New Translatum Translation Forum Member

wings · 405 · 149211

kouk

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21
    • Gender:Male
  • software gardener
@wings: καλή χρονιά σε όλους!
@crystal: όχι από ότι γνωρίζω!
@spiros: εστιάζω στον προγραμματισμό συστημάτων UNIX και δικτυακών εφαρμογών γενικά αλλά γνωρίζω και προγραμματισμό για το web, είτε στην εμφάνιση (HTML/JS) είτε πιο πίσω (web services, PHP, Python, Perl etc.).
Κωνσταντίνος Κουκόπουλος


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς ήρθες Κωνσταντίνε!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



kouk

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21
    • Gender:Male
  • software gardener
Καλώς σας βρήκα ;-)
Κωνσταντίνος Κουκόπουλος


freezespell

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Female
  • Home is where your heart is
Γεια σας!!
Μόλις μπήκα κι εγώ στο forum!
Με λένε Μαρία, 17 ετών, ζω Αθήνα και αν κι έδειξα ενδιαφέρον για μετάφραση κάποια στιγμή, τελικά με κέρδισε η ψυχολογία στην οποία ευελπιστώ να περάσω με το καλό το Σεπτέμβριο (ναι...ούτε το σχολείο δεν έχω τελειώσει ακόμα...κατάντια!) Δυστυχώ ξέρω μόνο Αγγλικά αλλά ευτυχώς πολύ καλά (με Proficiency κι όλα αυτά τα ωραία) κι ελπίζω τελειώνοντας το σχολείο να ασχοληθώ με τη μεγάλη μου αγάπη: τα Φινλανδικά!

Τέλος πάντων... μην σας ζαλίζω... είμαι πολύ πολύ χαρούμενη που θα σας γνωρίσω όλους (διαβάζω το forum καιρό)!!! :)
Σας εύχομαι να αντέξετε την τρέλα μου...
Θα σουλουπώσω το προφίλ μου μετά τις πανελλήνιες....
Eicca (Apocalyptica): "It's very common! Being naked in Finland."



crystal

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 8985
    • Gender:Female
Καλώς ήρθες Μαρία! Χαίρομαι να «διαβάζω» άτομα με πάθος και ζωντάνια και σίγουρα πρέπει να είσαι κάπως έτσι κι εσύ (κρίνω από τον εαυτό μου εξάλλου λολ). Η τρέλα σου, επομένως, βρήκε μια χαρά σπιτικό. Και, μην ανησυχείς, εμείς εδώ θα είμαστε και θα σε περιμένουμε. :)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Όταν ο «ενθουσιασμός» χτυπάει την πόρτα μας, μάς ζεσταίνει την καρδιά και τον καλωσορίζουμε με ανοιχτές αγκάλες. Καλώς ήρθες Μαρία στο Tranlatum. Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Καλή επιτυχία!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Anastasia_P

  • I like turtles.
  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
    • Gender:Female
Καλημέρα, ή καλησπέρα, και από εμένα!

Έχω χρησιμοποιήσει το φόρουμ αρκετές φορές, και σκέφτηκα να κάνω επιτέλους εγγραφή.
Είμαι η Αναστασία, και αυτήν την στιγμή ολοκληρώνω τις σπουδές μου στην Εφαρμογή των Ξένων Γλωσσών στην Διοίκηση και το Εμπόριο, στο Α.Τ.Ε.Ι. Ηπείρου και μετά το πέρας της πρακτικής μου σκέφτομαι να εμβαθύνω στον τομέα της μετάφρασης-γλωσσολογίας.
Ανέκαθεν μου άρεσαν οι γλώσσες και τα μαθηματικά... αν και με την πρώτη ματιά δείχνουν άσχετα, πιστεύω ότι είναι στενά συνδεδεμένα, γιατί όπως μέσω μίας γλώσσας ανακαλύπτεις την ιστορία της χώρας της, την κουλτούρα, το πως διαμορφώθηκε ανά τους αιώνες, το πώς εξελίχθηκε κ.ο.κ, έτσι και μέσω των μαθηματικών, των εξισώσεων και θεωριών ανακαλύπτεις έναν καινούργιο κόσμο κάτω από τον ήδη υπάρχοντα.
Η μετάφραση και η μαγεία της μου αποκαλύφθηκε στην πορεία των σπουδών μου, το πώς «μεταμορφώνεις» ένα κείμενο σε κάτι καινούριο με γοήτευσε από την πρώτη στιγμή.
Τους τελευταίους μήνες αποφάσισα να ασχοληθώ και επαγγελματικά με την μετάφραση, φυσικά βρίσκομαι στην αρχή της σταδιοδρομίας μου και τα εμπόδια είναι πολλά, τόσο πρακτικά όσο και θεωρητικά, αλλά δεν πτοούμαι.
Ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτη στην παρέα σας!

- Αναστασία
Dankon pro la fido. Ĝi estis bona gxis finiĝis. Vidu vi laux tiu malluma arbaro kie la eerie sento estas la sola afero memorigi vin havi animon.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλημέρα Αναστασία!
Με ιδιαίτερη ευχαρίστηση σε καλωσορίζουμε στη μαγευτική παρέα του Translatum :)
Το ότι αγαπάς τις γλώσσες φάνηκε από την εισαγωγική σου αράδα. Μάς ευχαριστούν τα άτομα που δεν διστάζουν και να το λένε και να το δείχνουν όσο γίνεται καλύτερα. Όπως εσύ!
Γλώσσες & μαθηματικά, όπως μουσική & ποίηση. Ιδανικοί συνδυασμοί. Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις και για ό,τι χρειαστείς, εμείς εδώ θα είμαστε:)
« Last Edit: 05 Apr, 2012, 08:56:23 by wings »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Anastasia_P

  • I like turtles.
  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
    • Gender:Female
Πράγματι, και οι δύο είναι ιδανικοί συνδυασμοί ;)

Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα Frederique!
Dankon pro la fido. Ĝi estis bona gxis finiĝis. Vidu vi laux tiu malluma arbaro kie la eerie sento estas la sola afero memorigi vin havi animon.


Esterlin

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Male
Καλησπέρα κι από εμένα.

Είμαι ο Κωνσταντίνος. Εργάζομαι ως freelance translator τα τελευταία δύο χρόνια στον τομέα των ιατρικών κειμένων και είπα να μπω στην παρέα σας.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς όρισες στην παρέα του Translatum Κωνσταντίνε.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


innkeeperx86

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Male
  • Life is a tale told by an idiot.
Hello, everyone. I apologize, as I do not speak/write/read Greek. I am an American writer who mainly writes in English, but is writing about a fiction group of people whose language is similar to Greek. I have to admit, it really is a fascinating language, and being here for only a few days... it's been eye-opening. : )


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Welcome to the forum innkeeperx86! It's open to everyone.
And yes, Greek will do that :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


blinkys

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
    • Gender:Male
Γεια σας και από μένα. Είμαι ο Γιάννης και εργάζομαι ως καθηγητής Αγγλικών. Σκέφτομαι σοβαρά τις σπουδές στη μετάφραση αλλά λόγω ΔΝΤ θα αργήσουν μάλλον λίγο ακόμα.


Vasia Nik

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Female
Καλό σας βράδυ. Ονομάζομαι Βάσια , είμαι φιλόλογος και έχω άριστη γνώστη αγγλικών. Σκέφτομαι να ασχοληθώ με τη μετάφραση μελλοντικά. Η σχολή metaφραση μου φαίνεται πολύ οργανωμένη και διδάσκουν εξαίρετοι καθηγητές. Θα ήθελα να μου δώσει πληροφορίες όποιος γνωρίζει σχετικά με τις ώρες μαθημάτων, τα δίδακτρα και οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


 

Search Tools