τα σπάω -> run riot, be violent and disorderly, wax wanton, have a ball, have a good time, have a blast, whoop it up, have a whale of a good time, paint the town red

P0waN

• Newbie
  • *
πχ. "Ήθελε να πάει στη διαδήλωση με τους φίλους του μόνο και μόνο για να τα σπάσει."

Πώς θα πούμε "τα σπάω" στα αγγλικά;

Έχω μια ιδέα: "cause pandemonium"
« Last Edit: 09 May, 2021, 18:47:34 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
run riot -> αποχαλινούμαι, εκτραχηλίζομαι, οργιάζω, θρασομανώ, οχλαγωγώ, στασιάζω, κάνω χαλασμό Κυρίου, ξεφεύγω τελείως από τον έλεγχο, προσχωρώ σε ανταρσία, συμμετέχω σε διαδήλωση, συμμετέχω σε συλλαλητήριο, χάνω αυτοέλεγχο, αναστατώνω το παν, αφήνομαι σε, παρασύρομαι σε, βιαιοπραγώ, συμβαίνω εν αφθονία, κάνω ό,τι θέλω, κάνω ό,τι μου καπνίσει, κάνω ό,τι μου έρθει στο μυαλό, ξεφεύγω, είμαι ανεξέλεγκτος, αφήνομαι ανεξέλεγκτος, είμαι εκτός ελέγχου

be out of order -> είμαι εκτός λειτουργίας, δεν λειτουργώ, είμαι εκτός σειράς, είμαι αντικανονικός, είμαι αντιδεοντολογικός, είμαι ακατάλληλος, είμαι ανεπίτρεπτος, είμαι εκτός εαυτού, παραφέρομαι, εκτραχύνομαι, το παρακάνω, ξεπερνώ τα όρια, ξεφεύγω, ξεφεύγω εντελώς, υπερβαίνω τα εσκαμμένα, έχω περίοδο, είμαι χαλασμένος, δεν δουλεύω, αντιβαίνω την ορθή διαδικασία, είμαι εκτός τόπου και χρόνου, είμαι άτοπος, είμαι ανάρμοστος

get up to mischief, be violent and disorderly
« Last Edit: 20 Mar, 2021, 18:55:38 by spiros »

Search Tools