Οι καταλήξεις -ημισι/μισι στα ακέραια απόλυτα αριθμητικά - 016 (ήμισυ, ήμισυς, ενάμισυ, ενάμιση, ενάμισης, ενάμισι, μιάμιση)

progvamp · 33 · 57286

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Μπράβο!  (δεν το'χα εντοπίσει το θέμα...)

Θα το μελετήσω σε ήσυχη στιγμή για να'χω έτοιμη απάντηση όταν ακούω "τρεισήμισυ ευρώ" κ.α.κ.

(και άλλα κουλά)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα την Παναγία, Γιάννη, αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα για το «τρεισήμισι»... :-))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



  • Guest
Ναι, βρε Βίκυ γιατί αυτό ποτέ μου δεν κατάλαβα πώς έπρεπε να πάει, οπότε τώρα μου λύθηκαν οι απορίες. Μια χαρούλα!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ χαίρομαι, Μαράκι. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε αυτό το άρθρο, ακριβώς γιατί ήταν πολύ διευκρινιστικό.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ωχ, καλά... εμένα μου δημιούργησε κι άλλες απορίες τώρα... Δεν ρωτάω, όμως, γιατί θα με πείτε χαζή και αγράμματη και ξύλο απελέκητο, κ.λπ. :P


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Άντε, ρώτα... κι όλα αυτά που λες θα τα πούμε από μέσα μας για να μην πληγωθείς.:ΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Quote
Δεκατρεισήμισι χρόνων κόποι πήγαν χαμένοι.
Το αγόρι είναι δεκατριάμισι χρονών...

Για παράδειγμα, αυτό το παράδειγμα. Γιατί στο πρώτο είναι δεκατρεισήμισι ενώ στο δεύτερο δεκατριάμισι, εφόσον αρσενικό είναι ο χρόνος; :s


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί στο δεύτερο λέει «χρονών» και είναι η γενική του «χρόνια» που είναι ουδέτερο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Μάλιστα. :) Χμμμ... ο χρόνος, του χρόνου... πληθ. οι χρόνοι, των χρόνων...

η χρονιά, της χρονιάς... πληθ. οι χρονιές, (β'πρόσωπο γενική πληθ. δεν πρέπει νά'χει αυτό..)

τα χρόνια... (αυτό έχει β' πρόσωπο γενική πληθ.; Στην ελληνομάθεια λέει ότι δεν έχει. Και δεν έχει και ενικό από ό,τι βλέπω.)

Εντάξει, λύθηκε το πρόβλημα!

Ευχαριστώ! :)
« Last Edit: 09 Jul, 2006, 18:21:55 by προγκβάμπ »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γενική εννοείς κι όχι δεύτερο πρόσωπο. Τα ρήματα έχουν πρόσωπα, τα ουσιαστικά έχουν πτώσεις. Τσαπατσούλα είσαι, ε;;;;;;;;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Πρέπει να ακούσετε εμένα να αναφέρομαι σε κανόνες γραμματικής (πώς νομίζετε ότι άρχισε να γελάει το παρδαλό κατσίκι;)
Από εφαρμογή (πιστεύω ότι) καλά πάω. Από θεωρία όμως.....


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν δεν τα πεις τα κατορθώματά σου εδώ και τώρα και αμέσως μετά την Κατερίνα, θα το αντέξουμε, Γιάννη.:-)))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Κινδυνεύοντας να χαλάσω το θέμα, θα σου πω ότι, αν θυμάσαι, μου τη δίνουν οι κανόνες και αυτό ισχύει και για την Ελληνική και για την Αγγλική παρακαλώ. Άρα, κατορθώματα δεν έχω. Σε τέτοιου περιεχομένου συζητήσεις παρατηρώ διακριτικά (με έμφαση στα παραδείγματα!) και, αν τα πράματα ζορίσουν, φροντίζω πάντα να αποσύρομαι διακριτικά: πίσω από ένα κάδρο, κάτω από το χαλί, μέσα στο φίκο, "ο σκύλος θέλει μπάνιο", "να πάω για ποτά;", "βρε μήπως πεινάσατε;" και άλλα τέτοια μπας και γλυτώσω λίγο ξύλο. Για να ολοκληρώσω τη σκηνή, να πω εδώ ότι οι γονείς μου είναι... δάσκαλοι (βετεράνοι, μεν, αλλά δάσκαλοι).

Πιστεύω ότι η παρέα από το γραφείο θα θυμάται ακόμα την έκφραση του λευκού του πάγου που ζωγραφίστηκε στη φάτσα μου όταν, ρωτώντας έναν από τους επαΐοντες γιατί το τάδε (δεν θυμάμαι τι, σόρυ...) γίνεται έτσι και όχι αλλιώς, εισέπραξα τη μεγαλοπρεπή και συνάμα φυσικότατη απάντηση "μα, είναι υποτακτική παρακειμένου"!!!  Στο προσωπικό μου λεξικό (λέμε τώρα...) αυτή η σκηνή είναι δίπλα στο λήμμα "απόλυτο κενό" ....
:-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
To θέμα δεν το χαλάς, την ψυχική μου αντοχή ροκανίζεις αργά μα μεθοδικά.:-))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools