.

Έχω την αίσθηση ότι κάπως το λέμε αυτό στα ελληνικά (ή ίσως κάποια γαλλική λέξη;)
Ας μου το θυμίσει κάποιος, αν μπορεί.

A smoking jacket is an overgarment designed to be worn while smoking tobacco, usually in the form of pipes and cigars, or for domestic leisure.
In French, Dutch, Italian, Portuguese, German, Spanish, Polish, Russian, Danish, Turkish, Swedish and other European languages, the term smoking indicates a tuxedo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_jacket
« Last Edit: 16 Nov, 2015, 10:24:23 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Pathfinder Lexicon
smoking jacket, κοντή ανδρική ρόμπα δωματίου
. Δείτε επίσης : smoking ... στον Pathfinder και προέρχεται από τα μέλη του ή από εξωτερικές πηγές - ...
lexicon.pathfinder.gr/index.php?lookup=smoking

εγώ ξέρω και το λεγόμενο σμόκιν (tuxedo).

σμόκιν
το, Ν· (άκλ.) επίσημο ανδρικό ένδυμα.
[ΕΤΥΜΟΛ. < αγγλ. smoking < ρ. smoke «καπνίζω». Το ένδυμα αυτό ονομάστηκε έτσι λόγω τού ότι αρχικά δήλωνε το σακάκι που φορούσαν για το κάπνισμα μετά το δείπνο].
Πάπυρος – Μέγα Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας

σμόκιν το [smókin & zmókin] Ο (άκλ.) : μαύρο σακάκι με μονοκόμματο γυαλιστερό γιακά, ως επίσημο ανδρικό ένδυμα. || είδος μονοκόμματου γιακά χωρίς πέτα. [λόγ. < ιταλ. ή γαλλ. smoking < αγγλ. smoking `ζακέτα για κάπνισμα μετά το δείπνο΄]
Λεξικό της κοινής νεοελληνικής του ιδρύματος Μανόλη Τριανταφυλλίδη
« Last Edit: 16 Nov, 2015, 11:36:47 by spiros »



metafrastis

  • Guest
εγώ ξέρω και το λεγόμενο σμόκιν (tuxedo).

Σπύρο νομίζω ότι ισχύει και στα ελληνικά ότι και για τις παρακάτω γλώσσες:

"In German, French, Polish, Brazilian Portuguese and Mexican Spanish, the term smoking has been adopted as a pseudo-loanword, but in reference to what in English is known as a dinner jacket or tuxedo"

Αnswers.com


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Ρόμπα δωματίου είναι αυτό που λέμε, στα "ελληνικά", ρομπ-ντε-σαμπρ.
Ενώ το smoking jacket κάθε άλλο παρά ρόμπα (υπνο)δωματίου είναι. Το λέει και ο ορισμός, αλλά φαίνεται και από το παπιγιόν που φοράει στη φωτογραφία. Είναι σχετικά επίσημο ένδυμα σπιτιού. Το φοράς στο σαλόνι σου και στη βιβλιοθήκη και καπνίζεις το πούρο σου μαζί με τους καλεσμένους σου.

Το tuxedo, που εμείς στα ελληνικά λέμε σμόκιν, είναι οπωσδήποτε σακάκι που φοριέται επισήμως, και σε εκτός σπιτιού εκδηλώσεις. Το smoking jacket φοριέται μόνο μέσα στο σπίτι.
« Last Edit: 11 May, 2006, 15:09:50 by alexandra_k »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Πάντως σε σχήμα, υφή (ακόμη και η ζώνη που έχει) θυμίζει ρόμπα... προσωπικά δεν έχω δει κανένα να το φοράει, αλλά ίσως φταίει που έχω ταπεινές καταβολές ):

Δες και εδώ μια πιο καλλιτεχνική προσέγγιση:
https://www.translatum.gr/poetry/society/vainas/smoking-jacket.htm
« Last Edit: 11 May, 2006, 12:54:32 by spiros »


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Oύτε εγώ έχω δει κανέναν να το φοράει, αλλά μάλλον φταίει ότι στην Ελλάδα δεν συνηθίζεται. Και δε νομίζω να συνηθίζεται πουθενά αλλού, εκτός απ' την Αγγλία. Α, ναι, το φοράει και ο Χιου Χέφνερ στο Playboy Mansion!
Το έχω δει σε ταινίες, όμως.


metafrastis

  • Guest
Δίκιο έχεις Αλεξάνδρα, σίγουρα αυτό στη φωτογραφία σου δεν είναι tuxedo είναι όμως κάτι εντελώς ξεπερασμένο ακόμη και στη χώρα καταγωγής του και σίγουρα άγνωστο στην ελληνική πραγματικότητα.

Ρόμπες πάντως φοράνε στην Ελλάδα γυναίκες και άντρες γενικά μέσα στο σπίτι και όχι μόνο στο υπνοδωμάτιο. Δεν ξέρω και το context αλλά εφόσον αποτελεί στοιχείο του homewear ίσως κάτι σε "πολυτελή ρόμπα" - "ρόμπα πολυτελείας" να ταίριαζε;
 


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ίσως το φορούν οι λίγοι εναπομείναντες αριστοκράτες... στο παρελθόν είδα κάποιον να το φοράει αλλά ήταν 1000 χρονών και εγώ παιδί.

Αλεξάνδρα, εγώ ρομπντεσαμπρ θα το έλεγα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Το πρόβλημά μου είναι ότι πρόκειται για κωμικό επεισόδιο, όπου δύο τύποι τσακώνονται για το smoking jacket. Όπου jacket το ανεβάζουν, jacket το κατεβάζουν, και πολύ θα με βόλευε να το μεταφράζω σακάκι.


Υ.Γ. Άσχετο, αλλά μου έπεσαν τα μαλλιά τώρα: όταν βάλετε ειδήσεις στην ΝΕΤ, θα δείτε να απονέμουν τίτλο επιτίμου διδάκτορος σε μία κυρία, και θα ακούσετε τη φωνή της ρεπόρτερ να μας πληροφορεί ότι η επιστήμων συνέταξε "εγχειρίδια και μονογραφές"...


metafrastis

  • Guest
Ίσως το φορούν οι λίγοι εναπομείναντες αριστοκράτες...

Bρε Βίκυ, ρόμπες ανδρικές υπάρχουν και φοριούνται πολύ, αλλά όχι πια δίπλα στο τζάκι καπνίζοντας πούρα υπό το βλέμμα λιονταροκεφαλών. Άλλαξε ελαφρώς η χρήση, τους έμεινε το όνομα (στην Αγγλία).

Αλεξάνδρα καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, όμως το target audience είναι Έλληνες και αφού στη χώρα μας δεν είχαμε ποτέ ειδικά σακάκια για να καπνίζουμε πούρα δε νομίζω να χαλάσει κανέναν η ρόμπα, που στο κάτω κάτω και στο μάτι είναι κάτι σαν ένα πιο "χαλαρό" σακάκι για μέσα στο σπίτι.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Υπάρχει μια λογική στο να φοράς ένα σακάκι καπνίσματος όταν αποσύρεσαι στο δωμάτιο καπνίσματος για να καπνίσεις. Γιατί έτσι δεν ζέχνουν τα κανονικά σου ρούχα. Αριστοκρατική συνήθεια, συνυφασμένη με αριστοκρατικούς ρυθμούς ζωής. Αλλά και με σεβασμό στους υπόλοιπους, αφού αποσυρόσουν σε ειδικό δωμάτιο για να καπνίσεις. Σπύρο, την επόμενη φορά που θα σε επισκεφτώ, θέλω να μου έχεις δωμάτιο καπνίσματος (με ή χωρίς τζάκι) και σακάκι καπνίσματος.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Καθώς εγώ ενδιαφέρομαι περισσότερο από εσένα για σένα θα σου έχω ειδικό θάλαμο αποτοξίνωσης και απεξάρτησης....


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Συγγνώμη, αλλά καταλήγουμε ότι μπορώ να γράψω σακάκι καπνίσματος και να μη με κράξουν οι θεατές;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εγώ πάντως δεν θα τό΄γραφα. Η λογική είναι αυτό που λες να μην ξενίζει και να μην προκαλεί το γέλωτα στον μέσο τηλεθεατή.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ούτε εγώ θα το έγραφα και ζητώ και ταπεινά συγγνώμη από τον θείο.

Σπύρο, εγώ θέλω κάτι πιο ανάλαφρο από το σακάκι αυτό όταν έρθω - έστω για το θάλαμο αποτοξίνωσης.:-)))

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools