Ομοιοκαταληξία ή ελεύθερος στίχος;

wings · 146 · 53395

lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τόλη μου, δε θα ήθελα το ίδιο να συμβεί και με εμένα, γι' αυτό και απάντησα! Και δεν κάνουμε πλάκα με το προφίλ ενός ανθρώπου. Όπως θα μου άρεσε να με υποστήριζαν, έτσι υποστήριξα κι εγώ κάτι που θεώρησα αδικία. Όσο για το Δημήτρη, υποθέτω πως κι εκείνος θα σου απαντήσει! Μην παρεξηγιέσαι!
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:31:56 by wings »


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Lionpsyche, να' σαι καλά:-)

Εγώ λέω να κουλάρουμε όλοι. Μόλις πόσταρα ένα παλιό Ρωσικό δεκάλεπτο φιλμάκι που είναι σκέτη ποίηση. Γιατί δεν πάμε να το δούμε, να χαλαρώσουμε λίγο....



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρε Μήτσο! Έλα εδώ να αποκαταστήσεις την τάξη. Πες τους επιτέλους πως δεν σε λένε Μήτσο και πως είσαι 75 χρονών να μάθουν να σε σέβονται.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Ρε Μήτσο! Έλα εδώ να αποκαταστήσεις την τάξη. Πες τους επιτέλους πως δεν σε λένε Μήτσο και πως είσαι 75 χρονών να μάθουν να σε σέβονται.

Μπα, τι να πω, Βίκυ μου.... Τώρα, που ο Τόλης μου τά ΄βγαλε όλα στη φόρα, θα αλλάξω όνομα....



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εμ, χρόνια τώρα σου λέω να μην εκτίθεσαι, αλλά δεν μ' ακούς. Τα 'θελε ο κ...ς σου κι εσένα, εδώ που τα λέμε. :Ρ

Παιδιά, άμα μείνουμε κι άλλο εκτός θέματος, θ' αρχίσω να γράφω στιχάκια με ομοιοκαταληξία κι αυτό δεν το θέλει κανένας θεός.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Εμ, χρόνια τώρα σου λέω να μην εκτίθεσαι, αλλά δεν μ' ακούς. Τα 'θελε ο κ...ς σου κι εσένα, εδώ που τα λέμε. :Ρ

Παιδιά, άμα μείνουμε κι άλλο εκτός θέματος, θ' αρχίσω να γράφω στιχάκια με ομοιοκαταληξία κι αυτό δεν το θέλει κανένας θεός.

ΟΚ. Εγώ σταματάω τώρα, γιατί αν συνεχίσω ν' ανακατεύομαι με την Κατίνα και τις λοιπές κυρίες, δεν με βλέπω και πολύ καλά.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εσύ τη γλίτωσες, λοιπόν, ως καλό παιδί και άξιο παλικάρι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Κι εγώ, κι εγώ! Θα επανέλθω αύριο επί του θέματος, όμως!


Sofiakol

  • Newbie
  • *
    • Posts: 56
Να 'μαι πάλι. Απ' ό,τι βλέπω ο καθένας εδώ έχει ήδη διαμορφώσει τις θέσεις του, και δεν υπάρχει λόγος ούτε από την πλευρά μου να προσπαθήσω να σας πείσω για την αξία της ομοιοκαταληξίας και του έμμετρου εν γένει. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι, μια και τα τελευταία δέκα χρόνια (που γράφω στο ιντερνετ) ψάχνω και προβάλλω όσους σύγχρονους γράφουν κατά τη γνώμη μου καλό ομοιοκατάληκτο στίχο, δεν είναι και λίγοι. (ενδεικτικά μπορείτε να δείτε πχ με αναζήτηση στο Ποιείν όπου γράφω τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο - γνωρίζετε άραγε ότι ακόμα και ο Βύρων Λεοντάρης έχει γράψει και ομοιοκατάληκτα; )

Τώρα, ο κύριος Νικηφόρου έχει μια παγιωμένη αντίληψη σύμφωνα με την οποία το ομοιοκατάληκτο έργο είναι συλλήβδην έλασσον και ξεπερασμένο. Ο κύριος Κρεμμύδας στον Μανδραγόρα όμως, μπορεί να δημοσίευσε τις απόψεις σας το 2002, δύο χρόνια αργότερα όμως δημοσίευσε και τρία δικά μου ποιήματα, εκ των οποίων τα δύο ομοιοκατάληκτα.

Γι' αυτό λέω, κύριε Νικηφόρου, μήπως τελικά υπάρχει χώρος για να αναπτυχθούν και να συνυπάρχουν όλες οι μορφές της ποίησης; Αυτή είναι η δική μου θέση, κι αν δεν ταυτίζεται με τη δική σας δεν πειράζει, ο καθένας μας κρατάει τις απόψεις του και συνεχίζουμε.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Σωστά, Sofiakol! Ο καθένας με τις απόψεις του. Φυσικά και υπάρχουν ποιήματα που έχουν ομοιοκαταληξία και είναι υπέροχα, ποιήματα που βγαίνουν από την καρδιά του ανθρώπου που γράφει, ακόμη κι αν δεν είναι κάποιος σπουδαίος ποιητής.


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Δεν είπα εγώ, αγαπητή μου Σοφία, ότι «το ομοιοκατάληκτο έργο είναι συλλήβδην έλασσον και ξεπερασμένο». Ίσα-ίσα, συχνά λέω ότι έχουν γραφεί και συνεχίζουν να γράφονται πολύ ωραία ποιήματα στη μορφή αυτή της ποίησης. Ανέφερα μάλιστα και διάφορα παραδείγματα. Να μην επαναλαμβάνομαι όμως.

Η τέχνη είναι ελεύθερη και φυσκά «υπάρχει χώρος για να αναπτυχθούν και να συνυπάρχουν όλες οι μορφές της ποίησης», όπως σωστά λες. Και ο καθένας να διατηρεί τις δικές του απόψεις και τη δική του προσέγγιση. Έστω κι αν καμιά φορά τις διατυπώνει κάπως απόλυτα και προκαλεί αντιδράσεις.

Χαίρομαι που ο Κώστας Κρεμμύδας δημοσίευσε τα ποιήματά σου και θα χαιρόμουν ακόμη περισσότερο αν μου δινόταν η ευκαιρία να διαβάσω κάποια συλλογή σου.

« Last Edit: 22 May, 2008, 11:09:11 by utopia »


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Η τέχνη είναι ελεύθερη και φυσκά «υπάρχει χώρος για να αναπτυχθούν και να συνυπάρχουν όλες οι μορφές της ποίησης»,

Η Τέχνη χαίρεται που της το επιτρέπεις.



Σημείωση συντονιστή (wings): παρακαλώ να τηρείτε τους κανόνες του φόρουμ 4.1 & 4.2. Το παρόν επέχει θέση Warning.
« Last Edit: 22 May, 2008, 13:10:53 by wings »


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Φυσικά και χαίρεται, Δημήτρη, όταν οι ποιητές είναι open-minded!


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Φυσικά και χαίρεται, Δημήτρη, όταν οι ποιητές είναι open-minded!

Εντελώς, lionpsyche :-D

(είδες χαμόγελο)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female

 

Search Tools