cracker → κροτίδα, βαρελότο, τρακατρούκα, κράκερ, μπισκότο, χάκερ, κρακαδόρος, χρήστης κρακ, πρεζόνι

banned13 · 65 · 22378

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πισιακό, όπως μισιακό. Μου αρέσει - μπράβο, μικρή Λωξάντρα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Γι' αυτά τα θέματα παίρνω την τελική απόφαση την ώρα που ξαναβλέπω την ταινία τελειωμένη.
Δηλαδή, αύριο.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Λοιπόν, αποφάσισα να συμπεριφερθώ ως σώφρων μοδερατόρισσα και το μόνο μήνυμα που θα επιτρέψω από δω και πέρα είναι η λέξη στην οποία θα καταλήξει αύριο η Αλεξάνδρα.

Άντε, γιατί μαλλιά-κουβάρια μου το κάνατε το νήμα αυτό!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Πάντως, για να κάνω και τη χάρη της μοδερατόρισας, σας επαναφέρω από το όργιο λέγοντας ότι έπειτα από μια πρόχειρη έρευνα  βρήκα ότι το κράκερ δεν έχει μόνο αρνητικές συνδηλώσεις. Δες για παράδειγμα αυτό. Φυσικά δεν ξέρω αν βοηθάει ή περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

Cracker (socio-demographic)

(From Wikipedia, the free Encyclopedia)
One of the meanings of cracker in US usage as a disparaging term for a white person--generally describing a person living in the southern US who is poor and having socially conservative viewpoints. Although the term is usually considering disparaging, some groups have adopted the term as one of pride (c.f., "nigger" and "pig" for similar phenomena).

Long term residents of Florida and Georgia, in particular, call themselves Florida Crackers or Georgia Crackers to distinguish themselves from more recent immigrants to the state. Despite this usage, the use of the word "cracker" in the racial sense is a prosecutable offense under the Florida Hate Crimes statute.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ασκώντας μοδερατορική υπέρβαση:

Εγώ κλίνω στο να ξεκολλήσουμε από παλιές ρατσιστικές λέξεις. Εδώ τα φρέσκα πράγματα:

crackerjacks: [1980s+] (drugs) smokers of crack cocaine.
Από το αξιόπιστο Cassell Dictionary of Slang


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Μπορεί και να μην έχεις άδικο, Νίκο.
Είναι απλώς η δική μου αίσθηση ότι το σχόλιο είναι ρατσιστικό.
Πάντως σε όλη την υπόλοιπη ταινία δεν αναφέρονται ναρκωτικά, ούτε το συγκεκριμένο άτομο κάνει χρήση.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
 Μήπως είναι χάκερ, γιατί υπάρχει κι αυτή η εκδοχή.

http://catb.org/~esr/jargon/html/C/cracker.html
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Καμιά αντίρρηση, Αλεξάνδρα. Στο "συγκείμενο", στα συμφραζόμενα, όλα αυτά, ανήκει η ατμόσφαιρα της ταινίας, ό,τι έχει προηγηθεί, συμπεριφορές, χίλια δυο πράγματα, οπότε εμείς κομίζουμε αυτά που βρίσκουμε στα λεξικά, κι εσύ ξέρεις τι συμβαίνει εκεί μέσα και βάζεις ό,τι σου πάει καλύτερα.


 

Search Tools