Είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω

spiros · 54 · 10119

banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Σε αντίθεση με την τευτονική λογική του Σόπενχάουερ όμως, Βαλεντίνη μου, όταν εγώ έψαχνα την γκαλερί Τετριάκοβ στο χάος της Μόσχας, δύο ευγενικές κυρίες που ρώτησα στον δρόμο με πήγαν ως την πόρτα της, ένα-δύο χιλιόμετρα παρακάτω.

Όταν λοιπόν γνώρισα τη Βίκυ, αναφώνησα έκθαμβος : «Να, μια αδερφή αυτοκαταστροφική ψυχή! Να, κι άλλη μια μοίρα σακατεμένη!». Και έσπευσα να ανάψω τσιγάρο για να μην πάει ασυνόδευτη στη μεγάλη πόρτα.  


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ουφ, ως εδώ τα 'φερε τα άχυρα ο αέρας. Δεν φοβάσαι μήπως μπουν στ' αφτιά και στα μάτια των αθώων παρατηρητών της συζήτησης που μπαινοβγαίνουν και μας παρακολουθούν σιωπηλά; Ε, τότε πια το κρίμα στο λαιμό σου.


Εγώ θα γίνω πιο κακιά και θα πω ότι εφόσον φοράνε παρωπίδες δε θα τους ενοχλήσει το άχυρο οπότε εσύ γιατί ανησυχείς ; :)

Σε αντίθεση με την τευτονική λογική του Σόπενχάουερ όμως, Βαλεντίνη μου, όταν εγώ έψαχνα την γκαλερί Τετριάκοβ στο χάος της Μόσχας, δύο ευγενικές κυρίες που ρώτησα στον δρόμο με πήγαν ως την πόρτα της, ένα-δύο χιλιόμετρα παρακάτω.

Όταν λοιπόν γνώρισα τη Βίκυ, αναφώνησα έκθαμβος : «Να, μια αδερφή αυτοκαταστροφική ψυχή! Να, κι άλλη μια μοίρα σακατεμένη!». Και έσπευσα να ανάψω τσιγάρο για να μην πάει ασυνόδευτη στη μεγάλη πόρτα. 

Τώρα όλα αυτά τα έκανες με το που γνώρισες τη Βίκυ; Γιατί ένας ποιητής, ή γενικά καλλιτέχνης, έχει την αυτοκαταστροφή μέσα του ... πάλι δικαιολογίες ; ;)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η σιωπή είναι χρυσός και ευπρόσδεκτη· και ακόμη περισσότερο χρυσή και ευπρόσδεκτη όταν προέρχεται από ανθρώπους που δυσκολεύονται κάτι καλό να πουν:

Σχεδόν,

μακαριότητα.


Και τα άχυρα της Βαλεντίνης χρυσαφί χρώμα έχουν. Πλέουμε σε πελάγη μακαριότητας επιτέλους. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Βαλεντίνη, έχεις δίκιο, αναφωνώ γεμάτος ενθουσιασμό. Είμαι αυτοκαταστροφικός εξ απαλών ονύχων. Με το που γεννήθηκα, άρχισε να βαράω τη γκλάβα μου στην κούνια. Η ζωή όμως έφερε ορισμένες αντιρρήσεις και γι' αυτό είμαι ακόμη εδώ.

Και τυχαία, ξαφνικά, αναπάντεχα, συνάντησα στις παρυφές της ανθολογίας μια άλλη μεγαλειώδη περίπτωση αυτοκαταστροφικότητας. Να μην συγκινηθώ; Να μην ανταποκριθώ; Nα μην της γράψω ποιήματα; Να μην τη συνοδεύσω, κούτα-κούτα, στον δρόμο προς την απώλεια; Τι σόι καλλιτεχνική ψυχή θα ήμουν; Με καταλαβαίνεις, ομότεχνη, το ξέρω.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και τυχαία, ξαφνικά, αναπάντεχα, συνάντησα στις παρυφές της ανθολογίας μια άλλη μεγαλειώδη περίπτωση αυτοκαταστροφικότητας. Να μην συγκινηθώ; Να μην ανταποκριθώ; Nα μην της γράψω ποιήματα; Να μην τη συνοδεύσω, κούτα-κούτα, στον δρόμο προς την απώλεια; Τι σόι καλλιτεχνική ψυχή θα ήμουν; Με καταλαβαίνεις, ομότεχνη, το ξέρω.

