Είστε υπέρ των προπηλακισμών σε βάρος πολιτικών προσώπων;

spiros · 16 · 13643

Poll

Είστε υπέρ των προπηλακισμών σε βάρος πολιτικών προσώπων;

Ναι
3 (30%)
Όχι
7 (70%)

Total Members Voted: 9

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Είστε υπέρ των προπηλακισμών σε βάρος πολιτικών προσώπων;

Υπέρ των αποδοκιμασιών σε βάρος βουλευτών τάσσεται σχεδόν ένας στους Έλληνες, σύμφωνα με έρευνα της Κάππα Research για λογαριασμό της εφημερίδας «Το Βήμα της Κυριακής». Σύμφωνα με την έρευνα, οι πολίτες δεν πιστεύουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ευθύνεται για τα επεισόδια, τάσσονται υπέρ της κατάργησης του πανεπιστημιακού ασύλου, καθώς και υπέρ των απολύσεων στον δημόσιο τομέα. Στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ έχει προβάδισμα δύο μονάδων έναντι του ΠΑΣΟΚ, αλλά κανένα από τα δύο κόμματα δεν έχει αυτοδυναμία. Επίσης, συνολικά εννέα κόμματα φαίνεται να περνούν το όριο του 3% και να μπαίνουν στη Βουλή.
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231117136


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Ψήφισα "όχι". Είμαι κατά του προπηλακισμού οποιουδήποτεανθρώπου, ακόμη και των πολιτικών.
In dubio pro reo



iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Ίσως ναι, για λεκτικό προπηλακισμό και σε ορισμένες περιπτώσεις.
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Η περιφρόνηση είναι η καλύτερη τιμωρία. Εξ άλλου, και αυτοί είναι σάρξ εκ της σαρκός ενός εκμαυλισμένου λαού. Είναι σαν να αυτοχαστουκιζόμαστε όταν ξεσπούμε στους ανάξιους εκπροσώπους μας. Ας προσέχουμε την επόμενη φορά. Το γεγονός ότι στην πρόθεση ψήφου υπερτερεί η Ν.Δ. δείχνει πόσο επιλήσμονες είναι οι Έλληνες που ξέχασαν, σε μεγάλο βαθμό, την ανεπάρκεια αυτού του κόμματος έναντι των προκλήσεων των καιρών. Για διαβάστε το σημερινό άρθρο του Χρήστου Γιανναρά για την ανικανότητα των δυο κομμάτων εξουσίας να δουν πέρα από τη μύτη τους ( http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_10/07/2011_1295762).
'Οσο για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας στο φόρουμ των μεταφραστών, ασφαλώς η συντριπτική πλέιοψηφία θα είναι κατά των προπηλακισμών. Τα μέλη του όμως δεν είναι αντπροσωπευτικό δείγμα ενός, κατά βάση, αφιονισμένου με το λαϊκίστικο όπιο λαού.
« Last Edit: 10 Jul, 2011, 18:32:36 by mavrodon »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
πόσο επιλήσμονες είναι οι Έλληνες που ξέχασαν, σε μεγάλο βαθμό, την ανεπάρκεια αυτού του κόμματος έναντι των προκλήσεων των καιρών


«Επιλήσμονες» νομίζω είναι κομπλιμέντο -;)


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Εξ άλλου, και αυτοί είναι σάρξ εκ της σαρκός ενός εκμαυλισμένου λαού. Είναι σαν να αυτοχαστουκιζόμαστε όταν ξεσπούμε στους ανάξιους εκπροσώπους μας. ... Για διαβάστε το σημερινό άρθρο του Χρήστου Γιανναρά για την ανικανότητα των δυο κομμάτων εξουσίας να δουν πέρα από τη μύτη τους ( http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_10/07/2011_1295762).
'Οσο για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας στο φόρουμ των μεταφραστών, ασφαλώς η συντριπτική πλέιοψηφία θα είναι κατά των προπηλακισμών. Τα μέλη του όμως δεν είναι αντπροσωπευτικό δείγμα ενός, κατά βάση, αφιονισμένου με το λαϊκίστικο όπιο λαού.

Για να αλλάξουν οι πολιτικοί και η πολιτική θα πρέπει η πλειονότητα του λαού να απαιτήσει περισσότερα από τον εαυτό της. Τότε μόνο θα ζητήσει περισσότερα και καλύτερα πράγματα από τους πολιτικούς. (Μπορώ να δώσω παραδείγματα εάν χρειαστεί.) Να διορθώσω ότι οι πολιτικοί είναι «αντάξιοι εκπρόσωποί μας» και όχι «ανάξιοι» και κάνουν ό,τι του ζητούμε και κάτι παραπάνω (ρουσφέτια για εμάς, ρουσφέτια και για αυτούς και λοιπές άλλες ομορφιές). Ποιοτικώς είναι ό,τι και εμείς, απλώς οι παρανομίες τους διαφέρουν ποσοτικώς. Όσον αφορά τις ψηφοφορίες με επώνυμο, θα επισημάνω αυτό που έχουν τονίσει ο Σπύρος, η Βίκυ και άλλοι εδώ: προσέξτε τι δηλώνετε επώνυμα εδώ (θα προσθέσω: και οπουδήποτε αλλού στο διαδίκτυο)... Θωμά, «σίγουρα δεν είναι αντπροσωπευτικό δείγμα»!

