cool → και γαμώ, γαμάτο, γουστάρω, πρώτο, πρώτος, ωραίος, ξηγημένος, αφάσιος, αφασία, ΟΚ, σούπερ, ταμάμ, τζάμι, τζαμάτο, πολύ χάι, σένιος, μούρη, άτομο, κουλ, κουλάτος, τυπάς, φοβερός, δροσερός, ψυχρός, ήρεμος, ψύχραιμος, ατάραχος, απαθής, αδιάφορος, θρασύς, αναιδής, ευφυής, χειραφετημένος, απλός και ξεκούραστος, όχι απόλυτα ρυθμικός, ολόκληρος, ούτε λίγο ούτε πολύ, δροσιά, φρεσκάδα, ψύχρα, δροσερό μέρος, ψυχραιμία, αταραξία, νηφαλιότητα, θράσος, ψύχω, ψύχομαι, δροσίζω, δροσίζομαι, ψυχραίνω, δροσίζομαι, ψυχραίνομαι, κρυώνω, παρέρχομαι, περνώ, μαλακώνω, κατασιγάζω, υποχωρώ, πέφτω

psifio · 32 · 8386

psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Πρέπει να βρω μία αντίστοιχη αργκό, κατά προτίμηση κάπως παλιά (μέσα δεκαετίας '80, που τη χρησιμοποιούν σχολιαρόπαιδα), όχι όμως με την έννοια του άνετου, αλλά με την έννοια του άπαιχτου, του γαμάτου, του δημοφιλή, αυτού που είναι στη μόδα κλπ.
Any ideas? :)
« Last Edit: 06 Nov, 2021, 17:00:14 by spiros »





spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
και γαμώ, γαμάτο, γουστάρω, πρώτο, πρώτος, ωραίος, ΟΚ, σούπερ, τζάμι, τζαμάτο, πολύ χάι, σένιος, μούρη, άτομο, κουλ, κουλάτος, τυπάς, φοβερός, ψυχρός, ψύχραιμος, χειραφετημένος, φίνος, τσίφτης, σωστός, που στερείται φιλικότητας, που στερείται ενθουσιασμού, πιτσούλα, περίκομψος, παγερός, όχι απόλυτα ρυθμικός, ολόκληρος,, ολάκερος, ιταμός, θρασύς, θαυμάσιος, ήρεμος, ευφυής, έξοχος, εξεζητημένος, εντυπωσιακός, δροσιστικός, δροσερός, ατάραχος, απλός και ξεκούραστος, απαθής, αναψυκτικός, αναιδής, αδιάφορος, ούτε λίγο ούτε πολύ

δροσιά, φρεσκάδα, ψύχρα, δροσερό μέρος, ψυχραιμία, αταραξία, νηφαλιότητα, θράσος

ψύχω, ψύχομαι, δροσίζω, δροσίζομαι, ψυχραίνω, δροσίζομαι, ψυχραίνομαι, κρυώνω, παρέρχομαι, περνώ, μαλακώνω, κατασιγάζω, υποχωρώ, πέφτω
« Last Edit: 01 Nov, 2018, 09:51:56 by spiros »



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Άλλο ένα που λεγαμε εμείς στο σχολείο και θυμάμαι πως ήταν αρκετά διαδεδομένο, μούρη
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.



psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Θενκς.

Το εισαγμένο κουλ και τα παράγωγα δεν τα ψηφίζω γιατί έχουν μόνο τη σημασία του άνετου, του ψύχραιμου και ενίοτε του αδιάφορου. Επίσης νομίζω ότι τα και γαμώ, γαμάτο κλπ είναι πολύ μεταγενέστερα. Άρα, μάλλον θα κινηθώ στα υπόλοιπα!


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Καλημέρααααα:)))

Παρόλο που χρησιμοποιούμε το κουλ και στα ελληνικά θέλω να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε το κουλ και μόνο του και μέσα σε μια έκφραση;;

Για παράδειγμα έχω ''the book of cool'' που είναι τίτλος βιβλίου και ''you think sth is pretty cool''...
« Last Edit: 16 Feb, 2012, 17:02:00 by spiros »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;



Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερο context και παραδείγματα και να μας πεις τι περίπου είναι αυτό που μεταφράζεις, ποιο είναι το register στο πρωτότυπο, ποιοι θα διαβάσουν τη μετάφραση, κλπ.;
Ιδανικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την ίδια απόδοση σε όλες τις περιπτώσεις (δύσκολο το βλέπω).

Υ.Γ.Έτσι εύκολα την σκαπουλάρεις πάντα:ppp
Το κατά δύναμιν...



Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Yπάρχει ένα βιβλίο ονόματι ''the book of cool''.Συνοπτικά η λογική underlying το βιβλίο είναι όπως δηλώνουν οι συγγραφείς: ''we found world champions and experts of all different skills that we thought they were cool...but basically the premise is that if you see someone doing sth that lokks pretty cool, we found someone to teach you how to do that''. Neutral register...
Was it of any help??
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Aπ' την άλλη το κουλ ακούγεται όλη την ώρα...σαν το πουλ πουλ πουλ ένα πράγμα...Και ξέρουμε πως όταν ο καλός μας θεατής τ' ακούει και το ξέρει, το anticipate το κουλ...Καλά, γαμάτη σύνταξη μετά από ξενύχτι τόσων ωρών:P
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


 

Search Tools