When did you use a computer for the first time? What hardware and operating system?

spiros · 55 · 16539

Poll

When did you use a computer for the first time? What hardware and operating system?

1970s
1 (5.6%)
1980s
9 (50%)
1990s
7 (38.9%)
after 2000
1 (5.6%)

Total Members Voted: 18

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρατσιστόμουτρο. Και γιατί δεν είπες «οι γιαγιάδες» εννοώντας και τα δύο φύλα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έχεις δίκιο, μετανοώ, θα πω 100 φορές το «Πάτερ ημών»




ή μήπως...







το «Μήτηρ ημών»;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπορείς να πεις και σκέτο «Μαντόνα». :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όπως λέμε «μάνα είναι μία»;;;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Λοιπόν, ήρθε και το νηπιαγωγείο!!! Ομολογώ πως δεν ήξερα ότι λειτουργούσαν υπολογιστές με DOS....
Στο λύκειο είχαμε έναν καθηγητή φυσικής παθιασμένο με τους υπολογιστές και τότε έμαθα εντελώς θεωρητικά ότι όταν μετακινούμε το ποντίκι, κάτι κουνιέται στην οθόνη. Και συγκλονίστηκα...

Υπολογιστή, όμως, δεν είχα αγγίξει ως το φθινόπωρο του 1998, όταν, πρωτοετής στο ΤΞΓΜΔ, πήγα στο πρώτο μάθημα πληροφορικής. Δεν θυμάμαι τι έκδοση λειτουργικού (δεν ήξερα τότε από εκδόσεις...). Πρέπει να ήταν Windows 98 ή τα αμέσως προγενέστερα. Να φανταστείτε, ήμουν τόσο άσχετη που μας έλεγε ο καθηγητής ότι τις εντολές τις δίνουμε με "ίντερ" και το έψαχνα και δεν το έβρισκα!!!
Το 2000 αγόρασα το πρώτο μου μηχάνημα, ένα Quest αγνώστων λοιπών στοιχείων, με Windows Millenium, και 4 χρόνια αργότερα το πρώτο μου φορητό με ΧΡ. Από τότε, έχω αλλάξει και το φορητό και το σταθερό, αλλά παραμένω πιστή στα ΧΡ.

BTW, το πρώτο σταθερό το είχα στο σπίτι μέχρι πέρυσι, αλλά δεν το χρησιμοποιούσα. Πέρυσι τέτοια εποχή έκανα ανακαίνιση, και το μηχάνημα, το οποίο δούλευε μια χαρά, απλά δεν με εξυπηρετούσε πλέον η μνήμη, η ταχύτητα, η χωρητικότητα, είχα συνηθίσει και με τον καινούργιο, ήρθαν και το πήραν από το Χαμόγελο του Παιδιού. "Σήμερα, κάποιο παιδί θα γίνει πολύ ευτυχισμένο", μου είχε πει ο υπεύθυνος. Να μια καλή λύση για το πρόβλημα της διάθεσης παλιών (αλλά σε καλή κατάσταση) μηχανημάτων, τα οποία θέλετε να βγάλετε από μπροστά σας. :)


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Με την ασφάλεια που μου παρέχει η απόσταση - είμαι μακριά για να μου ρίξετε ντομάτες ;-) - θα τολμήσω να πω ότι το DOS το θυμάμαι με νοσταλγία. Όχι ως "ωραιοποίηση του παρελθόντος", αλλά για τη straightforward, καθόλου μνημοβόρα, και γρήγορη (αν ήξερες τις εντολές) λειτουργία του. Ακόμα και τώρα, στον υπολογιστή μου η command line δεν έχει πιάσει αράχνες...

Θυμάμαι επίσης (εδώ χωρίς νοσταλγία!) και τις πρώτες μου μεταφράσεις με WordStar...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μαρία, μην ξεχνάς ότι εγώ είμαι κοντά, αλλά δεν σου χαλαλίζω τις ντομάτες. Εξάλλου είναι ακριβές στις μέρες μας. :-)

Σπύρο, πόσα ξέρετε εσείς οι παλαιότεροι!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour



mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Αχ, αναμνήσεις.... Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ZX Spectrum! Πήγαινα δημοτικό όταν τον απέκτησα (γύρω στο 1988 νομίζω) και αμέσως μετά πήρα ZX Spectrum+! Με σημάδεψε αυτός ο υπολογιστής! Λάτρευα τον ήχο που έκανε το κασετόφωνο όταν φόρτωνε τα προγράμματα! Αν και εκνευριζόμουνα από το χρόνο αναμονής...  Στο φροντιστήριο είχαμε ΙΒΜ και μαθαίναμε DOS και GWBASIC και χαιρόμουν να φτιάχνω προγραμματάκια! Τον 1991 αγοράσαμε Macintosh llsi, ο οποίος πλέον φαινόταν παιχνιδάκι και άφησα τα προγραμματάκια για να σχεδιάζω τιμολόγια και αφίσες! Το δράμα είναι ότι ακόμα χρησιμοποιούμε τον ίδιο πανάρχαιο υπολογιστή, ο οποίος πλέον μόνο παιχνιδάκι δεν είναι με τους ρυθμούς που λειτουργεί.... Και το 1998 απέκτησα PC με Windows 95, που σύντομα πέρασε σε Windows 98. Έκτοτε πέρασαν πολλοί υπολογιστές....
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μαλόπαιδο, γιατί δεν λες στον κόσμο πόσοι υπολογιστές χάλασαν στα χεράκια σου;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools