dancing-round-the-handbag → χορός γύρω από τις τσάντες, ξεσηκωτικό

aimigr · 35 · 7041

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Αυτό θα πει φαντασία. Δημήτρη, συνέχισε...

Φτιάχνει πάντως φοβερες κρεμ μπρουλέ έμαθα  .... έχει φοβερή φαντασία και γευσιγνωσία :)

Γούτσου γούτσου, Μήτσε! :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πότε θα πάρουμε τα τσαντάκια μας να πάμε να του κάνουμε επίσκεψη;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Να υποθέσω ότι έχεις χάσει επισόδεια από αυτό που λέγεται murse;

Κανείς δεν είπε ότι η έκφραση είναι τόσο literal πλέον. Όπως είπα και στο μήνυμά μου, πλέον μιλάμε για όταν άτομα χορεύουν ομαδικά.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι ο Jeff Beck είναι κιθαρίστας που μόνο κορίτσια τον ακούνε; Γιατί αυτό λες ουσιαστικά.

Εν τέλει, καλή η συζήτηση για το ΤΙ είναι το dance around the handbags αλλά εσύ πώς θα το απέδιδες στα ελληνικά; ... για να βοηθήσουμε και τη συνάδελφο;


Δεν αναφέρθηκα στον Jeff Beck, αλλά μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι.

To murse όχι δεν το ήξερα. Αλλά και πάλι δεν με πείθει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Απόδοση έχω προτείνει ήδη.

Κρεμ μπρυλέ, θέλει πολύ δουλειά και βαριέμαι. Αντ' αυτού φτιάχνω crema catalana που είναι σχεδόν το ίδιο.

Αλλά σπεσιαλιτέ μου είναι το τιραμισού, τα cherry trifles και το cheesecake.

Είπε κανείς ότι είμαι γλυκατζής;...


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Πότε θα πάρουμε τα τσαντάκια μας να πάμε να του κάνουμε επίσκεψη;


Εγώ κάνω δίαιτα αυτό το καιρό ... κάνω τη δίαιτα της πάπιας ... τρώω τα πάντα και κάνω τη πάπια ...

ΑΛΛΑ

Αν φτιάξει κρεμ μπρουλέ και μας το πει τότε εγώ θα μπω πρώτη πρώτη με το τσαντάκι ανά μασχάλας και το δικό μου κουταλάκι (ξέρεις, αυτό από τη πλατινένια σειρά που ξεκινάει με φτυάρι και καταλήγει σε κουταλάκι ... ανάλογα με το ... σκάψιμο που πρέπει να κάνω χαα)

:)



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female

Κρεμ μπρυλέ, θέλει πολύ δουλειά και βαριέμαι. Αντ' αυτού φτιάχνω crema catalana που είναι σχεδόν το ίδιο.

Αλλά σπεσιαλιτέ μου είναι το τιραμισού, τα cherry trifles και το cheesecake.

Είπε κανείς ότι είμαι γλυκατζής;...


... και πού είπαμε μένεις να έρθουμε ΤΩΡΑ; :) .... ειδικά εάν φτιάξεις cheesecake  με φράουλες :) ....


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Πω πω, cheesecake με φράουλες.... κορυφαίο.

Λοιπόν, πάρτε τα τσαντάκια σας κι ελάτε. Έχει 2 στενά κάτω από μένα ένα ζαχαροπλαστείο που φτιάχνει την τέλεια κρεμ-μπρυλέ. Θα σας παίξω και το κομμάτι που συζητάμε


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Άσ' τα αυτά. Θες να μας δεις να χορεύουμε τον χορό των τσαντακίων, μου φαίνεται.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Πάντως το νήμα αυτό είναι πολύ in tune με τη ταινία "Sex and the city" .... ;)

Βίκυ, τον ακούς; ... μόλις μας προκάλεσε ... πρέπει τώρα να εμφανιστούμε ... ετοιμάσου λοιπόν χεχε ....

Εγώ χορεύω αλλά ΑΦΟΥ φάω γιατί ως γνωστόν, νηστικό αρκούδι δε χορεύει :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ πάλι είμαι παντός καιρού στο θέμα του χορού...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
"It’s a cliché that girls from a particular English county (εδώ εννοεί το Essex) like to dance around their handbags. The danger here isn’t the odd mistimed dance move that could lead to a nasty pile up if someone trips on a bag strap. No, the real danger is that if you have beautiful leather handbags or designer brands, somebody could spill their Bacardi and coke over it."

Δεν το κάνουν μόνο κορίτσια από το Έσεξ. Γίνεται γενικά στην Αγγλία. Οι λόγοι είναι αυτοί που περιγράψατε. Κι εγώ, όταν το είχα πρωτοδεί είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Ένα ακόμη πρωτόγνωρο τελετουργικό των γυναικών της Γηραιάς Αλβιώνας :)


Λυγερόκορμες νεαρές βρετανίδες, χορεύουν συρτάκι γύρω από τις τσάντες τους
« Last Edit: 12 Jun, 2008, 16:13:46 by spiros »


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Δεν το κάνουν μόνο κορίτσια από το Έσεξ. Γίνεται γενικά στην Αγγλία.

Ε, από εκεί ξεκινάει το "κακό" κι επεκτείνεται...:-)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
"Essex girl" is a pejorative slang term used in the United Kingdom meaning a promiscuous, blonde, unintelligent woman. It was most widely used and gained popularity during the 1980s and 1990s. Its use has waned somewhat since the increase in popularity of the "chav" label. One of the main reasons for the origin of the term may be due to Essex's geographical proximity to London. Many Essex people do come to London by train for the weekend night out. It is mirrored in U.S. by the term Jersey Girl with less emphasis on promiscuity.

Unlike the comparable "Essex man", which developed originally as a political term broadly describing aspirational working-class voters in the South and East of England who voted for Margaret Thatcher, "Essex girl" did not carry such explicit political connotations


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Ναι, αλλά εξακολουθεί να αναφέρεται στην συγκεκριμένη κομητεία, όπως εδώ λέμε παιδάκια βορείων προαστίων κι ας μην είναι από τα Βόρεια προάστια.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σαφώς αναφέρεται, έχοντας όμως χάσει την αναγκαιότητα γεωγραφικής προέλευσης. Όταν λέμε είναι «γυναίκα της Τρούμπας», μάλλον δεν εννοούμε την Τρούμπα αυτή καθεαυτή, καθώς οι σχετικοί οίκοι παροχής υπηρεσιών έχουν πάψει να λειτουργούν στη συγκεκριμένη τοποθεσία. Οι Βόρειοι ίσως μπορούν να με κατατοπίσουν σχετικά με το γίνεται ή δεν γίνεται στον Βαρδάρη;
« Last Edit: 12 Jun, 2008, 16:35:20 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, καλά. Μπορείτε να πείτε για τα Λαδάδικα στη Θεσσαλονίκη. Εμείς δεν παρεξηγιόμαστε. :-)

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools