Any teaching ideas?

venus · 12 · 6358

venus

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
    • Gender:Female
Γνωρίζω ότι κάποιοι από εμάς έχουν κάνει σχετικές σπουδές ή και ασχολούνται με τη διδασκαλία. Επίσης, γνωρίζω ότι πολλοί από εσάς είστε και γονείς. Το θεματάκι μου λοιπόν έχει ως εξής: έχουμε ένα παιδί 11 χρονών το οποίο παρακολουθεί ψυχολόγος και το οποίο δεν έχει κάνει ποτέ στη ζωή του αγγλικά. Η μαμά του όμως σκέφτεται ότι ίσως ήρθε η ώρα να τα αρχίσει αλλά θα προτιμούσε το παιδί να κάνει κάτι το οποίο θα αγαπήσει από την πρώτη στιγμή. Κάπως έτσι έχει η κατάσταση σε γενικές γραμμές. Πώς θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να προσεγγίσει αυτό το παιδί και ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να το φέρουμε σε επαφή με τη γλώσσα; Εγώ έχω κάνει κάποιες πρώτες σκέψεις αλλά περιμένω και τις δικές σας προτάσεις, όποιες κι αν είναι αυτές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Beauty lies in the eyes of the beholder!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μια πρώτη μου εκτίμηση είναι ότι ίσως θα βοηθούσε η επαφή ή και η συνεργασία του δασκάλου με τον ψυχολόγο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



venus

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
    • Gender:Female
Είπα να σας αφήσω να εκφραστείτε και μετά να σκάσω μύτη αλλά δεν άντεξα. Φτερωτή μου, είσαι αστέρι. Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτό!

(Γιατί δε βλέπω άλλες ιδέες; Ποιος τεμπελιάζει; Ναι, μπορείς κι εσύ να μας πεις την άποψή σου!) :-))

« Last Edit: 05 Jun, 2007, 08:49:43 by /'vi:nəs/ »
Beauty lies in the eyes of the beholder!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σου το λέω γιατί μου έτυχε τα χρόνια που δίδασκα αλλά τελικά δεν έγινε το μάθημα για οικογενειακούς λόγους του μαθητή. Ωστόσο, είχα έρθει σε επαφή με τον ψυχίατρο (στη δική μου περίπτωση) και φυσικά δεν πήγε χαμένη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Katerina_A

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 452
    • Gender:Female
  • A story without love is not worth telling
Επίσης, μια πρώτη ιδέα είναι να έχει το μάθημα, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, περισσότερο τη μορφή παιχνιδιού παρά μαθήματος. Να αποφύγεις δηλαδή την εικόνα "η δασκάλα από τη μία μεριά του τραπεζιού, ο μαθητής από την άλλη, τα βιβλία και τα τετράδια στη μέση". Λίγο πιο χαλαρά να είναι τα πράγματα....
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Επίσης, ο δάσκαλος, σε συνεργασία με τον ψυχολόγο όπως είπε η wings, μπορεί να βρει τι αρέσει στο παιδί αυτό και να το δελεάσει.
Υποθετικό σενάριο: Στο παιδί αρέσει ένα μεταγλωττισμένο καρτούν, πώς θα του φαινόταν αν μπορούσε να δει τα νέα επεισόδια πριν από τους φίλους του (στην original version);
Something like that...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ναι, όμως, Βίνας, δεν ξέρουμε την προσωπικότητα του παιδιού ούτε από πού έρχεται, για να δούμε τι του ταιριάζει... Το ότι το παιδί συναντάει τακτικά ψυχολόγο δε λέει και τίποτε συγκεκριμένο...

Ο καλύτερος τρόπος για να έρθει κάποιος σε επαφή με τη γλώσσα είναι... με το δικό του τρόπο και σύμφωνα με τα δικά του ενδιαφέροντα.
Εγώ, να σου πω την αλήθεια, προχωρώ ένα βήμα κάθε φορά, προσέχοντας να μην κάνω την έξυπνη (μέχρι και τα βιβλία δοκιμάζουμε μαζί για να διαλέξει το ίδιο το παιδί ποιο του ταιριάζει) και να μην αισθανθεί το παιδί σε καμμία περίπτωση ότι απειλείται από εμένα, ή από το μάθημα. Νομίζω ότι περισσότερο το ίδιο το παιδί (και οι γονείς- μη σου πω και ένας ψυχολόγος) θα σου δείξει τι πρέπει να κάνεις, παρά εμείς.

Άσε που νομίζω ότι το διαδίκτυο δεν είναι και ο πιο κατάλληλος τόπος για να συζητιούνται τέτοια θέματα. Εννοώ, ότι καμιά φορά φωτογραφίζουμε κάποιον και ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια...
Το λέω αυτό επειδή το θέμα είναι τεράστιο, και δεν ξέρεις τι διαστάσεις μπορεί να πάρει ακόμη και το συγκεκριμένο νήμα.
Παραδέχομαι, βέβαια, ότι είμαι λίγο υπερβολική στο παραπάνω σχόλιό μου, αλλά γενικά έχω κόλλημα με τα προσωπικά δεδομένα, ειδικά αν πρόκειται για παιδιά.

Και μια απορία: Όταν λες ότι το παιδί δεν έχει κάνει ποτέ του αγγλικά, εννοείς ούτε στο σχολείο;

Τέλος πάντων, συγγνώμη αν σε μπέρδεψα περισσότερο, ξαναλέω ότι το θέμα είναι τεράστιο, και δεν ξέρω αν εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος για τέτοια συζήτηση. Μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ μεταφραστών, και όχι δασκάλων. Ίσως να ήταν καλή ιδέα αν εμείς οι δασκάλες επικοινωνούσαμε μεταξύ μας με e-mails για παρόμοια θέματα.

Βεβαίως, μπορεί να κάνω και λάθος. Αγνοείστε με αν παραμιλάω.


venus

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
    • Gender:Female
F_idάνι, μια χαρά τα λες και συμφωνώ μαζί σου. Σκέφτηκα κι εγώ αρκετά το θέμα των προσωπικών δεδομένων και γι' αυτό δεν έδωσα άλλα στοιχεία και δεν εστίασα στο παιδί. Με αυτό το νήμα θέλω να εκθέσω τον δικό μου εαυτό σε μια κατάσταση-συζήτηση-ανταλλαγή ιδεών για το πώς θα αντιδρούσαμε σε μια τέτοια περίπτωση. (Το «τέτοια περίπτωση» δεν έχει καθόλου τάσεις διάκρισης και περιθωριοποίησης γιατί, ειλικρινά, πιστεύω ότι κάθε παιδί, αλλά και κάθε άνθρωπος, είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.)
Προς το παρόν, χαίρομαι που οι σκέψεις μου ταυτίζονται με αυτές που διάβασα μέχρι τώρα. Αν θέλεις, ήθελα να τσεκάρω αν με όσα σκέφτηκα συμφωνούν και άλλοι άνθρωποι. Τέλος, δε θεωρώ λανθασμένη την επιλογή αυτού του forum εφόσον έχει αυτή τη σχετική ενότητα.

Quote
Όταν λες ότι το παιδί δεν έχει κάνει ποτέ του αγγλικά, εννοείς ούτε στο σχολείο;

Ναι, αλλά φαντάζομαι ότι μπορείς να εικάσεις πώς έχει η κατάσταση. (Ξέρω ότι η απάντησή μου δεν είναι πλήρης και σαφής αλλά διαφορετικά θα πρέπει να μπω σε λεπτομέρειες και δε θα το ήθελα.)

Σας ευχαριστώ όλους!
Beauty lies in the eyes of the beholder!


andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Αφροδίτη, εγώ δεν έχω καμία παιδαγωγική εμπειρία γι' αυτό και δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλή για θέματα διδασκαλίας. Αλλά επειδή το θέμα με αγγίζει με άλλο τρόπο, θέλω απλά να σου πω ότι πολύ εκτιμώ το ότι αντιμετωπίζεις το ζήτημα με ενδιαφέρον και ευαισθησία. Το ότι το ψάχνεις και βλέπεις την εν λόγω περίπτωση ξεχωριστά. Να 'σαι καλά.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια ως καθηγήτρια αγγλικών (δεν έχω σπουδάσει αγγλική φιλολογία, με το proficiency ως native speaker ξεκίνησα όταν ήμουν φοιτήτρια στο Πολυτεχνείο, αλλά έχω αρκετή εμπειρία και η διδασκαλία είναι το στοιχείο μου: αυτή τη στιγμή εργάζομαι ως καθηγήτρια στο αντικείμενό μου).

Λοιπόν τη δεύτερη χρονιά που δίδασκα στα παιδιά - μιλάμε για το 1990 - τους κάναμε και το βίντεο Muzzy in Gondoland (πέρα από τα κανονικά τους βιβλία). Από τη πρώτη στιγμή, είχα πάθει ΠΛΑΚΑ με το συγκεκριμένο καρτούν, εξαιρετικά καλοφτιαγμένο και διασκεδαστικό!!! Εδώ εγώ είχα αγωνία και ανυπομονούσα να δω το επόμενο επεισόδιο... Όταν η κόρη μου πήγε 5 χρονών (πριν 5 χρονια), έψαξα και της αγόρασα το βίντεο. Και με μεγάλη χαρά είδα ότι τώρα έχουν φτιάξει ολόκληρη σειρά με CD και DVD για 5 γλώσσες (αγγλικά - γαλλικά - ισπανικά - γερμανικά - ιταλικά) η οποία διανείμεται από την Καθημερινή του Σαββάτου. Είναι ακριβούτσικο: γύρω στα 9 ευρώ το κάθε τεύχος - αλλά αξίζει με ΧΙΛΙΑ, το λέω εγγυημένα:-)

Εννοείται εγώ τα μαζεύω, όχι μόνο για εξάσκηση για την κόρη μου (που τελειώνει τώρα Β regular), αλλά και για να μάθει ο φίλος μου αγγλικά (μάλιστα, δική του ιδέα ήταν!), και για να φρεσκάρω εγώ κάποια στιγμή τα ισπανικά μου... δοκίμασέ το, θα με θυμηθείς :-)))))))


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Επίσης, πολύ καλό πρόγραμμα εκμάθησης ξένων γλωσσών είναι και το Rosetta Stone, για αρχή τουλάχιστον (αν και έχει διάφορα επίπεδα). Το software είναι λίγο ακριβό, αλλά έχει αποτέλεσμα. Μπορείς να ζητήσεις και free demo cd και να κρίνεις αν κάτι τέτοιο σου κάνει.


Marisa_R_C

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 159
    • Gender:Female
Αγαπητή Venus,

Ασχολούμαι ιδιαίτερα με τα παιδαγωγικά θέματα καθώς επιμορφώνω καθηγητές Αγγλικής γλώσσας και για την διδασκαλία μικρών και πολύ μικρών παιδιών.

Αν χρειαστείς κάποια παραπάνω συμβουλή από οσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα, μπορείς να μου στείλεις email καθώς αυτές τις μέρες δεν έχω πολύ χρόνο να μπαίνω εδώ..


 

Search Tools