13ες Νύχτες Πρεμιέρας 19-30 Σεπτεμβρίου...

Αλ. · 54 · 8624

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Τhe Pussy Chainsaw Massacre έπρεπε να λέγεται η ταινία...
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;



Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Ποποπο... κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3




Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
We are totally out of control...
Κι εσύ από αυτούς που προσπάθησαν αλλά δε βρήκαν εισιτήριο;
Τέτοιες ταινίες τις βλέπεις σε φεστιβάλ μόνο και μόνο για να πεις ότι τις είδες σε ατμόσφαιρα και κλίμα φεστιβάλ...
Αλλά ποιο το νόημα να το κάνεις στις Νύχτες Πρεμιέρας, αφού δεν είναι φεστιβάλ;

"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Oblitron

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 564
    • Gender:Male
Τέτοιες ταινίες τις βλέπεις σε φεστιβάλ μόνο και μόνο για να πεις ότι τις είδες σε ατμόσφαιρα και κλίμα φεστιβάλ...
Eγώ όλο αυτό με το κλίμα του φεστιβάλ δεν το καταλαβαίνω. Όταν βλέπω μια ταινία, θέλω να μπω στο κλίμα και την ατμόσφαιρα της ταινίας και μόνο. Δε θέλω να με επηρεάζει η αίθουσα, η διοργάνωση και κυρίως οι υπόλοιποι θεατές. (Την ύπαρξη των οποίων προσπαθώ επίμονα να ξεχάσω, αλλά μερικοί είναι πολύ καλοί στο να υπενθυμίζουν την παρουσία τους, οι άτιμοι...)


yanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 42
Μα για ποιο φεστιβαλικό κοινό μιλάμε; Πάω στο φεστιβάλ σχεδόν κάθε χρόνο και το μόνο που μπορώ να πω είναι κάθε πέρσι και καλύτερα... Είδα το "For the Bible tells me so", το "Le Chagrin et la Pitie" (με τραγικούς υπότιτλους και κόπια surprise με αγγλικό voiceover που μας έκανε τα νεύρα κορδέλες) το "Get thrashed: The history of thrash metal" και από Ophuls το Letter from an unknown woman και το Caught.

Στο For the Bible tells me so που ήταν εκεί και ο σκηνοθέτης, το κοινό ήταν σχετικά πολιτισμένο, χωρίς να λείπουν οι καραγκιόζηδες με τα ανοικτά κινητά που τα απαντούσαν κιόλας. Και φυσικά όλοι χειροκροτήσαμε στο τέλος, όσο αντέχαμε δηλαδή γιατί προσωπικά είχα ρίξει πολύ κλάμα.

Αλλά για το «Le Chagrin et la Pitie» τι να πω… Χρόνια ήθελα να δω αυτή την ταινία και αντιμετώπισα μια κόπια στα αγγλικά, υπότιτλους που είχαν γίνει από τη γαλλική έκδοση και από τους οποίους έλειπαν πολλά σημεία και κάφρους στο κοινό που ενώ τους είπαν ότι η κόπια έχει προβλήματα υποτίτλων και αν θέλουν να πάνε να αλλάξουν το ξεφτιλισμένο το εισιτήριό τους, έκατσαν εκεί και γιουχάιζαν, φώναζαν, σχολίαζαν και δεν με άφηνα κι εμένα να δω τη ρημαδοταινία που την καταλάβαινα και χωρίς τους υπότιτλους.

Στον Ophuls, για το Caught πέρα από κάτι κινητά στο σχεδόν άδειο Αττικόν δεν έχω κάτι να πω. Αλλά στο Letter from an unknown woman πάλευα να δω τα υπέροχα πλάνα του Ophuls πάνω από την αφάνα του μπροστινού που σαλιάριζε με την κοπέλα του και μούγκριζε κιόλας μη χάσουμε τη χαρά του. Κι είχε κι ένα ζώο που άρχισε να παίζει μπεγλέρι μέσα στο σινεμά. Τέτοια φρίκη ούτε στο Χάρι Πότερ ούτε πουθενά δεν έχω δει. Σινεφίλ σου λέει μετά.

Τελικά το καλύτερο κοινό ήταν χωρίς πλάκα το κοινό στο Get Thrashed! Πωρωμένοι, συμμετείχαν, με ελάχιστα έως καθόλου κινητά να χτυπάνε και χειροκρότησαν και στο τέλος χωρίς να είναι εκεί κανένας συντελεστής. Και η ταινία έλεγε, ειδικά κάτι δηλώσεις του Dave Mustaine με τις οποίες ψοφήσαμε όλοι στα γέλια.
"Pour être un gros con, il n'est pas nécessaire d'être gros, il suffit d'être con".


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424

Κι εσύ από αυτούς που προσπάθησαν αλλά δε βρήκαν εισιτήριο;



Ούτε μισή γωνία δεν είχε μείνει και να φανταστείς είχα πάει και αρκετές μέρες νωρίτερα.
Γενικά δεν με ήθελε φέτος, δεν βρήκα εισιτήρια για καμία ταινία που ήθελα να δω.
(Το "Get Thrashed" πώς μου ξέφυγε; Φτου!)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Eγώ όλο αυτό με το κλίμα του φεστιβάλ δεν το καταλαβαίνω.
Έχεις πάει ποτέ σε πραγματικό φεστιβάλ;
Άραγε γιατί προτιμάς τον κινηματογράφο από το dvd;

Πάρτε μια στατική γεύση...μπορεί να υπάρξει και συνέχεια...





Ακόμα δεν τέλειωσε το φεστιβάλ, και βγήκε στις αίθουσες...

"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


 

Search Tools