gender- or child-specific persecution → δίωξη σε βάρος γυναικών και παιδιών, παραβίαση των δικαιωμάτων γυναικών και παιδιών

observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους!

Σχετικά με το ευρωπαϊκό σύστημα ασύλου:

Based on the joint assessment of situations in countries of origin, of certain types of cases or of certain aspects of asylum applications that require specific legal or factual expertise, Member States could adopt common approaches to exclusion or cessation clauses with regard to certain caseloads, to concepts such as gender- or child-specific persecution or to the detection and prevention of fraud or abuse.

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε τι είναι αυτό το "gender- or child- specific persecution" (εμπόριο γυναικών, παιδιά του δρόμου κλπ.), αλλά πώς να το πω; (Όχι βέβαια διωγμοί) κατά γυναικών και παιδιών; Edit: Μήπως καταδίωξη γυναικών και παιδιών;

(Exclusion και cessation είναι αντίστοιχα ο αποκλεισμός από το καθεστώς του πρόσφυγα και η παύση του καθεστώτος του πρόσφυγα.)

Επειδή αυτή η παραγραφούλα έχει και άλλα ωραία, ανοίγω κι άλλα νήματα.
« Last Edit: 25 May, 2007, 16:33:29 by nickel »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Δίωξη.

Τώρα για τα υπόλοιπα... Δύσκολο. Δεν καταλαβαίνω αν η δίωξη είναι εναντίον των γυναικών και των παιδιών, ή εναντίον αυτών που αδικούν σε βάρος τους. Μάλλον και τα δύο. Κάτι σε μακρινάρι σου κάνει; ''...δίωξη για αδικήματα σχετικά με παιδιά ή συνυφασμένα με το φύλο...''



observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Δεν πρόκειται για δίωξη κατά γυναικών και παιδιών, αλλά για γυναίκες και παιδιά που είναι θύματα παράνομων πράξεων, π.χ. εμπόρων ανθρώπων, και για το λόγο αυτό ζητούν άσυλο.
« Last Edit: 25 May, 2007, 13:34:00 by observer »




observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Το σκέφτηκα κι εγώ, κακομεταχείριση, κακοποίηση, αλλά νομίζω πρέπει να δηλώνεται ότι εξ αυτής τρέπονται σε φυγή.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή θα κάτσουν να τους κακομεταχειριστούν; Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά κάλλιστα αποτελεί λόγο φυγής.
Nick Roussos


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Μου 'ρθε ο «κατατρεγμός», αλλά μάλλον είναι πολύ εκτός...
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Αυτό που λες είναι, Ειρήνη, αλλά δεν μας κάνει το register. Κάτι σε πιο ξύλινη γλώσσα;

Δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή θα κάτσουν να τους κακομεταχειριστούν; Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά κάλλιστα αποτελεί λόγο φυγής.

Και βέβαια αποτελεί λόγο φυγής, αλλά δεν δηλώνεται αν πούμε απλώς κακομεταχείριση. Δηλαδή, δεν μιλούμε π.χ. για domestic violence, αλλά για πρόσωπα που έχουν τραπεί σε φυγή ή οι εκμεταλλευτές τους τα έχουν οδηγήσει εκτός της χώρας τους.
« Last Edit: 25 May, 2007, 13:54:55 by observer »


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me

andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Γιατί δε σου αρέσει το διωγμοί; Μιλάμε για διωγμούς προσφύγων και για διωγμούς του άμαχου πληθυσμού. Σωστά;
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Με πρόλαβες, Andy. Μόλις θα πρότεινα το "διωγμός στρεφόμενος κατά γυναικών και παιδιών".


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Προτείνω, επειδή στα σχετικά κείμενα χρησιμοποιείται πολύ ως ερμηνεία, «παραβιάσεις των δικαιωμάτων των γυναικών και των παιδιών».


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Οδηγία 2004/83/ΕΚ του Συμβουλίου, της 29ης Απριλίου 2004, για θέσπιση ελάχιστων απαιτήσεων για την αναγνώριση και το καθεστώς των υπηκόων τρίτων χωρών ή των απάτριδων ως προσφύγων ή ως προσώπων που χρήζουν διεθνούς προστασίας για άλλους λόγους
[size=08pt]Επίσημη Εφημερίδα αριθ. L 304 της 30/09/2004 σ. 0012 - 0023[/size]

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32004L0083:EN:HTML

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32004L0083:EL:HTML

Εκεί μέσα θα συναντήσεις πολλές φορές τη λέξη persecution. Ίσως σου δώσει κάποια άλλη ιδέα...
Αν και το πιο ορθό μου φαίνεται "παραβίαση των δικαιωμάτων..."
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στα κείμενα της ΕΕ, το persecution μεταφράζεται σταθερά (και σωστά) σαν δίωξη. Συγκεκριμένα (παραλείπω παραδείγματα με «ποινική» ή «δικαστική»):

Δίωξη των Χριστιανών στο Πακιστάν
δίωξη των αντιφρονούντων
Δίωξη ομοφυλόφιλων στα εδάφη της Παλαιστινιακής Αρχής
Δίωξη λόγω πολιτικών πεποιθήσεων
Θρησκευτική δίωξη στη Σαουδική Αραβία
Διώξεις κατά των χριστιανών και των βουδιστών στη Λαϊκή Δημοκρατία του Λάο
Διώξεις, βιαιοπραγίες, βασανιστήρια και ανθρωποκτονίες
Πολιτικές διώξεις στο Τουρκμενιστάν
διώξεις που το καθεστώς των ταλιμπάν ασκεί σε βάρος των γυναικών του Αφγανιστάν
Διώξεις στελεχών της αντιπολίτευσης στην Αλβανία


Το πρόβλημα είναι ότι, όταν δεν υπάρχει κάποιος επιθετικός προσδιορισμός ή άλλη αποσαφήνιση (π.χ. ποινική, δικαστική από τη μια, πολιτική, θρησκευτική από την άλλη), δεν είμαστε βέβαιοι σε τι αναφέρεται.
«Διώξεις που αφορούν γυναίκες ή παιδιά» ή «διώξεις σε βάρος γυναικών ή παιδιών» θα ήταν λοιπόν η «επίσημη» μετάφραση της ΕΕ.
Εάν δεν επιβάλλεται αυτή η διφορούμενη «επισημότητα», παραμένω κι εγώ υπέρ της «παραβίασης των δικαιωμάτων».


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Εάν δεν επιβάλλεται αυτή η διφορούμενη «επισημότητα», παραμένω κι εγώ υπέρ της «παραβίασης των δικαιωμάτων».

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επιβάλλεται.
Χίλια ευχαριστώ σε όλους.


 

Search Tools