«Εκπορνευόμενη δημοκρατία»

banned · 85 · 7115

FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Σε πολλές χώρες της δυτικής Ευρώπης, τα περισσότερα παιδιά γεννούνται εκτός γάμου. Είναι δυνατόν αυτά τα υπέροχα πλασματάκια να θεωρούνται αποτέλεσμα πορνείας. Προς Θεού!

Χωρίς να'χω διαβάσει αυτό το post σου όταν έγραφα τις παραπάνω αράδες, ναι, θεωρούνται αποτέλεσμα "πορνείας" αλλά τα παιδιά ΠΟΤΕ δεν είναι αποτέλεσμα αμαρτίας. Ο Θεός εξάλλου (αν υποθέσουμε ότι πιστεύει κανείς) γνωρίζει γιατί τα χαρίζει και πού!
And my heaven is wherever you are ...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Άλλο πορνεία και άλλο μοιχεία. Αμαρτία, βεβαίως, αλλά όχι πορνεία. Από την αρχαιότητα γνωρίζουμε για το αρχαιότερο επάγγελμα, αυτό της πόρνης.  Εξάλλου αυτό, εξασκούνταν, ενίοτε και στους ιερούς τόπους γι' αυτό μιλάμε και για ιερόδουλες". Όσο για τη μοιχεία, γνωρίζετε τον εξευτελισμό της διαπόμπευσης των μοιχών στη χώρα μας μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80, καθώς και την τιμωρία δι΄αποκεφαλισμού των μοιχών  σε κάποιο κράτος της Μέσης Ανατολής.



FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Άλλο πορνεία και άλλο μοιχεία. Αμαρτία, βεβαίως, αλλά όχι πορνεία. Από την αρχαιότητα γνωρίζουμε για το αρχαιότερο επάγγελμα, αυτό της πόρνης.  Εξάλλου αυτό, εξασκούνταν, ενίοτε και στους ιερούς τόπους γι' αυτό μιλάμε και για ιερόδουλες". Όσο για τη μοιχεία, γνωρίζετε τον εξευτελισμό της διαπόμπευσης των μοιχών στη χώρα μας μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80, καθώς και την τιμωρία δι΄αποκεφαλισμού των μοιχών  σε κάποιο κράτος της Μέσης Ανατολής.

Μοιχεία θεωρείτο η απιστία ενός εκ των δύο συζύγων, όπως ισχύει και στις μέρες μας. Πορνεία θεωρείτο η οιαδήποτε ερωτική σχέση που δεν έχει ευλογηθεί από το Θεό. Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά. Όπως επίσης γνωρίζω ότι η "αμαρτία" της πορνείας βαρύνει τα δύο μέλη που τη διαπράττουν, επ' ουδενί τα τέκνα που προκύπτουν από την ένωση αυτή. (Την ευλογία μου τέκνα μου - αστεϊσμός, γιατί μου βγήκε ολίγον τι παλαιάς μορφής η έκφραση)
And my heaven is wherever you are ...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ίσως έχεις δίκαιο, από αυστηρώς θεολογικής απόψεως, αν και θα ήθελα την άποψη κάποιου ανοιχτόμυαλου θεολόγου. Η σύγχρονη εκκλησία δεν πρέπει να μένει προσηλωμένη σε αποστεωμένες αντιλήψεις και δεν πρέπει να χαρακτηρίζει αμαρτωλούς απαξάπαντες. Ποιος νυμφευμένος δεν είχε σχέσεις με τη συμβία του προτού ενωθούν με τις ευλογίες της εκκλησίας; Γνωρίζετε ότι εκατοντάδες χιλιάδες ζευγάρια συμβιούν αναγκαστικά για διάφορους λόγους, κυρίως οικονομικούς; Λ.χ. πόσες χιλιάδες είναι οι χήρες που συμβιούν για να μη χάσουν τη σύνταξη του μακαρίτη άνδρα τους; Είναι όλες αυτές πόρνες;



FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Ίσως έχεις δίκαιο, από αυστηρώς θεολογικής απόψεως, αν και θα ήθελα την άποψη κάποιου ανοιχτόμυαλου θεολόγου. Η σύγχρονη εκκλησία δεν πρέπει να μένει προσηλωμένη σε αποστεωμένες αντιλήψεις και δεν πρέπει να χαρακτηρίζει αμαρτωλούς απαξάπαντες. Ποιος νυμφευμένος δεν είχε σχέσεις με τη συμβία του προτού ενωθούν με τις ευλογίες της εκκλησίας; Γνωρίζετε ότι εκατοντάδες χιλιάδες ζευγάρια συμβιούν αναγκαστικά για διάφορους λόγους, κυρίως οικονομικούς; Λ.χ. πόσες χιλιάδες είναι οι χήρες που συμβιούν για να μη χάσουν τη σύνταξη του μακαρίτη άνδρα τους; Είναι όλες αυτές πόρνες;

Δε λέω ότι έχεις δίκιο ή άδικο, όμως αυτός είναι ο Λόγος του Θεού (αν δεχτεί κανείς τη θρησκεία ως έχει, απαλλαγμένη από σύγχρονους ιερείς κ.τ.λ.). Είτε ανθρώπινοι είτε θείοι, οι νόμοι είναι νόμοι. Εναπόκειται στον καθένα από εμάς να τους εφαρμόσει όσο το δυνατόν περισσότερο ή καλύτερα. Αλλά αν τους κάνουμε πιο "ελαστικούς", κινδυνεύουμε. Ας είναι όσο αυστηροί πρέπει για να μπορούμε να'μαστε εμείς ελαστικοί. Εξάλλου ο Θεός τους έκανε για να μας κρίνει Αυτός βάσει αυτών, και όχι για να αλληλοκριθούμε. Όσοι διαπράττουν "πορνεία" λοιπόν, καλώς ή κακώς το κάνουν, Εκείνος έχει τον τελικό λόγο. Ας μη γίνεται ο Λόγος Του αφορμή να πλακωθούμε. Κι ελπίζω να μην ακούστηκα πολύ θεούσα (το ομολογώ, μία φορά, το πολύ δύο το χρόνο πάω εκκλησία, άρα είμαι στην πρώτη γραμμή αμαρτιών).

Ξέρει κανείς αν μετράει ως "ελαφρυντικό" στον Ύψιστο ότι, τουλάχιστον ως παιδί, πήγα κατηχητικό; Ή πρέπει να το ξεκινήσω πάλι;
« Last Edit: 26 Mar, 2008, 00:43:35 by FoReIgNeR »
And my heaven is wherever you are ...


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Να σας πω εγώ τι είναι πορνεία (εκτός από την προβλεπόμενη από τους νόμους της πολιτείας). Πορνεία είναι να παντρεύεται μια γυναίκα (ή ένας άντρας) για οικονομικά ανταλλάγματα και όχι από αγάπη. Κι ας έχει ευλογήσει αυτή την πορνεία σύμπαν το ιερατείο με τα προγούλια του και με τα χρυσοποίκιλτά του. Πορνεία ακόμη είναι να μετατρέπεις τον λόγο της αγάπης (του Χριστού) σε λόγο φανατισμού και μισαλλοδοξίας. Πορνεία είναι να χρηματίζεσαι και να στολίζεσαι, να κορδακίζεσαι μπροστά στους αφελείς και τους απελπισμένους και να τους πουλάς αέρα κοπανιστό προς ίδιον όφελος. Πορνεία είναι να διατηρείς μια κολοσσιαία επιχείρηση με τεράστιο πλούτο, που προέρχεται από το υστέρημα του λαού, και να υποκρίνεσαι ότι αυτό επιβάλλει ο λόγος του φτωχού δάσκαλου που μαρτύρησε στον σταυρό.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ο Χριστός είπε τη μεγαλειώδη φράση "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω".
 Ειρήνη υμίν!


