marketing → μάρκετινγκ, αγοραλογία, αγοραλόγηση, αγοραλογικός, εμπορία

spiros · 15 · 4515

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Κανένας νέος όρος δεν είναι κατανοητός από κανέναν αν δεν γίνει πρώτα κατανοητή η έννοια και στη συνέχεια αντιστοιχιστεί η έννοια με τον όρο. Τι περισσότερο λέει ο όρος μάρκετινγκ σε κάποιον που τον πρωτοακούει από τον όρο αγοραλογία :-)

Με την ευκαιρία, καταγράφω μερικούς αγοραλογικούς όρους της TELETERM:

marketing (το θεματικό πεδίο, από το αμετάβατο ρήμα market) → αγοραλογία   (όλες οι διεργασίες που έχουν σχέση με την έρευνα αγοράς, πώληση, προώθηση κτλ. ενός προϊόντος ή προϊόντων γενικότερα)
marketing (μεταβατική ενέργεια, από το μεταβατικό ρήμα market) → αγοραλόγηση (π.χ. ενός προϊόντος)
market (ρήμα μεταβατικό και αμετάβατο) → αγοραλογώ

marketing activityαγοραλογική δραστηριότητα  
marketing expertiseαγοραλογική εμπειρογνωσία  
marketing campaignαγοραλογική εξόρμηση  
marketing capabilityαγοραλογική ικανότητα  
marketing intelligenceαγοραλογική περιγνωσία  
marketing perspectiveαγοραλογική προοπτική  
marketing strategyαγοραλογική στρατηγική  
marketing argumentαγοραλογικό επιχείρημα  
marketing problemαγοραλογικό πρόβλημα  
marketing programmeαγοραλογικό πρόγραμμα  
marketing peopleαγοραλογικό προσωπικό  
marketing objectiveαγοραλογικός αντικειμενικός στόχος  





LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
marketing → εμπορία, εμπορική εκμετάλλευση

Κατ' αντιστοιχία και όλα τα collocations
« Last Edit: 15 Sep, 2010, 18:33:27 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν πούμε το marketing «εμπορία», τότε με ποια λέξη θα αποδώσουμε το trading;

LillyG, σε παρακαλώ να μην ανοίγεις νέο θέμα για λέξη που ήδη αποτελεί τίτλο νήματος. Μπορείς να πεις τις απόψεις σου με νέα μηνύματα στο ίδιο θέμα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
Επίσης με την ίδια λέξη, καθώς και με ένα σωρό άλλες.

Όταν "λέω τις απόψεις μου με νέα μηνύματα στο ίδιο θέμα" αγνοούνται και δεν προστίθενται στον τίτλο (9 φορές στις 10), με αποτέλεσμα οι επισκέπτες που ψάχνουν να μην μπορούν να βοηθηθούν ουσιαστικά. Με αυτόν τον τρόπο θα δουν και τις δύο απόψεις και θα επιλέξουν. Μοναδικός μου στόχος είναι λοιπόν η αρωγή περισσοτέρων. Αν όμως αντίκειται στους κανονισμούς, να μην το επαναλάβω.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αντίκειται στους κανονισμούς. Αν συμφωνήσουν και άλλοι μ' αυτό που λες, να είσαι σίγουρη ότι θα το προσθέσουμε στον τίτλο.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για την απόδοση του marketing ως εμπορία γιατί δεν αφορά την τέχνη του εμπόρου ή τη διαδικασία του εμπορίου (αγοραπωλησία), αλλά πρωτίστως την προσέγγιση και προσέλκυση πελατών κατά την προώθηση των προϊόντων στην αγορά.

Marketing is the process by which companies create customer interest in goods or services. It generates the strategy that underlies sales techniques, business communication, and business development.[1]  It is an integrated process through which companies build strong customer relationships and create value for their customers and for themselves.[1]

Marketing is used to identify the customer, to keep the customer, and to satisfy the customer. With the customer as the focus of its activities, it can be concluded that marketing management is one of the major components of business management. Marketing evolved to meet the stasis in developing new markets caused by mature markets and overcapacities in the last 2-3 centuries.[citation needed] The adoption of marketing strategies requires businesses to shift their focus from production to the perceived needs and wants of their customers as the means of staying profitable.[citation needed]

The term marketing concept holds that achieving organizational goals depends on knowing the needs and wants of target markets and delivering the desired satisfactions.[2] It proposes that in order to satisfy its organizational objectives, an organization should anticipate the needs and wants of consumers and satisfy these more effectively than competitors.[2]

https://en.wikipedia.org/wiki/Marketing

ΛΚΝ

εμπορία η [emboría] O25α : (λόγ.) το επάγγελμα, η τέχνη ή η ιδιότητα του εμπόρου· εμπόριο: Kαταδικάστηκε για κατοχή και ~  ναρκωτικών. || συνήθ. σε επιγραφές ή τίτλους εμπορικών επιχειρήσεων: «Eμπορία Aυτοκινήτων». «Eμπορία Φαρμάκων».  [λόγ. < αρχ. ἐμπορία (συνήθ. με πλοίο)]
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
Μα ήδη την ίδια απόδοση είχε ενωρίτερα προτείνει και ο mavrodon (το είδα αργά) χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο. Πόσοι θα έπρεπε να συμφωνήσουν; Μπορώ να το κανονίσω πανεύκολα, ξέρεις :)

Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά το ίδιο ερώτημα, που ως συντονιστής του φόρουμ θα ήθελα να μου απαντήσεις:
Προτείνουμε αποδόσεις που θεωρούμε σωστές ως ειδικοί επιστήμονες (τρόπος του λέγειν "ειδικοί επιστήμονες") ακόμα κι αν κανείς φοιτητής δεν πρόκειται να καταλάβει το μάθημα "Διοίκηση Αγοραλογίας" που ο καημένος μεταφραστής του εγχειριδίου θα έχει τολμήσει να επιλέξει έχοντας ενωρίτερα επισκεφθεί το φόρουμ; Ή αποδόσεις που έχουν επικρατήσει και χρησιμοποιούνται ευρέως; Ή μήπως (αυτό που εγώ θεωρώ σωστότερο) να επιλέγουμε και τα δύο με τις ανάλογες υποσημειώσεις;

Ειλικρινά, δεν με πειράζει ποια από τις οδούς επιλέγεται ως στρατηγική από το φόρουμ, αλλά το να επιλέγεται σε άλλες περιπτώσεις ή μία και σε άλλες η άλλη (και δυστυχώς ανάλογα με το ποιος το προτείνει), ειλικρινά μπορεί να τρελάνει κάποιον!


Εν πάση περιπτώσει, γιατί κολλάς στο Εμπορία εφόσον δεν σου κάνει; Ούτε το Εμπορική Εκμετάλλευση σου κάνει λοιπόν; Το Έρευνα Αγοράς που προτείνουν οι Εκδόσεις Σταφυλίδη; Ένα σωρό υπάρχουν - το Αγοραλογία πάντως, επιτρέψτε μου να πω ως άνθρωπος της αγοράς και ειδικός επιστήμονας του Marketing μεταξύ άλλων, είναι εντελώς αστείο - no offense intended to anyone.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ η ίδια χρησιμοποιώ τη λέξη «μάρκετινγκ» κυρίως και σπανιότατα κάποια άλλη απόδοση. Ωστόσο, από τις αποδόσεις που προτείνεις ειλικρινά δεν μου κάνει καμία. Το «έρευνα αγοράς» με παραπέμπει στο market research. Το «εμπορική εκμετάλλευση» είναι ένα μέρος της όλης διαδικασίας, εφόσον επιτευχθεί ο στόχος της, δηλαδή η προσέγγιση των πελατών ώστε να προωθηθούν τα προϊόντα στην αγορά.

Η απόδοση «αγοραλογία», καταπώς λέει κι ο τίτλος, προτάθηκε από την ΕΛΕΤΟ και ήδη χρησιμοποιείται σε αρκετά επίσημα έγγραφα. Επί του θέματος αυτού, περισσότερα μπορεί να σου πει ο valeon.

Δεν θα είχα πρόβλημα με το «Διοίκηση αγοραλόγησης», αν αυτό με ρωτάς. Όσο για το τι καταλαβαίνουν οι φοιτητές και τι όχι, έχουμε ένα άλλο εντελώς διαφορετικό θέμα, γιατί έχω δει πολλά πανεπιστημιακά μαθήματα ή βιβλία που δεν μπορώ να καταλάβω το αντικείμενό τους βλέποντας τον τίτλο τους.

Τέλος, σε παρακαλώ πολύ να μην αφήνεις συνεχώς αιχμές κατά των ειδικών και μη επιστημόνων υπονοώντας και μέλη του φόρουμ που μίλησαν εδώ ή σε οποιαδήποτε άλλη συζήτηση στο Translatum γιατί αυτό (κοντός ψαλμός αλληλούια) παραβιάζει τους κανόνες του φόρουμ αλλά και της ευγενούς συμπεριφοράς. Ο καθένας μας μπορεί να έχει την άποψή του και να παρουσιάζει τα επιχειρήματά του με βάση τις δικές του γνώσεις και εμπειρίες, όχι αμφισβητώντας ή κοροϊδεύοντας τις γνώσεις και τις εμπειρίες των άλλων. Τα όργανα ορολογίας σε όλες τις χώρες κάνουν πολύ μεγάλη προσπάθεια και χρειάζονται τις συμβουλές, τη συνδρομή και τη στήριξή μας ή αν μη τι άλλο δεν τους αξίζει η κακογλωσσιά μας.  
« Last Edit: 15 Sep, 2010, 21:10:21 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
ΟΚ λοιπόν, προχωρήστε με την Αγοραλογία.

Αντιλαμβάνομαι, λοιπόν, από αυτό, ότι η απάντηση που για κάποιο λόγο τόσο καιρό δεν έρχεται στην απορία μου που επανλαμβάνεται, είναι η εξής:
"Ναι, σε αυτό το φόρουμ προτιμάμε να προτείνουμε τον όρο που κάποια διακεκριμένα απο εμάς μέλη πιστεύουμε ότι θα έπρεπε να επικρατήσει και όχι αυτόν που χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία και ανευρίσκεται στα λεξικά. Δεν είμαστε φόρουμ εργαλείο για το μεταφραστή, αλλά φόρουμ που θέλει να βελτιώσει την ελληνική γλώσσα σε σχέση με αυτή που υφίσταται σήμερα. Και σε αυτή την περίπτωση, δεν θα λάβουμε υπόψη μας κανέναν Τάδε ειδικό επιστήμονα που έχει αφιερώσει τη σταδιοδρομία του στο συγκεκριμένο κλάδο, αλλά αυτό που το μη κερδοσκοπικό σωματείο Δείνα προκρίνει ως σωστό".

Επίσης, σήμερα έμαθα κι έναν ακόμα κανόνα: Χρειάζονται αρκετά (πόσα ακριβώς δεν έμαθα) μέλη για να προστεθεί μια απόδοση, αλλά μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις. Σε άλλες, οτιδήποτε γράψει κάποιος, ακόμα κι αν είναι λάθος ή ελλιπές, μας αρκεί.



Τέλος, απορώ γιατί αισθάνθηκες αιχμές και τα τοιαύτα. Προσωπικά, στον εαυτό μου αναφερόμουν. Θα σε παρακαλούσα κι εγώ με τη σειρά μου να μη με κατηγορείς για κάτι που ουδέποτε είχα πρόθεση να πράξω.

(Και το αφήνω εδώ, γιατί θα  μπορούσα να επεκταθώ στα "όργανα ορολογίας της κάθε χώρας", αλλά σκοπός μου δεν είναι να αμφισβητήσω την επιστημονικότητα του οποιουδήποτε μη κερδοσκοπικού σωματείου που πασχίζει να επιτελέσει ένα έργο με τα όποια αποτελέσματα - αυτό είναι αδιάφορο)


LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
On another note, δεν καταργείς καλύτερα από το φόρουμ και το λεξικό ΙΑΤΕ, γιατί μόλις διαπίστωσα ότι ως επί τω πλείστον "Εμπορία" το αποδίδει αυτό το καημένο το Marketing.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οι αιχμές υπάρχουν σε διάφορα σημεία των σημερινών σου μηνυμάτων και ξέρεις καλά τι εννοώ.

Τα παράπονα περί της λέξης «αγοραλογία» στην Ακαδημία Αθηνών, τουτέστιν στο Κέντρο Ερεύνης Επιστημονικών Όρων και Νεολογισμών, που την υιοθέτησε ως ελληνική απόδοση της λέξης marketing.

Όσον αφορά τα λεξικά, ασφαλώς δεν πρόκειται να καταργήσω κανένα γιατί είναι όλα τους χρήσιμα. Κατά περίσταση χρησιμοποιώ όποια απόδοση εξυπηρετεί καλύτερα το κείμενό μου, αφού τα συμβουλευτώ.
« Last Edit: 16 Sep, 2010, 01:08:44 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Ο όρος μάρκετινγκ είναι λέξη ομπρέλα. Περιλαμβάνει ένα πλήθος λειτουργιών της επιχείρησης από την έρευνα αγοράς, τη  διαφήμιση έως την τελική διάθεση των προϊόντων. Νομίζω ότι ο όρος εμπορία καλύπτει το αντικείμενο της σχετικής επιστήμης και όχι τον ίδιο τον επιστημονικό κλάδο ως ονομασία. Ίσως, αν θέλαμε σώνει και καλά να ορίσουμε κάποιον ελληνικό όρο η λέξη "εμποριολογία" να είναι καλύτερη από την "αγοραλογία". Εξάλλου εδώ μιλάμε για το σύνολο ενεργειών που οδηγούν σε πωλήσεις προϊόντων των επιχειρήσεων και όχι σε αγορές.
« Last Edit: 16 Sep, 2010, 18:13:17 by mavrodon »


LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
Σύμφωνοι, mavrodon.
Απλά προσωπικά έχω αυξημένα αντανακλαστικά όταν ακούω λέξεις εις -λογία, καθώς μπορεί και να υποδηλώνουν νοηματικά κάτι για το οποίο πολύ μιλάμε, αλλά λίγα πράττουμε (βλ. πολιτική και πολιτικολογία, φερ΄ ειπείν, για να καταλάβεις τι εννοώ). Υφολογικά δηλαδή η χροιά της λέξης δεν θα 'αντηχεί' σε όλους σωστά.


hunter8br

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Male
I am a marketing manager as per my view you might look at marketing as the wide range of activities involved in making sure that you're continuing to meet the needs of your customers and are getting appropriate value in return.You should have the complete knowledge of your revenue source.Attract a customer and advertise your USP first.



 

Search Tools