ΥΓ.: Εμείς = οι περισσότεροι ή πάρα πολλοί εξ ημών και πάντως τόσοι όσοι χρειάζονται για να διαμορφώσουν την γενική εικόνα και λειτουργία μιας χώρας στην πάροδο του χρόνου
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male

«Επιλήσμονες» νομίζω είναι κομπλιμέντο -;)

Είναι σχήμα λιτότητας και ευγενείας. Ο ελληνικός λαός έχει βραχεία μνήμη και μακρύ, αρπακτικό χέρι. Αλλοίμονο!
Οι παρατηρήσεις του Βασίλη είναι καίριες. Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του και να μιλήσει ανοικτά απαλλαγμένος από κομματικές ή συμφεροντολογικές παρωπίδες.


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Να διευκρινίσω, Θωμά, ότι συμφωνώ με την υπόδειξη του Σπύρου και της Βίκυς, αν και δεν την εφαρμόζω πάντα: φτιάχνονται νέοι νόμοι (και δεν το παίρνουμε χαμπάρι ή τουλάχιστον δεν κατανοούμε τις συνέπειές τους) οι οποίοι «προστατεύουν» τους πολιτικούς και την παρέα τους μόνο και δεν προστατεύουν καθόλου τους πολίτες. Την αναφορά την έκανα γιατί πολλοί λογικά μπορεί να φοβούνται (και καλά κάνουν βέβαια) και δεν είχα στο μυαλό μου τις «κομματικές ή συμφεροντολογικές παρωπίδες».

ΥΓ.: «προστασία» (σε εισαγωγικά): (Λεξικό Μπαμπινιώτη, μεταξύ άλλων) η ευθύνη για την ασφάλεια ιδιωτικής επιχείρησης κλπ. κλπ.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Θωμά, λύσε μου μια απορία. Μόνο «Καθημερινή» διαβάζεις;

Κατά τα άλλα ψήφισα «όχι» και το λέω ανοικτά. :)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
Θωμά, λύσε μου μια απορία. Μόνο «Καθημερινή» διαβάζεις;

Περιστασιακά διαβάζω ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ για τα τοπικά νέα και αποσπάσματα άλλων εντύπων και ηλέκτρονικών ΜΜΕ από αναφορές φίλων και του Translatum. Αν εννοείς ότι διαβάζοντας μια μόνο εφημερίδα δεν ενημερώνομαι πλήρως, σε πληροφορώ ότι πλησιάζοντας να κλείσω την έβδομη δεκαετία της ζωής μου δεν αρκούμαι στη μασημένη τροφή και βδελύσσομαι την μονομέρεια και τον κρετινισμό που αποπνέουν τα πρωϊνάδικα και ξενυχτάδικα της τηλεόρασης. Το να παρακουλουθώ τον Τράγκα, λ.χ. να ωρύεται στο παράθυρο με κάνει να αναγουλιάζω και να αγανακτώ  για το επίπεδό μας.
« Last Edit: 11 Jul, 2011, 06:39:38 by mavrodon »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
[...]Αν εννοείς ότι διαβάζοντας μια μόνο εφημερίδα δεν ενημερώνομαι πλήρως, [...]

Καλημέρα Θωμά :) Όχι δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ακριβώς αυτό που σε ρώτησα και στο οποίο μου απάντησες:)

Δες και αυτό το νήμα: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=177489.0
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Για να θυμηθούμε τι σημαίνει «προπηλακίζω»:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=177514.0




βαράτε με κι ας κλαίω

Δεν έπιασα το νόημα; :)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Εγώ ψήφισα ΝΑΙ και το λέω ανοιχτά. Διότι όταν ως πολίτης υφίσταμαι άμεση και έμμεση βία σε οποιοδήποτε χώρο έχει σχέση με την κρατική εξουσία, να θυμίσω το πάρτυ δακρυγόνων πριν λίγες εβδομάδες, την καθημερινή αλλαγή νόμων και τις αναδρομικές φοροεπιδρομές και την έλλειψη οποιασδήποτε σταθεράς για τον πολίτη,  την κατάχρηση εξουσίας των βουλευτών με το νόμο περί μη ευθύνης κλπ, ο κατάλαγος δεν έχει τελειωμό, δεν γίνεται να εναντιώνομαι στη βία επιλεκτικά, μόνο ενάντια στους βουλευτές, συγγνώμη αλλά το χρειάζονται το γιαουρτάκι τους και λίγο τους είναι, γκιλοτίνες ονειρεύομαι...
Φυσικά η βία γεννάει βία αλλά ας μην μπερδευόμαστε, η κρατική βία και κατάχρηση εξουσίας γέννησε τους προπηλακισμούς και όχι το αντίστροφο. Φυσικά δεν είναι μόνο οι βουλευτές, είναι και πολλοί δημόσιοι λειτουργοί σε υπουργεία συγκοινωνιών, πολεοδομίες, εφορίες που το χρειάζονται το γιαουρτάκι τους και αυτοί για να στρώσουν....επιδερμίδα.
« Last Edit: 23 Jul, 2011, 11:05:17 by xerola »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Εγώ ψήφισα ΝΑΙ και το λέω ανοιχτά. [...]

Καλημέρα xerola :)
Όπως προανέφερα, δεν μου αρέσει να κάνω κακό σε κανέναν γι αυτό ψήφισα όχι. Όπως θέλω να μού φέρονται, φέρομαι στους άλλους...

Εξάλλου το είπες: «Φυσικά η βία γεννάει βία[...]». Θα συμφωνήσω στο κομμάτι όπου λες ότι «η κρατική βία και κατάχρηση εξουσίας γέννησε τους προπηλακισμούς[...]» Ίσως η λέξη γέννησε να είναι πολύ δυνατή...

Όμως, αν δεν δώσουμε το καλό παράδειγμα, αναρωτιέμαι πώς στο καλό θα σταματήσει το άσκοπο ξύλο, η βία, οι βρισιές και οι κοροϊδίες, οι χλευασμοί, οι διασυρμοί κτλ.
« Last Edit: 23 Jul, 2011, 16:15:28 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools