Sorbonne 3, Γαλλικό Ινστιτούτο

zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Από τη σελίδα του Γαλλικού Ινστιτούτου:

SORBONNE 3

Diplôme supérieur d’études françaises

Μπορεί, με κάποιες προϋποθέσεις, να γίνει δεκτό σαν ισότιμο της πρώτης χρονιάς της LICENCE Γαλλικής Φιλολογίας στο Paris IV.

• 375 ώρες – 12,5 ώρες την εβδομάδα – 30 εβδομάδες από τις 8 Οκτωβρίου 2007 - εξέταση τον Απρίλιο 2008 (γραπτά) και τον Ιούνιο 2008 (προφορικά)


Έχει παρακολουθήσει κανείς το συγκεκριμένο τμήμα (ή το αντίστοιχο τμήμα για τα 1 και 2);
Αν ναι, θα ήθελα να μάθω τι αποκομίσατε και τι εντύπωση σάς άφησε, μιας και δεν έχω καμία σχέση με το IFA (Εκτός από μερικές φορές που με πιάνει υπογλυκαιμία και πάω για να φάω κάτι φοβερά γαλλικά γλυκά. Όποιος δεν έχει δοκιμάσει, χάνει.).


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Το καλό με το IFA είναι ότι βρίσκεται στο κέντρο, έχει οπτικοακουστικό υλικό και βιβλιοθήκη που δεν βρίσκει κανείς στα φροντιστήρια της γειτονιάς, αλλά και πλήθος δεσποινίδων, παθιασμένων να γνωρίσουν τα μυστικά της γλώσσας. Πέραν τούτου, εδώ και πολλά χρόνια επαναπαύεται στις δάφνες του. Από οργάνωση δεν υπάρχει ούτε για δείγμα, πολλές από τις καθηγήτριες βαριούνται τη ζωή τους και γενικότερα φαίνεται να έχει διαποτιστεί με μια ανεξίτηλη νοοτροπία δημοσίου. Εγώ έκανα το SORBONNE 1 πριν από τρία-τέσσερα χρόνια και οφείλω να πω ότι συνολικά μου άρεσε. Όχι τόσο το μάθημα, όσο οι προβολές ταινιών, τα πολιτιστικά (και διάφορα άλλα) δρώμενα εντός και εκτός του ινστιτούτου κλπ. Κλείνοντας, νομίζω ότι από το μέσο φροντιστήριο είναι σαφώς ανώτερο, αρκεί να εκμεταλλευτεί κανείς τα όσα του προσφέρονται πέρα από το ίδιο το (βαρετό, ενίοτε) μάθημα.
Αν χρειαστούν περαιτέρω διευκρινίσεις εδώ είμαστε μια και το ξέρω καλά το μέρος.
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.



Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Αυτά που ανέφερε ο jglenis, ισχύουν ακριβώς και για το IFT. Εγώ πέρασα εκεί 6 απίστευτα χρόνια.

Παρακολούθησα όλο το Sorbonne 3. Έχουν πολύ ενδιαφέρον τα μαθήματα και είναι και πολύ καλό το επίπεδο γενικά. Θα τα ξαναέκανα όλα αυτά ευχαρίστως.

Γιάννη, αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις, η γνώμη μου είναι να το κάνεις. :-)
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


 

Search Tools