ABBYY FineReader και Acronis True Image

user2 · 14 · 13999

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Α) Οπτική αναγνώριση χαρακτήρων

Με αφορμή ένα OCR που χρειάστηκε να κάνω για λογαριασμό μιας φίλης, αναζήτησα κάποιο πρόγραμμα οπτικής αναγνώρισης χαρακτήρων που να αποδίδει καλύτερα από το ScanSoft OmniPage SE (το οποίο συνόδευε το πολυμηχάνημά μου και είναι απλώς ικανοποιητικό, αλλά με αρκετά λάθη στα ελληνικά). Απλώς όποτε το είχα χρειαστεί για δική μου δουλειά δεν είχα χρόνο για ψαξίματα...
Προμηθεύτηκα λοιπόν το ABBYY FineReader 8.0 Professional Edition και απλώς έμεινα έκπληκτος από την ποιότητα του αποτελέσματος. Κάνει κάποια λαθάκια, ειδικά στους χαρακτήρες ξ, ψ, θ, στο ώ, νομίζω αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα. Υποστηρίζει πάρα πολλές γλώσσες.
Με 149 ευρώ αποκτάς ένα εργαλείο που θα βγάλει τα λεφτά του μέσα στις λίγες πρώτες δουλειές, καθώς θα εξοικονομήσεις χρόνο ψηφιοποιώντας κείμενα που θα είναι σε έντυπη μορφή ή σε σαρωμένο (μη επεξεργάσιμο) pdf. Έχει δοκιμαστική έκδοση για 15 ημέρες (αλλά αυτή δεν βλέπω να υποστηρίζει ελληνικά)

Β) Γρήγορο "φορμάτ" / Αντίγραφα ασφαλείας / Κλωνοποίηση σκληρού δίσκου

Ως ψείρας και υποχόνδριος με τα εργαλεία της δουλειάς, θέλω να έχω πάντα φρέσκο και καθαρά τα μηχανήματά μου. Έτσι, κάνω φορμάτ και ολική επανεγκατάσταση το αργότερο κάθε δύο μήνες. Μέχρι πριν λίγο καιρό, αυτή η διαδικασία μού έπαιρνε συνολικά έξι (ναι, 6) γεμάτες ώρες. Φορμάτ, εγκατάσταση Windows, service packs & ενημερώσεων, του Office, όλων των άλλων προγραμμάτων που χρησιμοποιώ, προσαρμογή συντομεύσεων και ευκολιών σε όλα τα προγράμματα, αφαίρεση περιττών εργαλείων του λειτουργικού και των προγραμμάτων, ενημέρωση αντιβιοτικού, τείχους προστασίας, αντι-σπάμ, και άλλα αντι-....
Υπάρχουν προγράμματα που "φωτογραφίζουν" το σκληρό δίσκο και δημιουργούν ένα αντίγραφό του. Αν η φωτογράφιση γίνει αμέσως μόλις στηθεί το φρέσκο μηχάνημα, μπορείς να επαναφέρεις το αντίγραφο ανά πάσα στιγμή και να έχεις πάλι φρέσκο μηχάνημα, χωρίς το μπελά του φορμάτ.
Είχα δοκιμάσει παλιά το Norton Ghost. Βαρύ και ασήκωτο και καθόλου αποτελεσματικό για διάφορους λόγους. Σε μια ανάλογη κουβέντα πριν λίγο καιρό, ο Βασίλης (diceman) ανέφερε το Acronis True Image. Το προμηθεύτηκα και αυτό και είναι όντως πολύ αποτελεσματικό και γρήηηηηηηηηηηγορο: τώρα πια έχω άρωμα φρεσκάδας στο πισί μέσα σε 14 λεπτά! Και εννοείται ότι η ανανέωση γίνεται πολύ συχνότερα από τους 2 μήνες, χεχε :-) Φυσικά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μπακάπ.
Κοστίζει 50 ευρώ και έχει δοκιμαστική έκδοση για 15 ημέρες.
« Last Edit: 12 Nov, 2006, 23:30:34 by yiannismark »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ζηλεύωωωωωω!

Έχω τόσο πολλά προγράμματα και λεξικά εγκατεστημένα, και απαιτούνται τόσο πολλές μικρορυθμίσεις, που συνήθως μου παίρνει μία εβδομάδα να αποκτήσω πλήρως λειτουργικό μηχάνημα. Συνήθως απλώς περιμένω να αγοράσω καινούργιο μηχάνημα. Τώρα, η εγκατάσταση έχει γίνει λόγος να αναβάλλω και την αγορά μηχανήματος. Καλά που θα έρθει και το Vista...


Το OCR που πρότεινα στη Θεσσαλονίκη είναι το Recognita. Αναζήτησέ το.



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Είδες το Acronis; (Κατά το "Είδες η ΔΕΗ;") Το backup και το restore είναι πλέον πανεύκολη υπόθεση! Άσε που υποστηρίζει και incremental backup, κάτι που καθιστά τη διαδικασία ακόμα πιο γρήγορη.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Είδα το. Αλλά έπρεπε να το είχα δει πριν από ένα χρόνο. Τώρα θα περιμένει το επόμενο μηχάνημα.



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Αυτό το acronis μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει μετά από φορμάτ;
Ευχαριστώ.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Εννοείται. Φορμάρεις, στήνεις λειτουργικό, οδηγούς και ό,τι άλλο χρειάζεσαι και παίρνεις ένα πλήρες disk backup.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies



λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Thank you too! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας.
Λίνα Παπαδοπούλου


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ακόμη μια ερώτηση για το acronis: Διάβασα στις οδηγίες ότι υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύσεις το back-up σε δισκάκι. Η ερώτησή μου, είναι η εξής:

Πώς γίνεται να  αποθηκεύσει κανείς ένα full back up σε ένα DVD (ή, έστω, σε περισσότερα); Γίνεται αυτού του τύπου τα αρχεία να συμπιεστούν στο RAR;

Δεν μπορώ να βρω σχετικές πληροφορίες στη βοήθεια του προγράμματος, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Σας υπόσχομαι ότι αν δεν καταλάβω με τη δεύτερη, το πολύ, θα πάω να πλύνω κάνα πιάτο και δε θα σας ζαλίσω άλλο :-)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Πώς γίνεται να  αποθηκεύσει κανείς ένα full back up σε ένα DVD (ή, έστω, σε περισσότερα); Γίνεται αυτού του τύπου τα αρχεία να συμπιεστούν στο RAR;
« Last Edit: 18 Jul, 2007, 02:58:05 by yiannismark »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Γιάννη, σ' ευχαριστώ πολύ. Έχω την εντύπωση ότι τα κατάφερα, τελικά. Θα δείξει η νεκροψία, αχρείαστη νά 'ναι :-)


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Κατ' αρχάς, 101% RESPECT και στα δύο προγράμματα του τίτλου. το ΑΒΒΥΥ FineReader είναι άπαιχτο, το δε Acronis True Image καταφέρνει και παραμένει κορυφαίο (διάβαζε: το νούμερο ένα) σε μία κατηγορία όπου υπάρχουν πλείστοι εξαίρετοι εκπρόσωποι (λέγε με Ghost και λοιπές κλωνοποιητικές δυνάμεις).

Ένα γρήγορο στοιχείο μεταφραστικού ενδιαφέροντος προτού επιστρέψω στα τεχνικά: Η ΑΒΒΥΥ κατασκευάζει και το ΑΠΟΛΥΤΟ (κατά τη γνώμη μου - αλλά, πιστέψτε με, τα έχω δοκιμάσει όλα) λεξικό-σουίτα για όσους ασχολούνται με τη Ρωσική. http://www.abbyy.com/lingvo/ Το ρωσικό site της ΑΒΒΥΥ έχει και online εργαλεία, ενώ αν θέλετε να το αγοράσετε είναι προτιμότερο να σας το φέρει κάποιος από τη Ρωσία (όπου η τιμή είναι υποδεκαπλάσια).

Τώρα, αν έχετε (τουλάχιστον έναν, οπουδήποτε στο μηχάνημά σας) σκληρό δίσκο Seagate ή Maxtor, μπορείτε να αποκτήσετε ΔΩΡΕΑΝ μία light (αλλά πλήρως λειτουργική) έκδοση του Acronis True Image! Η νέα μορφή του DiscWizard είναι ακριβώς αυτό! http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=DiscWizard&vgnextoid=d9fd4a3cdde5c010VgnVCM100000dd04090aRCRD Υποστηρίζει δημιουργία image ακόμη και σε δίκτυο (συνδέετε φορητό και σταθερό, παίρνετε το image που θέλετε και το αποθηκεύετε απευθείας στον άλλον υπολογιστή, φορμάρετε, επαναφέρετε το image, τελειώσατε σε μια ωρίτσα!).

Έχω τόσο πολλά προγράμματα και λεξικά εγκατεστημένα, και απαιτούνται τόσο πολλές μικρορυθμίσεις, που συνήθως μου παίρνει μία εβδομάδα να αποκτήσω πλήρως λειτουργικό μηχάνημα. Συνήθως απλώς περιμένω να αγοράσω καινούργιο μηχάνημα. Τώρα, η εγκατάσταση έχει γίνει λόγος να αναβάλλω και την αγορά μηχανήματος. Καλά που θα έρθει και το Vista...
Λυπάμαι, nickel, αλλά στα Vista δεν αρέσει και πολύ η κλωνοποίηση... http://vista.blorge.com/2007/04/26/vista-doesnt-allow-cloning-an-activation-horror-story/ , http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=598662&SiteID=17

Η Microsoft προτείνει να πάρετε τις εκδόσεις Business ή Ultimate, οι οποίες εμπεριέχουν την εν λόγω δυνατότητα "από τη μάνα τους". http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/choose.mspx , http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/features/details/backup.mspx#complete
« Last Edit: 06 Oct, 2007, 08:01:28 by Zazula »
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Λυπάμαι, nickel, αλλά στα Vista δεν αρέσει και πολύ η κλωνοποίηση... http://vista.blorge.com/2007/04/26/vista-doesnt-allow-cloning-an-activation-horror-story/ , http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=598662&SiteID=17

Α, κρίμα... Εκεί που είχαμε βρει μόνο πλεονεκτήματα στα SVista, ήρθε και μας το χάλασες...
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Α, κρίμα... Εκεί που είχαμε βρει μόνο πλεονεκτήματα στα SVista, ήρθε και μας το χάλασες...



Η Microsoft μάς έχει δώσει μέσω MAPS 10 άδειες Vista Business. Περιττό να πω ότι δεν έχουμε εγκαταστήσει ούτε τη μία.
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


 

Search Tools