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Να σας πω εγώ τι είναι πορνεία (εκτός από την προβλεπόμενη από τους νόμους της πολιτείας). Πορνεία είναι να παντρεύεται μια γυναίκα (ή ένας άντρας) για οικονομικά ανταλλάγματα και όχι από αγάπη. Κι ας έχει ευλογήσει αυτή την πορνεία σύμπαν το ιερατείο με τα προγούλια του και με τα χρυσοποίκιλτά του. Πορνεία ακόμη είναι να μετατρέπεις τον λόγο της αγάπης (του Χριστού) σε λόγο φανατισμού και μισαλλοδοξίας. Πορνεία είναι να χρηματίζεσαι και να στολίζεσαι, να κορδακίζεσαι μπροστά στους αφελείς και τους απελπισμένους και να τους πουλάς αέρα κοπανιστό προς ίδιον όφελος. Πορνεία είναι να διατηρείς μια κολοσσιαία επιχείρηση με τεράστιο πλούτο, που προέρχεται από το υστέρημα του λαού, και να υποκρίνεσαι ότι αυτό επιβάλλει ο λόγος του φτωχού δάσκαλου που μαρτύρησε στον σταυρό.

Συμφωνώ απολύτως! Γι' αυτό χρειάζεται καλύτερη "επάνδρωση" η Εκκλησία, ζευγάρια-παραδείγματα προς μίμησιν ο θεσμός του γάμου και ανεκτικότητα προς τους άλλους με παράλληλο σεβασμό στο Λόγο του Θεού. Όχι να στραφούμε ενάντια σ' όλα αυτά εξαιτίας της ανθρώπινης φύσης. Να αγωνιστούμε να τα διορθώσουμε!
And my heaven is wherever you are ...


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Στα Ιερά Ευαγγέλια, η λέξη "πορνεία" αναφέρεται στις σαρκικές απολαύσεις, όχι απαραίτητα σε αυτές που παρέχονται επί χρήμασι:

Αποστόλου Παύλου, Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ (K.A’), 7:
1 ΠΕΡΙ δὲ ὧν ἐγράψατέ μοι, καλὸν ἀνθρώπῳ γυναικὸς μὴ ἅπτεσθαι· 2 διὰ δὲ τὰς πορνείας ἕκαστος τὴν ἑαυτοῦ γυναῖκα ἐχέτω, καὶ ἑκάστη τὸν ἴδιον ἄνδρα ἐχέτω...

Αποστόλου Παύλου, ΠΡΟΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, 13:
4 Τίμιος ὁ γάμος ἐν πᾶσι καὶ ἡ κοίτη ἀμίαντος· πόρνους δὲ καὶ μοιχοὺς κρινεῖ ὁ Θεός. 


Επίσης, από από εδώ:

Αποστόλου Παύλου, Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ (K.A’), 6:
9 ἢ οὐκ οἴδατε ὅτι ἄδικοι βασιλείαν Θεοῦ οὐ κληρονομήσουσι; μὴ πλανᾶσθε· οὔτε πόρνοι οὔτε εἰδωλολάτραι οὔτε μοιχοὶ οὔτε μαλακοὶ οὔτε ἀρσενοκοῖται...

και εδώ:
Αποστόλου Παύλου, Α' ΤΙΜΟΘΕΟΝ, 1:
8 Οἴδαμεν δὲ ὅτι καλὸς ὁ νόμος, ἐάν τις αὐτῷ νομίμως χρῆται, 9 εἰδὼς τοῦτο, ὅτι δικαίῳ νόμος οὐ κεῖται, ἀνόμοις δὲ καὶ ἀνυποτάκτοις, ἀσεβέσι καὶ ἁμαρτωλοῖς, ἀνοσίοις καὶ βεβήλοις, πατρολῴαις καὶ μητρολῴαις, ἀνδροφόνοις, 10 πόρνοις, ἀρσενοκοίταις, ἀνδραποδισταῖς, ψεύσταις, ἐπιόρκοις, καὶ εἴ τι ἕτερον τῇ ὑγιαινούσῃ διδασκαλίᾳ ἀντίκειται, 11 κατὰ τὸ εὐαγγέλιον τῆς δόξης τοῦ μακαρίου Θεοῦ, ὃ ἐπιστεύθην ἐγώ.

