Ομοιοκαταληξία ή ελεύθερος στίχος;

wings · 146 · 53399

banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
E, αυτό ήταν σαρκασμός, Δημήτρη. Αχρείαστος, θα έλεγα. Δεν επιβάλλω εγώ τίποτα και σε κανέναν.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλησπέρα σε όλους.

Υπενθυμίζω τους κανόνες του φόρουμ 4.1 & 4.2.

Η συζήτηση αυτή κρατάει αρκετό καιρό τώρα και θαρρώ πως έχουμε εξαντλήσει τα βασικά μας επιχειρήματα και έχουμε περάσει στις προσωπικές βολές - πράγμα πολύ άδικο για την ποίηση και για τους δύο ποιητές που φιλοξενούμε.

Σας παρακαλώ, λοιπόν, όλους να μείνουμε στο θέμα μας και να λείψουν οι προσωπικές αιχμές. Και, κυρίως, STAY ON TOPIC.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και ελπίζω αχρείαστες να είναι οι δικές μου παρεμβάσεις αποδώ και πέρα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
E, αυτό ήταν σαρκασμός, Δημήτρη. Αχρείαστος, θα έλεγα. Δεν επιβάλλω εγώ τίποτα και σε κανέναν.

Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι, Utopia. Δυστυχώς, η επικοινωνία μας γίνεται εξ' αποστάσεως και δεν μπορείς να ακούσεις τον τόνο της φωνής μου. Σαρκασμός απέναντί σου δεν υπάρχει και το δηλώνω ευθέως και ξεκάθαρα (αυτό απευθύνεται και προς την αγαπητή μας συντονίστρια που μου έκανε παρατήρηση).

Όσον αφορά την "επιβολή": μα από την αρχή αυτής της συζήτησης, δεν έχω ακούσει κάποιο συγκεκριμένο επιχείρημα όσον αφορά τη θέση σου (παρά μόνον το ότι στους σύγχρονους ποιητικούς κύκλους δεν μιλάει κανείς για μέτρο και ομοιοκαταληξία), ούτε κι έχεις απαντήσει σε οποιοδήποτε από τα επιχειρήματα που σου έχουν τεθεί. Αντιθέτως, το μόνο που ακούω είναι *γνώμες*. Φυσικά και είσαι ελεύθερος να εκφράσεις τη γνώμη σου, αρκεί αυτό να γίνεται με σεβασμό απέναντι στη γνώμη των άλλων και χωρίς πατρονάρισμα.



lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Jim, χαλάρωσε και πες μας τις απόψεις σου για την ομοιοκαταληξία και τον ελεύθερο στίχο. Εσένα τι σε εκφράζει, αλήθεια; Πιστεύεις πως υπάρχουν αξιόλογα ποιήματα που έχουν ομοιοκαταληξία; Πες μας παιδί με το διάπλατο χαμόγελο! Άντε, μη σε πάρω μαζί μου στην Έκθεση και... τρομάξεις!



banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Kατά τη γνώμη μου, η συζήτηση αυτή έχει τελειώσει. Ό,τι είχα να πω το είπα και δεν έχω διάθεση να προσθέσω οτιδήποτε άλλο.


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Jim, χαλάρωσε και πες μας τις απόψεις σου για την ομοιοκαταληξία και τον ελεύθερο στίχο. Εσένα τι σε εκφράζει, αλήθεια; Πιστεύεις πως υπάρχουν αξιόλογα ποιήματα που έχουν ομοιοκαταληξία; Πες μας παιδί με το διάπλατο χαμόγελο! Άντε, μη σε πάρω μαζί μου στην Έκθεση και... τρομάξεις!

Λεοντόψυχη,

είναι στιγμές που πρέπει να είσαι χαλαρός και στιγμές που πρέπει να μιλήσεις ξεκάθαρα και χωρίς περιστροφές. Τώρα νομίζω είναι καιρός για ξεκάθαρες απόψεις και δηλώσεις.

Την άποψή μου την έχω πει:

Δεν θεωρώ ότι μπορείς να βάλεις γενικούς κανόνες και όρια αυτού του τύπου στην τέχνη, γιατί όλα είναι δυνατά. Τα όρια τα βάζει ο καθένας για τον εαυτό του, όχι για τους άλλους.

Θεωρώ ότι το μέτρο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη μορφή, τον ρυθμό και τη μουσική κι ότι εκεί υπάρχει "πολύ ψωμί".

Όπως είπε και ο mavrodon, η ομοιοκαταληξία βοηθούσε και στην απομνημόνευση, αλλά αυτός θεωρώ ότι είναι ένας μόνο λόγος.

Επιφυλάσσομαι για περισσότερα, όταν βρω λίγο παραπάνω χρόνο.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Το θέμα είναι πώς νιώθει ο ποιητής όταν γράφει. Και δε μιλάω μόνο για γνωστούς ποιητές. Αν στον άλλον βγει και η ομοιοκαταληξία, γιατί να μην το κάνει; Και φυσικά, συμφωνώ μαζί σου, πως εξαρτάται από τον καθένα αυτό, το τι τον εκφράζει δηλαδή. Ακόμη, όμως και εκείνοι που γράφουν με ομοιοκαταληξία δε σημαίνει πως θυμούνται τα ποιήματά τους. Για μένα δεν ισχύει η απομνημόνευση.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δημήτρη, ακριβώς επειδή ο άλλος δεν μας βλέπει, πρέπει να είμαστε λίγο πιο σαφείς, ακόμη κι όταν κάνουμε χιούμορ, εκτός κι αν απευθυνόμαστε σε κάποιον φίλο μας που δεν πρόκειται να παρεξηγηθεί.

Πάμε τώρα στο θέμα μας. Δεν υπάρχουν επιχειρήματα για τους ίδιους τους ποιητές. Άλλοι έχουν επιλέξει ένα συγκεκριμένο τρόπο έκφρασης και τον ακολουθούν πιστά και άλλοι πειραματίζονται συχνά ή κατά εποχές και δίνουν άλλοτε ομοιοκατάληκτο κι άλλοτε ελεύθερο στίχο. Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να επιχειρηματολογήσουν για τους λόγους που το κάνουν. Είναι η έμπνευση και η ψυχή του ποιητή που προέχει κι όχι το τι λέμε εμείς ως αναγνώστες και κατόπιν εορτής.

Πιστεύω ότι είμαστε πολύ τυχεροί γιατί παρόντες σ' αυτή τη συζήτηση είναι δύο ποιητές και δεν μου αρέσει που αναλωνόμαστε σε σαθρές επιχειρηματολογίες αντί να εκμεταλλευτούμε την ευκαιρία να τους ρωτήσουμε πώς ξεκίνησαν να γράφουν, τι σημαίνει για τον καθένα από τους δυο τους η ποίηση και γιατί επέλεξαν συγκεκριμένη και διαφορετική μορφή έκφρασης ο καθένας.

Υπενθυμίζω ότι οι δύο ποιητές μας είναι:

  • Ο Τόλης Νικηφόρου, εκπρόσωπος της Β' μεταπολεμικής ποιητικής γενιάς, που μας δίνει από το 1966 ελεύθερο στίχο (δείγμα του έργου του υπάρχει και στη δική μου ανθολογία στη διπλανή ρούγα (στη θυγατρική ενότητα Poetry of Thessaloniki) και στον ιστότοπό του
και
  • η Σοφία Κολοτούρου, επρόσωπος της Ε' μεταπολεμικής γενιάς, των «πιτσιρικάδων» της ποίησής μας, που εμφανίζεται στην ποίηση γύρω στο 1990 και γράφει ομοιοκατάληκτα ποιήματα. Υπάρχει ιστοσελίδα της στο διαδίκτυο.

Δράττομαι της ευκαιρίας για να καλωσορίσω - λίγο αργοπορημένα - τη Σοφία στο Translatum.

Καταλήγω: δεν θέλω επιχειρήματα. Θέλω να μιλήσει η ψυχή των δύο ποιητών μας και να μας πουν τι σημαίνει γι' αυτούς η ποίηση και γιατί επέλεξαν ελεύθερο στίχο ο Τόλης και παραδοσιακό στίχο η Σοφία.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Βίκυ μου, αυτό θα έπρεπε ίσως να το είχες πει απ'τη στιγμή που ανοίξαμε το νήμα για να μιλήσουν οι δύο ποιητές και όχι εμείς!


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
ΟΚ, Βίκυ, σεβαστό. Και σεβαστή η παρουσία του κυρίου Νικηφόρου και της κυρίας Κολοτούρου που μας τιμούν με την παρουσία τους εδώ.

Ευχαριστώ.

:-D


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βίκυ μου, αυτό θα έπρεπε ίσως να το είχες πει απ'τη στιγμή που ανοίξαμε το νήμα για να μιλήσουν οι δύο ποιητές και όχι εμείς!

Μικρή μου λεοντόψυχη, καταρχάς δεν είχαμε τη Σοφία μαζί μας τότε. Φυσικά, δικαιούμαστε να πούμε κι εμείς τι μας αρέσει και τι όχι. Τα βιβλία χωρίς τους αναγνώστες θα ήταν άψυχα χαρτιά. Γιατί από την ώρα που τα γραπτά του λογοτέχνη εκτίθενται στα μάτια του κοινού, παύουν να του ανήκουν και γίνονται κομμάτι της ζωής και της ψυχής όλων μας.

Γιατί δεν το είπα από την αρχή; Για να μη μου πείτε ότι πατρονάρω εγώ την κουβέντα. Γιατί περίμενα από εσάς τους μικρότερους να αφήσετε τη φαντασία σας να δουλέψει και να κάνετε τις σωστές ερωτήσεις, αφού πείτε τις δικές σας προτιμήσεις.

Ωστόσο, παιδιά, να επισημάνω κάτι που είναι κακό χούι της εποχής μας. Ζητάμε συνεχώς επιχειρήματα λες και βρισκόμαστε σ' ένα διαρκές τηλεοπτικό debate.

Για τ' όνομα του Θεού. Εδώ έχουμε ένα νεαρό κορίτσι, τη Σοφία, που από τα 35 χρόνια της ζωής της έχει περάσει τα 20 διαβάζοντας και γράφοντας ποίηση. Κι έναν ποιητή που δημοσιεύει καλά ποιήματα από το 1966, δηλαδή 42 συναπτά χρόνια - τα 2/3 της ζωής του. Το να τους ζητάμε να επιχειρηματολογήσουν γιατί γράφουν με τον τρόπο που γράφουν είναι (και επιτρέψτε μου τον ακραίο χαρακτηρισμό) το ίδιο «κουτό» με το να ρωτήσει κανείς εμένα γιατί πίνω τον καφέ μου μέτριο κι όχι σκέτο ή γλυκύβραστο.

Τόσο για τον Τόλη όσο και για την πολύ νεότερή του Σοφία, η ποίηση είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής τους σαν το μυαλό τους και την καρδιά τους. Εδώ τους έχουμε. Ρωτήστε τους και βομβαρδίστε τους, αν θέλετε, με θέματα ουσίας κι όχι τύπων. Αν σας ενδιαφέρει η ποίηση, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Μη μου ζητάτε, όμως, να το παίξω δημοσιογράφος και να κάνω εγώ τις ερωτήσεις. Το αφήνω σ' εσάς και προτιμώ απλώς να συντονίζω τη συζήτηση και μαζί σας να ακούω, να διαβάζω και να μαθαίνω νέα πράγματα.
« Last Edit: 22 May, 2008, 16:21:57 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια, Βίκυ, και για την πρόσκληση. Όπως και για τα καλά λόγια των άλλων φίλων. Η τιμή είναι δική μου.

Πριν λίγο μπήκα στην αξιόλογη ιστοσελίδα της Σοφίας Κολοτούρου για μια αρχική γνωριμία με την ποίησή της. Ελπίζω σύντομα να επανέλθω με μεγαλύτερη άνεση χρόνου. Κάτι ανάλογο νομίζω ότι θα πρέπει να κάνουν όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για τη λογοτεχνική μας εργασία και για τις απόψεις μας. Μόνον έτσι μπορεί να έχει νόημα η συζήτηση που ίσως ακολουθήσει. 

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις, Βίκυ, αλλά και όλη η περιπέτεια της ψυχής μου, που είναι η ποίηση για μένα, υπάρχουν  στα ποιήματά μου, στις συνεντεύξεις μου και στο άλλο υλικό που περιλαμβάνεται στον ιστότοπό μου, στο νήμα μου της ανθολογίας σου αλλά και σε συζητήσεις στα νήματα άλλων ποιητών της Θεσσαλονίκης. Σύντομα μάλιστα θα προστεθεί στον ιστότοπό μου το μεγάλο γράμμα μου στον Κώστα Κρεμμύδα για το ποιητικό φαινόμενο. Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να παραθέσεις τους σχετικούς συνδέσμους, λόγω της γνωστής δικής μου τεχνικής ανεπάρκειας.

Με αυτή την ενημέρωση και πάνω σ' αυτή τη βάση, μπορούμε να συζητήσουμε ό,τι θέλετε.

Υ.Γ. 1 Αν το μοναδικό μας θέμα είναι «ομοιοκαταληξία ή ελεύθερος στίχος», εγώ αποσύρομαι, όπως ήδη έχω δηλώσει. Αν όμως, όπως καταλαβαίνω, η συζήτηση θα είναι πολύ ευρύτερη, τότε όλα αυτά πρέπει να μεταφερθούν στο νήμα «Συζητήσεις για την ποίηση ...»

Υ.Γ. 2 Δεν μου αρέσουν τα «κύριος» και «κυρία» και θα προτιμούσα να μου απευθύνετε τον λόγο με το μικρό μου όνομα.




lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Βίκυ, η λέξη "σωστό" δεν είναι ίδια για όλους. Άλλο θεωρώ εγώ σωστό, άλλο εσύ, άλλο ο Δημήτρης και ούτω καθεξής.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τι εννοείς; Πότε μίλησα εγώ για «σωστό» και μη;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female

 

Search Tools