Χαχαχαχαχαχαχαχα... μα και τη Βαλεντίνη, Τόλη μου, η αυτοκαταστροφικότητά μου τη συγκίνησε και έγινε φίλη μου εδώ και χρόνια. Αλλά, δεν μου έχει γράψει ακόμα ούτε ένα ποίημα (η μουλάρα).

Υ.Γ.: Εσύ από την κούνια το 'παθες; Γιατί εμένα με χτύπησε κάρο κατακέφαλα όταν ήμουν μικρή. Ή μήπως ήταν μούσμουλα που πέφτανε απ' το δέντρο. Δεν θυμάμαι πια. Καπνίζω κιόλας και το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά ακόμα και τη μνήμη. :-)))
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 19:46:03 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Να σου θυμίσω εγώ. Ούτε από κάρο, ούτε από μούσμουλα ήταν, Βίκυ μου, αλλά από σφοδρή χαλαζόπτωση όταν σε ζωγράφιζε ο Κλοντ Μονέ στον κάμπο. Τι να κάνω, ρε παιδιά, βαριέμαι τρομερά τους υγιείς, τους λογικούς, και τους νομιμόφρονες. Αυτό το κορίτσι με εμπνέει.

Με εμπνέει το άρωμα (του τσιγάρου) του. Το μυστήριο που κρύβεται πίσω από την ομίχλη του. Μ' αρέσει αυτό το κάτι στη φωνή του (η βραχνάδα από το κάπνισμα). Μου αρέσει το περπάτημά του (όταν πάει στο περίπτερο για τσιγάρα). Μου αρέσει ολόκληρη (πακέτο).

Καταλάβατε τώρα τι σημαίνει αυτοκαταστροφικός;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με εμπνέει το άρωμα (του τσιγάρου) του. Το μυστήριο που κρύβεται πίσω από την ομίχλη του. Μ' αρέσει αυτό το κάτι στη φωνή του (η βραχνάδα από το κάπνισμα). Μου αρέσει το περπάτημά του (όταν πάει στο περίπτερο για τσιγάρα). Μου αρέσει ολόκληρη (πακέτο).

Χαχαχαχαχα... κέντησες! Κι εμένα για τους ίδιους λόγους μ' αρέσει ο εαυτός μου. :-)))

Και μ' αρέσει κι ο γάιδαρος του Σπύρου. Που έσερνε το κάρο που λέγαμε νωρίτερα. :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Να σου θυμίσω εγώ. Ούτε από κάρο, ούτε από μούσμουλα ήταν, Βίκυ μου, αλλά από σφοδρή χαλαζόπτωση όταν σε ζωγράφιζε ο Κλοντ Μονέ στον κάμπο. Τι να κάνω, ρε παιδιά, βαριέμαι τρομερά τους υγιείς, τους λογικούς, και τους νομιμόφρονες. Αυτό το κορίτσι με εμπνέει.

Με εμπνέει το άρωμα (του τσιγάρου) του. Το μυστήριο που κρύβεται πίσω από την ομίχλη του. Μ' αρέσει αυτό το κάτι στη φωνή του (η βραχνάδα από το κάπνισμα). Μου αρέσει το περπάτημά του (όταν πάει στο περίπτερο για τσιγάρα). Μου αρέσει ολόκληρη (πακέτο).

Καταλάβατε τώρα τι σημαίνει αυτοκαταστροφικός;

Κάποτε μου είπαν ότι η σιωπή είναι αγάπη
κι εγώ σιώπησα.
Κάποτε μου είπαν ότι η σιωπή είναι χρυσός
κι εγώ χαμογέλασα και τους έλουσα μαργαρίτες.


Καλό απόγευμα, ομότεχνη ψυχή που ζωγραφίζεις ορίζοντες με τη σιωπή σου.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βαλόπαιδο, ακόμα απόγεμα είναι στην πρωτεύουσα; Να ένα ακόμα πλεονέκτημα των νοτίων. Ακόμα και στην ώρα βάζουν χέρι κατά το δικό τους δοκούν. Και παρκάρουν κι όπου γουστάρουν (οι γάιδαροι).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Βαλόπαιδο, ακόμα απόγεμα είναι στην πρωτεύουσα; Να ένα ακόμα πλεονέκτημα των νοτίων. Ακόμα και στην ώρα βάζουν χέρι κατά το δικό τους δοκούν. Και παρκάρουν κι όπου γουστάρουν (οι γάιδαροι).

Ο χρόνος είναι σα το καφέ .... άλλοτε φεύγει γρήγορα κι άλλοτε αργά ... εμείς ας πούμε ότι είναι ακόμα απόγευμα ;)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μήπως να το τρέξουμε λίγο το πράγμα και να πούμε ότι είναι αύριο το απόγεμα κι εγώ έχω ήδη παραδώσει τις μεταφράσεις μου και δεν έχω άλλη δουλειά και είμαι στη βόλτα και στους καφέδες; [Πάντα ποιητική αδεία, βεβαίως, δηλαδή αν μου μου δώσει άδεια μετά δημοσιών θεαμάτων από την ανθολογία ο ποιητής μας.:-)]
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μήπως να το τρέξουμε λίγο το πράγμα και να πούμε ότι είναι αύριο το απόγεμα κι εγώ έχω ήδη παραδώσει τις μεταφράσεις μου και δεν έχω άλλη δουλειά και είμαι στη βόλτα και στους καφέδες; [Πάντα ποιητική αδεία, βεβαίως, δηλαδή αν μου μου δώσει άδεια μετά δημοσιών θεαμάτων από την ανθολογία ο ποιητής μας.:-)]

Αν συμπεριλάβεις να κρατήσει ο καφές έως αργά ώστε να πάμε στον κήπο του κουφού και μετά σε παγκάκια προς ανάγνωση ποίησης αγκαλιά με τα αστέρια ... έτσι όπως αρέσει και στον Τόλη μας :) ...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ντέφ' to be done! Με βρήκες στην ανάγκη και με πατάς αλύπητα. Προ κουφού να γίνει η σύναξη στην παραλία για να στανιάρουμε μετά με το επιδόρπιο που για εμάς τις δυο είναι κύριο πιάτο. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ντέφ' to be done! Με βρήκες στην ανάγκη και με πατάς αλύπητα. Προ κουφού να γίνει η σύναξη στην παραλία για να στανιάρουμε μετά με το επιδόρπιο που για εμάς τις δυο είναι κύριο πιάτο. :-)

Ναι αλλά να μας πει και ο Τόλης μας πού θέλει να πάμε μετά .... μην λέει ότι τον καταπιέζουμε :) ... Τόοοολη μας .... που θες να σε κανακέψουμε και να σε γητεύσουμε ;)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
1. Mόνο μια ποιητική ψυχή μπορεί να βλέπει το βράδυ ως απόγευμα (κι εμένα ως μικρό).
2. Άδεια μετά δημοσίων θεαμάτων χορηγείται άνετα στα ξωτικά (αρκεί να είμαι κι εγώ παρών για να ενώσουμε την τρέλα μας).
3. Με κανακεύετε και με γητεύετε οπουδήποτε, κορίτσια (είναι που σας έχω μεγάλη αδυναμία).
4. Πώς όμως θα βρεθούμε οι τρεις μαζί; (οι δύο από δω και η μία από κει;)
5. Γουστάρω (παραλία).
 


 

Search Tools