..βλέπουμε ότι γίνεται αντιδιαστολή του πόρνου από τον αρσενοκοίτη, άρα δεν πρόκειται για άνδρα ομοφυλόφιλο εκδιδόμενο. Δεν πρόκειται όμως ούτε για "αρσενική πόρνη" με πελάτες γυναίκες, γιατί για κάτι τέτοιο ούτε λόγος να γίνεται με τις τότε κοινωνικές συνθήκες. Επομένως, αποκλείεται το "επί χρήμασι", άρα πόρνος είναι ο εντρυφών στις σαρκικές απολαύσεις...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
Συμφωνώ απολύτως! Γι' αυτό χρειάζεται καλύτερη "επάνδρωση" η Εκκλησία, ζευγάρια-παραδείγματα προς μίμησιν ο θεσμός του γάμου και ανεκτικότητα προς τους άλλους με παράλληλο σεβασμό στο Λόγο του Θεού. Όχι να στραφούμε ενάντια σ' όλα αυτά εξαιτίας της ανθρώπινης φύσης. Να αγωνιστούμε να τα διορθώσουμε
Και εγώ συμφωνώ, με μια μικρή διόρθωση. Αντί "επάνδρωση" να μιλάμε για "στελέχωση". Ο ρόλος της γυναίκας στην εκκλησία δεν πρέπει να υποτιμάται. Γιατί όχι και ιερείς γυναίκες;


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Και εγώ συμφωνώ, με μια μικρή διόρθωση. Αντί "επάνδρωση" να μιλάμε για "στελέχωση". Ο ρόλος της γυναίκας στην εκκλησία δεν πρέπει να υποτιμάται. Γιατί όχι και ιερείς γυναίκες;

Γι' αυτό ακριβώς το έβαλα σε εισαγωγικά. Έχω την εντύπωση ότι και γι' αυτό ορίζεται ρητά πως πρέπει να είναι άνδρες οι ιερείς, αλλα δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά. (Έχω πολλές αμαρτίες ήδη, να προσθέσω κι άλλη νυχτιάτικα;)
And my heaven is wherever you are ...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Νομίζω ότι τα πρώτα χρόνια της Χριστιανοσύνης δεν υπήρχε διάκριση και μπορούσαν να είναι και γυναίκες ιερείς.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Νομίζω ότι τα πρώτα χρόνια της Χριστιανοσύνης δεν υπήρχε διάκριση και μπορούσαν να είναι και γυναίκες ιερείς.

Ναι, σίγουρα υπήρχαν ως διακόνισσες (λυπηθείτε με δεν ξέρω αν το γράφω σωστά), για ανώτερα αξιώματα δεν έχω ακούσει αλλά δεν αποκλείεται να υπήρχαν κι εκεί. Κρίμα που δεν έχουμε και τα ΡΜ να μη γεμίζουμε το εν λόγω topic με αλλεπάλληλα posts.
And my heaven is wherever you are ...



banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Ρε παιδιά, μην τρελαθούμε. Ο άνθρωπος οφείλει την επιβίωσή του στο πανίσχυρο σεξουαλικό του ένστικτο. Τι πορνεία και κουραφέξαλα; Είναι κανείς εδώ που δεν «εντρυφεί στις σαρκικές απολαύσεις;» Ή μήπως πρέπει αυτό να γίνεται υπό κηδεμονία; Ο έρωτας είναι χαρά και εκπλήρωση, δεν είναι η αμαρτία που πιστεύει ο κάθε χαλαζοχτυπημένος. Ή μήπως περιμένει κανείς εδώ να του πει ο παπάς της γειτονιάς του αν πρέπει να ζήσει με τον άνθρωπο που αγαπάει; Με στεφάνι ή με γιρλάντες ή απλώς επειδή έτσι γουστάρουν κι αγαπάνε.


 

Search Tools