The Fountain → Η πηγή της ζωής

Αλ. · 6 · 2209

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
The Fountain, Darren Aronofsky

Η ταινία αυτή προβλήθηκε στα πλαίσια του 47ου Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. O ελληνικός τίτλος είναι "Η πηγή της ζωής". Αν και έχουν κάτι το ιδιαίτερο οι ταινίες του Αρανοφσκι, αυτή δε μου έκανε το κλικ να πάω να τη δω...Είναι όμως από τις ταινίες που αναμένονται γιατι ο Aronofsky εχει φανατικούς οπαδούς μετα το "Π" και το "Ρεκβιεμ για ένα όνειρο"

Λίγα λόγια για την ταινία:

Τι θα γινόταν αν μπορούσες να ζήσεις για πάντα; Η ταινία παρουσιάζει την οδύσσεια ενός άντρα στον αιώνιο αγώνα του να σώσει τη γυναίκα που αγαπά. Το επικό ταξίδι του ξεκινά από την Ισπανία του 16ου αιώνα, όπου ο κατακτητής Tomάs αναζητεί για την πηγή της νεότητας, τη θρυλική ουσία που χαρίζει αθανασία. Ο σύγχρονος επιστήμονας Tommy Creo, προσπαθεί απελπισμένα να ανακαλύψει τη θεραπεία για τον καρκίνο που σκοτώνει την αγαπημένη του γυναίκα, Isabel. Ταξιδεύοντας στο απώτερο διάστημα, ένας αστροναύτης του 26ου αιώνα, ο Tom, αρχίζει να κατανοεί τα μυστήρια που τον απασχολούν εδώ και μια χιλιετία. Οι τρεις ιστορίες συγκλίνουν σε μια αλήθεια, καθώς ο Thomas όλων των περιόδων συμβιβάζεται με τη ζωή, την αγάπη, το θάνατο και την αναγέννηση.

« Last Edit: 09 May, 2019, 20:23:37 by spiros »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Εμένα, μια φορά, και το θέμα μου φαίνεται ελκυστικό. Είμαι περίεργη να δω πώς θα αποδώσει ένας "κλιπάτος" σκηνοθέτης σαν τον Αρονόφσκι το θέμα της μετενσάρκωσης!



manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Και, επίσης, ας ευχηθούμε η μουσική επένδυση της ταινίας από τον Κλιντ Μάνσελ να είναι εφάμιλλη των συνθέσεών του για το "Ρέκβιεμ"...


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...


Και μερικές σκηνές της ταινίας...






"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και, επίσης, ας ευχηθούμε η μουσική επένδυση της ταινίας από τον Κλιντ Μάνσελ να είναι εφάμιλλη των συνθέσεών του για το "Ρέκβιεμ"...

Για όποιον βιάζεται να την ακούσει...


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Πο πο, τι έκπληξη ήταν αυτή, αγαπητέ νίκελ! Νιώθω φρικτά που δεν έχω DSL αυτή τη στιγμή! :-( Τέρμα, αυτό ήταν, αύριο κιόλας αλλάζω πακέτο σύνδεσης και κατεβάζω Fountain! Σε ευχαριστώ πολύ! Καλό βράδυ!


 

Search Tools