πάμε για άλλα -> just move on | let it go | there are plenty of fish in the sea | there is plenty of fish | there is plenty of fish in the sea | there are plenty more fish in the sea | turn a new page | water under the bridge | water over the dam | let bygones be bygones | let's just forget about it | what is done is done | it's no use crying over spilt milk | whatever happened, happened

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
move on with one's life -> κάνω κάτι άλλο στη ζωή μου, συνεχίζω κανονικά τη ζωή μου, δεν κολλάω, δεν τρώω κόλλημα

move on -> προχωράω, προχωρώ, προχωράω στη ζωή μου, προχωρώ στη ζωή μου, συνεχίζω, πάω παρακάτω, ξεχνάω, ξεχνώ, ξέχασέ τη, ξέχασέ την, ξέχασέ τον, αλλάζω κεφάλαιο, αλλάζω κεφάλαιο στη ζωή μου, γυρίζω σελίδα, γυρίζω σελίδα στη ζωή μου, προχώρα, κουνήσου, γυρίζω σελίδα, ξεκόλλα, απαγορεύω τη στάση, υποχρεώνω κάποιον να προχωρήσει, προοδεύω, συνεχίζω τη ζωή μου, ξεκολλάω, ξεκολλώ, ξεκόλλα, φεύγω, φύγε, προκόβω, βρίσκω άλλο, βρίσκω άλλον, βρίσκω άλλη, βρες άλλο, βρες άλλη, βρες άλλον, βρες άλλην, βρίσκω νέο σύντροφο, κάνω νέα σχέση, κάνω κάτι άλλο, δίνε του, σπάσε, σπάε, φύγε, κάν' τη να

turn the page -> γυρίζω σελίδα, αλλάζω σελίδα, βλέπω τα πράγματα θετικά, βλέπω τα πράγματα αλλιώς, βλέπω τα πράγματα διαφορετικά, γυρνώ σελίδα, κάνω καινούργια αρχή, κάνω μια νέα αρχή, κάνω νέο ξεκίνημα, αλλάζω ζωή, αλλάζω τακτική

let it go -> το καταπίνω, το αφήνω, το αφήνω να περάσει, κάνω τα στραβά μάτια, το ξεχνάω, δεν του δίνω σημασία, άσ' το, ξέχνα το, ξέχασέ το, μην το παίρνεις τοις μετρητοίς, το ξεπερνώ, το ξεπερνάω, ξεπέρνα το, ξεπέρασέ το, ξεκόλλα, άσ' το να πάει στην ευχή, άσ' το να πάει στην ευχή του Θεού, μην το αφήνεις να σε τρώει, μην το αφήνεις να σε βασανίζει, δώσε τόπο στην οργή

ό,τι έγινε, έγινε -> water under the bridge | water over the dam | let bygones be bygones | let's just forget about it | what is done is done | it's no use crying over spilt milk | whatever happened, happened
« Last Edit: 18 Mar, 2021, 17:24:00 by spiros »

Search Tools