Το ρήμα «βάλλω» και τα σύνθετά του

wings · 17 · 56711

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το ρήμα «βάλλω» και τα σύνθετά του

Το ρήμα βάλλω και τα σύνθετά του γράφονται με δύο λ στους εξακολουθητικούς χρόνους (ενεστώτα, παρατατικό και εξακολουθητικό μέλλοντα ), ενώ με ένα λ στους στιγμιαίους ( αόριστο, στιγμιαίο μέλλοντα, παρακείμενο, υπερσυντέλικο ). π.χ. μήπως αμφιβάλλεις; (= ενεστώτας) κατέβαλλε μεγάλες προσπάθειες στη διάρκεια της προηγούμενης χρονιάς (= παρατατικός) τα βάσανα τον κατέβαλαν (= αόριστος ) αν δεν μπορείς θα το αναβάλω για αύριο (= στιγμιαίος μέλλοντας ) θα υπερβάλλει διαρκώς κατά τη διάρκεια της συζήτησης, γι’ αυτό να είσαι υπομονετικός και ψύχραιμος (= εξακολουθητικός μέλλοντας )

Πηγή: http://www.asprilexi.com/lexeis_sub.asp?id=36
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Τελικά (και όχι, παρεμπιπτόντως, στην ..τελική!) δέν μπορούμε, φαίνεται, να γράψουμε τους χρόνους των ρημάτων "προβάλλω", "αναβάλλω", "συμβάλλω" κλπ με τον σωστό εκάστοτε αριθμό των "λ". Μήπως αυτό μπορεί να γίνει αν συσχετίσουμε, την ώρα που γράφουμε, τα δύο "λ" με διαρκή δραστηριότητα και το ένα "λ" με στιγμιαία; Πχ προβάλλω (διαρκώς στο παρόν), προέβαλλα (διαρκώς στο παρελθόν), προέβαλα (στιγμιαία στο παρελθόν), θα προβάλλω (διαρκώς στο μέλλον), θα προβάλω (στιγμιαία στο μέλλον), θα προέβαλλα (διαρκώς δυνητικά), να προβάλλω (διαρκώς στο μέλλον), να προβάλω (στιγμιαία στο μέλλον), έχω προβάλει (στιγμιαία στο παρελθόν).
« Last Edit: 08 Jul, 2011, 11:43:28 by spiros »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου



valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Θεόφιλε, καλημέρα

Συμφωνώ με όλα. Να προσθέσουμε όμως και την προστακτική Ενεστώτα: πρόβαλλε (διαρκώς, με αναφορά στο παρόν ή και στο μέλλον) και την προστακτική Αορίστου: πρόβαλε (στιγμιαία, με αναφορά στο παρόν ή και στο μέλλον).

Έχω να παρατηρήσω, βέβαια, ότι εδώ πρόκειται για την συνειδητοποίηση των χρόνων του ρήματος και την αντίληψη του ποιού ενεργείας (το οποίο είναι, ακριβώς, το διαρκές  ή το στιγμιαίο της ενέργειας του ρήματος. Κάτι που φαίνεται ότι δεν διδάσκεται σωστά στην γραμματική, για να το κάνει λάθος τόσος κόσμος...

Επειδή συχνά με ρωτούν για τα λ των σύνθετων ρημάτων του -βάλλω (π.χ. για το υποβάλλω) και έχω διαπιστώσει ότι δύσκολα γίνεται κατανοητό από κάποιους το διαρκές και το στιγμιαίο η δική μου συμβουλή είναι "Σκέψου ότι στη θέση του υποβάλλω χρησιμοποιείς το ρήμα γράφω, αν ο τύπος του γράφω που θα χρησιμοποιήσεις έχει φ (γράφω, γράφεις, έγραφαν, γράφε, ...) τότε στον τύπο του υποβάλλω θα έχεις δύο λ, ενώ αν έχει ψ (γράψω, γράψεις, έγραψαν, γράψε, ...) τότε στον τύπο του υποβάλλω θα βάλεις ένα λ". Παράδειγμα:

Δεν ανέχομαι να είναι μεγαλοδικηγόρος και να υποβάλλει κάθε χρόνο φορολογική δήλωση με εισόδημα κάτω από 10.000 €. ( Δεν ανέχομαι να είναι μεγαλοδικηγόρος και να γράφει ...  ) => δύο λ
Φέτος, όμως, υπέβαλε δήλωση με εισόδημα 30.000 €. (φέτος, όμως, έγραψε ...) => ένα λ

(Φυσικά, αντί του ρἠματος γράφω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και οποιοδήποτε άλλο ρήμα όπου το ποιόν ενεργείας διακρίνεται από την μορφολογία του τύπου του ρήματος)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Καλημέρα σε όλους και στην Βίκυ.
Κώστα, σωστά λές. Μου είχε, εν τω μεταξύ, ξεφύγει η προστακτική. Και η αντιπαράθεση που κάνεις με το "γραφ-   γραψ-"  πολύ εύστοχη. Ξέρεις τώρα κάτι, εκτός των χρόνων που ανέφερα υπάρχει και ο τύπος "θα προέβαλα" (με ένα βέβαια "λ"). Δέν ξέρω άν μπορούμε να τον υπαγάγουμε στους χρόνους. Σκέψου αυτόν τον τύπο στην φράση: "....θα το προέβαλα αυτό το σλάϊντ παλιότερα και δέν το θυμάμαι..."
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα σε όλους!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Καλημέρα Βίκυ!

...Και η αντιπαράθεση που κάνεις με το "γραφ-   γραψ-"  πολύ εύστοχη. Ξέρεις τώρα κάτι, εκτός των χρόνων που ανέφερα υπάρχει και ο τύπος "θα προέβαλα" (με ένα βέβαια "λ"). Δέν ξέρω άν μπορούμε να τον υπαγάγουμε στους χρόνους. Σκέψου αυτόν τον τύπο στην φράση: "....θα το προέβαλα αυτό το σλάϊντ παλιότερα και δέν το θυμάμαι..."
Θεόφιλε, ασφαλώς και υπάγεται στον κανόνα του "ποιού ενεργείας". Με αυτήν την σύνταξη ο τύπος μετά το θα είναι οριστική αορίστου (άρα στιγμιαίο). Και με το φ/ψ:

"... θα το έγραψα ... και δεν το θυμάμαι..."  => ένα λ  :-)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Πάντως ο τύπος "θα προέβαλα", "θα ενίσχυσα", "θα είπα" κλπ  δέν διδάσκεται.....θα μου πείς : και πόσα άλλα δέν διδάσκονται....
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Κάποιος γράφει:" Ο Θανάσης προτίθεται να υποβάλλει υποψηφιότητα στις εκλογές που έρχονται". Και τότε ο άλλος ρωτάει : "επι πόση ώρα θα την ..υποβάλλει;" . Μπερδεύτηκε, και δικαίως, ο άνθρωπος, με τα δύο "λ".......
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Δεν ξέρεις, μπορεί και να την ...υποβάλλει κάθε μέρα ωσότου πάρει επίσημη απάντηση ότι η υποψηφιότητα έγινε δεκτή :-)))


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Κι αυτό σωστό!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν ξέρεις, μπορεί και να την ...υποβάλλει κάθε μέρα ωσότου πάρει επίσημη απάντηση ότι η υποψηφιότητα έγινε δεκτή :-)))

Υπερβάλλει ο Θανάσης, αλλά ας μην το κάνουμε μεγάλο θέμα. :-))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Πάντως, Βίκυ, δέν είναι και μικρό θέμα ο μισός ίσως πληθυσμός των δημοσιογραφούντων να γράφει ένα "λ" αντί των δύο και δύο "λ" αντί του ενός.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Έχεις δίκιο, Θεόφιλε. Το χειρότερο, όμως, είναι που ο μισός πληθυσμός θα 'θελε να υποβάλει υποψηφιότητα στις επόμενες εκλογές (άλλο αν δεν το λέει αυτή τη στιγμή). :-))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
καί να υποβάλει αλλά καί να υποβάλλει (στο διηνεκές)....
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σωστά. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools