Γεια σας κι από εμένα

dominotheory

• Hero Member
Γεια σας κι από εμένα αγαπητές/οί, είναι καιρός που θέλω να συστηθώ, κι όλο το αναβάλλω.
Λέγομαι Αργύρης Γεωργουλής. Αγάπησα το διάβασμα, τη λογοτεχνία και γενικότερα την ενασχόληση με τη γλώσσα από μικρός και με τη μετάφραση ασχολούμαι εδώ και τέσσερα περίπου χρόνια.
Έχω μεταφράσει τεχνικά κείμενα (manuals για εκχιονιστικά και πυροσβεστικά οχήματα, διαγραμμιστικά μηχανήματα και άλλα παρόμοια) αλλά και κείμενα κοινωνιολογίας, θεολογίας, φιλοσοφίας από τα αγγλικά προς τα ελληνικά, καθώς και κείμενα ορισμένων ιστοτόπων από τα ελληνικά προς τα αγγλικά.
Πέρυσι (2009-2010), παρακολούθησα με επιτυχία το μονοετές πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταφραστών στο Κέντρο Μεταφραστικών Σπουδών metaφραση, όπως επίσης και δυο σεμινάρια (Επάγγελμα Μεταφραστής και SDL Trados 2009).
Το Translatum μ' έχει βοηθήσει αμέτρητες φορές σε μεταφραστικές αναζητήσεις, ενώ σε επίπεδο γενικότερης, εγκυκλοπαιδικής μόρφωσης είναι ένα μαγικό σεντούκι με θησαυρούς που συνεχώς αυξάνονται και, εκτός από τα παραπάνω, δεν του λείπει και το χιούμορ.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους όσους/ες συμμετέχουν σ' αυτή την όμορφη και φιλότιμη προσπάθεια.

iogo

• Hero Member
  • ignoramus et ignorabimus
Benvenuto, Αργύρη ;)
"Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano".
Ugo Foscolo - "Ultime lettere di Jacopo Ortis"

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς όρισες στο Translatum, Αργύρη και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Επίσημο καλωσόρισμα κι από μένα, Αργύρη. Καλή συνέχεια και σ' εσένα τόσο εδώ όσο και σε ό,τι κι αν καταπιαστείς.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Search Tools