μπατική τοιχοποιία → header bond, heading bond

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
η μπατική δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι, εκεί που πάω να ξεκαθαρίσω το θέμα συναντώ στο διάβα μου κάποια σελίδα όπως  αυτή: http://www.teknet.gr/technical2.asp και ξαναμπερδεύομαι... φαίνεται ότι πολλοί πολιτικοί μηχανικοί λένε μπατική τοιχοποιία και εννοούν την εξωτερική, η οποία είναι συνήθως διπλή δρομική (όπως ανέφερα στο προηγούμενο θέμα). Εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με την τεχνική τοποθέτησης των τούβλων... any feedback?
« Last Edit: 25 Feb, 2007, 02:14:50 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάπυρος
(για πέτρα ή τούβλο) αυτός που τοποθετείται έτσι ώστε να καλύπτει ολόκληρο το πάχος τού τοίχου· 2. (για κτίσιμο) αυτός που γίνεται με τον παραπάνω τρόπο· 3. (για τοίχο) αυτός που είναι κτισμένος με τον τρόπο αυτό.

header bond, heading bond


Δηλ. φαίνεται η στενή άκρη του τούβλου, οι τρύπες (αν έχει τρύπες).

Αλλά πρέπει να το ψάξουμε γιατί δεν ξέρω αν χτίζουν έτσι και ίσως να χρησιμοποιείται το «μπατικό» με διαφορετική σημασία πια.
« Last Edit: 25 Feb, 2007, 02:10:14 by nickel »



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female

Δηλ. φαίνεται η στενή άκρη του τούβλου, οι τρύπες (αν έχει τρύπες).

Αλλά πρέπει να το ψάξουμε γιατί δεν ξέρω αν χτίζουν έτσι και ίσως να χρησιμοποιείται το «μπατικό» με διαφορετική σημασία πια.

αυτό ακριβώς είχα κι εγώ στο μυαλό μου, μέχρι που με μπέρδεψε πάλι η σελίδα που παρέθεσα (και σε συζήτηση που είχα παλιότερα με πολιτικό μηχανικό, το ίδιο υποστήριζε: ότι μπατική είναι κάθε εξωτερική τοιχοποιία). Φαντάζομαι ότι το μπέρδεμα προέρχεται από το γεγονός ότι στη σημερινή εποχή σχεδόν κανείς δεν χτίζει μπατικά τους εξωτερικούς τοίχους (είναι προφανές ότι πρόκειται για τεχνική εξωτερικής τοιχοποιίας) αλλά με διπλό δρομικό τοίχο, και για διαχωρισμό από τον (μονό) δρομικό τον λένε μπατικό. Για το δικό μου κείμενο αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί ο συντάκτης κάνει ωραιότατο και σαφέστατο διαχωρισμό, τι θα γίνει όμως αν κάποιος οδηγηθεί στη σελίδα μας ψάχνοντας την απόδοση του μπατικού, που είναι στην ουσία διπλός δρομικός; Εγώ θα έλεγα να μείνουν ως έχουν τα νήματα και οι ορισμοί, και αυτός που θέλει να είναι 100% σωστός στην απόδοση ας κάνει την απαραίτητη έρευνα... και να σημειώσω στο μυαλό μου, μελλοντικά σε εποχές μεγαλύτερης άνεσης χρόνου, να προσθέσω το αντίστοιχο λήμμα για την τοιχοποιία στην Ελληνική Βικιπαίδεια. Γράφουμε συνεχώς άρθρα με τους μαθητές μου στο αντικείμενο "'Ηπιες Μορφές Ενέργειας", μέρος της παρουσίασης που θα κάνουμε στην Πάτρα τον Απρίλιο... εξ ου και η υπογραφή μου (η επιστημονική εργασία που λέγαμε)... επίσης, συνεχίζω να δουλεύω παρέα με τον Derti:-))))


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Δεν είμαι σίγουρη για το αγγλικό (με μπερδεύει το κοινότατο Flemish και η αντιστοιχία bond/pattern με τη διάταξη*) , αλλά σιγουρότατη για το ελληνικό και μας βρίσκεται και γλυκούλι σχηματάκι.


Δίατονος (εκ του διατείνω) και... μπατικός.


*http://www.buildingconnections.co.uk/resources/archguide/YoungPersonsArchGuide.pdf
« Last Edit: 25 Feb, 2007, 15:07:33 by nickel »



 

Search Tools