fracture sus- et inter-condylienne du femur → υπερκονδύλιο και μεσοκονδύλιο κάταγμα του μηριαίου

Guest · 9 · 6413

  • Guest
δεν τα πάω καλά με τα ιατρικά το condylienne το βρήκα ως κονδυλοειδής με τα "υπο" και "δια" δεν ξέρτω τι γίνεται και οι συνδυασμοί μου στο διαδίκτυο δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα.
« Last Edit: 11 May, 2006, 13:05:53 by spiros »




Mushroom

  • Newbie
  • *
    • Posts: 80
    • Gender:Male
Χωρίς να έχω βρεί κάπου τους όρους (βρήκα μόνο τον όρο 'κονδυλικό' εδώ), θα έλεγα:

Υπερκονδυλικό και διακονδυλικό κάταγμα του μηριαίου οστού.

(Αν βέβαια ψάχνεις κάποιους όρους που είναι καθιερωμένοι στα ελληνικά, ίσως η πρότασή μου δεν βοηθάει, αλλά εν πάση περιπτώσει την καταθέτω.)

Κόνδυλος είναι το σφαιροειδές άκρο κάθε κινούμενου οστού.
Όσο για τα 'υπέρ' και 'διά', προφανώς το πρώτο σημαίνει (κάταγμα) αμέσως πάνω από τον κόνδυλο, ενώ το δεύτερο (κάταγμα) που διατρέχει τον ίδιο τον κόνδυλο.
Άγγελος Παπαδημητρίου


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Γενικότερα σ' αυτά τα σύνθετα βλέπω ότι το δεύτερο συνθετικό είναι -κονδύλιος: υπερκονδύλιος για το πρώτο και μεσοκονδύλιος (σε δύο αγγλοελληνικά) για το δεύτερο (intercondylar στα αγγλικά).



  • Guest
ευχαριστώ πολύ και επίσης τύφλα και μούτζα για το sus μου. To o πού το είδα;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αντίθετα με τα -κονδύλια, βλέπω διαδεδομένα τα κατάγματα του μηριαίου κονδύλου. Μη βιαστείς. Και να τα δει κι ένας γιατρός. Θα επανέλθουμε.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Λοιπόν, υπερκονδύλιο κάταγμα του μηριαίου γι' αυτό που είναι πάνω από τους κονδύλους (superior to a condyle or condyles) και μεσοκονδύλιο για ανάμεσα στους δυο κονδύλους.


  • Guest
αφού είδα το προηγούμενο ποστ το έβαλα στο γκγκγκγ και μου έβγαλε και εμένα αυτά.
Πάντως, θα τα δείξω σίγουρα σε γιατρό στο τέλος γιατί πάνε δικαστήριο


metafrastis

  • Guest
Λοιπόν, υπερκονδύλιο κάταγμα του μηριαίου γι' αυτό που είναι πάνω από τους κονδύλους (superior to a condyle or condyles) και μεσοκονδύλιο για ανάμεσα στους δυο κονδύλους.

Συμφωνώ με την διατύπωση του Dr. Nickel.

Εγώ είχα μια επέμβαση εκείνη την ώρα και δεν προλάβαινα να το ψάξω περισσότερο.


 

Search Tools