ερπητικές λοιμώξεις → herpes infections, herpetic infections, herpes and herpes-like infections, serpiginous infections

Vasilis · 14 · 2768

Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
ερπητικές λοιμώξεις = herpetic infections ?
« Last Edit: 28 Mar, 2009, 16:43:34 by wings »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
serpiginous infections

Serpiginous, often referring to some chronic medical affliction, signifies it as slowly progressive or "creeping", such as ringworm. Regarding skin ailments in particular, this means that such a disease leaves scar tissue below while continuing to affect the skin above.
Wikipedia: Serpiginous

Serpiginous - A term used to describe the shape or arrangement of lesions that have a wavy or serpent-like pattern.
Dermatology dictionary - Serpiginous

... Ενημέρωση Φοιτητών; Νέες Εκδόσεις; Περιοδικά; Προσφορές; Ο Καταλογός μας. Λεξικό Όρων. Βρίσκεστε εδώ: Λεξικό Όρων / serpiginous. serpiginous ερπητικός.
www.medical-books.gr/ViewWord.aspx?WordId=739721

Από απάντηση της Κατερίνας σε άλλο ιστότοπο σχετικά με τον όρο serpiginous:
Ερπυστικός. Εσφαλμένο το "ερπητικός". Ο αναφερόμενος σε δερματοπάθειες με κυματοειδή εμφάνιση και επεκτατική τάση.
Λ. Κωνσταντινίδη.
Το ακροχορδονώδες αιμαγγείωμα είναι μια σπάνια οντότητα, η οποία εμφανίζεται σαν περιγεγραμμένες ακροχορδονώδεις βλατίδες, ή πλάκες, ή σαν βλάβες τοποθετημένες σε μια γραμμή η *ερπυστικά διαμορφωμένες*.
http://www.iatrikionline.gr/En_Xro7_06/3.pdf




Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Βαλεντίνη, δεν βρίσκω καμμία αναφορά στο google για 'serpiginous infection'.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Απ' όσο γνωρίζω, υπάρχει η εξής διάκριση (και δεν νομίζω να κάνω λάθος):

a) serpiginous infections = ερπυστικές λοιμώξεις, που σημαίνει λοιμώξεις (συνήθως φυσαλλιδώδεις, ερυθηματώδεις, βλατιδώδεις ή φλυκταινώδεις) που επεκτείνονται στην επιφάνεια του δέρματος κ.λπ. κ.λπ. όπως λέει η Valentini, χωρίς όμως να οφείλονται απαραίτητα σε ερπητοϊούς.

b) herpes infections = ερπητικές λοιμώξεις, που σημαίνει λοιμώξεις από ιούς της κατηγορίας των ερπητοϊών (π.χ. επιχείλιος έρπης, έρπης των γεννητικών οργάνων, έρπης ζωστήρ κ.ά.)

c) το herpetic δεν υπάρχει ως ιατρικός όρος.

Έτσι, λοιπόν, Βασίλη, έλεγξε αν το κείμενο αναφέρεται όντως σε λοιμώξεις από ερπητοϊούς ή σε άλλες λοιμώξεις με παρόμοια συμπτωματολογία αλλά διαφορετική αιτία.
In dubio pro reo



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Ο λόγος που σου πρότεινα, Βασίλη, την απόδοση serpiginous είναι γιατί έχω μια μικρή υποψία ότι αναφέρονται σε δερματικές παθήσεις που παθαίνουν οι ναρκομανείς. Εάν κάνω λάθος τότε διάλεξε μια από τις αποδόσεις του Παναγιώτη.

Επίσης ας αναφέρω, για νιοστή φορά, ότι το όνομά μου είναι Βαλεντίνη. Δεν είναι απλά το χρηστώνυμό μου :)
« Last Edit: 28 Mar, 2009, 16:06:46 by Valentini »


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Επειδή είδα και κάτι άλλα αφροδίσια νοσήματα που ανέφερε ο Βασίλης, μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσει το herpes infections ή ακόμη και το περιφραστικότερο herpes and herpes-like infections, το οποίο συναντάται συχνά και σε ιατρικά κείμενα και καλύπτει ευρύ φάσμα λοιμώξεων.
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ συμφωνείτε όλοι σας και δεν σας αντέχω πια...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Quote
Valentini: Επίσης ας αναφέρω, για νιοστή φορά, ότι το όνομά μου είναι Βαλεντίνη. Δεν είναι απλά το χρηστώνυμό μου :)

Καλά ντε, μη βαράς :)
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Όντως, οι «ερπητικές λοιμώξεις» αναφέρονται μαζί με την λοίμωξη HPV και τα Χλαμύδια. Επίσης, σύμφωνα με το ιατρικό λεξικό του Μιχαηλίδη 'herpetic = ερπητικός, ο του έρπητος' και σύμφωνα με το ιατρικό λεξικό Dorland's 'herpetic = επίθετο του herpes'.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Quote
Vasilis:τα Χλαμύδια.

Το ορθό είναι η Χλαμύδια (δηλ. δεν είναι πληθυντικός, αλλά ενικός). Δεν υπάρχει το *Chlamydium ως γένος παθογόνων μικροργανισμών.

Quote
σύμφωνα με το ιατρικό λεξικό του Μιχαηλίδη 'herpetic = ερπητικός, ο του έρπητος' και σύμφωνα με το ιατρικό λεξικό Dorland's 'herpetic = επίθετο του herpes'.

Έχεις δίκιο, Βασίλη, τελικά υπάρχει ως όρος. Απλώς δεν μου είχε τύχει ποτέ να τον συναντήσω σε κείμενο, γι' αυτό και δεν τον ήξερα. Εξακολουθώ, ωστόσο, να έχω την αίσθηση ότι το herpes infection είναι πολύ πιο σύνηθες, αν κρίνω και από τα αποτελέσματα στο google.
In dubio pro reo



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βαλόπαιδο, την Τρίτη κερνάω το γνωστό επιδόρπιο στου Πέτρου. Θα 'ρθεις;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Σωστά Παναγιώτη!
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


 

Search Tools