3-core radiator → ενισχυμένο ψυγείο

Guest · 29 · 5809

banned8

• Jr. Member
  • **
αλλά τρίτο άσχετο μεταπτυχιακό δεν με έπαιρνε

Θα ήθελα ειλικρινά να δω κάποιο γενναίο νεαρό παιδί που θα κάνει μεταπτυχιακό θητεύοντας σε συνεργεία, οικοδομές και εργαστήρια, και που θα μας παραδώσει ένα γλωσσάρι όρων της πιάτσας. Να του στήσουμε άγαλμα.

(Περνάει κάνα παιδί που σπουδάζει στις διάφορες Ιόνιες και άλλες σχολές μετάφρασης από τις σελίδες μας; Ή δεν μας έχουν ανάγκη; Ναι, ξέρω, κάνα δυο ξεπέφτουν πότε πότε αποδώ.)

metafrastis

• Guest
Μηχανολογία εννοούσα όταν έλεγα να ασχοληθώ σε βάθος, αλλά έτσι κι αλλιώς η αργκό (αγγλική και ελληνική) του χώρου πηγαίνει πακέτο.

Επιπλέον τα πτυχία, όσα κι αν είναι, μπορεί να σημαίνουν πολλά και τίποτα. Τα χαρτιά στους τοίχους δεν φτιάχνουν ανθρώπους.

banned8

• Jr. Member
  • **
Τα χαρτιά στους τοίχους δεν φτιάχνουν ανθρώπους.

Συμφωνώ! Εγώ έχω γκραβούρες!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ - εγώ στον τοίχο έχω φωτογραφία του θείου.:-))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned8

• Jr. Member
  • **
Ναι, εγώ έχω γκραβούρες κι εσύ πατσαβούρες!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κυρίες, κύριοι!!!!!!!!!!! Ακούσατεεεεεεεεεε, ακούσατεεεεεεεεεεεεεεεεε... ο nickel τέτοια ώρα κάνει την αυτοκριτική του.

Μην ανησυχείς, θειουλίνο μου... απέναντι απ΄ την φωτογραφία σου έχω γκραβούρες τις παλιάς Θεσσαλονίκης... και χρησιμοποιώ τις πατσαβούρες ως «ξεσκονόπανα»...:-))))

• Guest
ξέρεις, Νίκο, δύο φορές έχω προσπαθήσει να γράψω δύο λόγια για μένα στην παρουσίαση των μελών, και ειλικρινά (σε σημείο να τραβάω τα μαλλιά μου) κάτι παθαίνει το pc και δεν δέχεται το μήνυμά μου!

Γιατί το λέω αυτό; Μμ...Είμαι μια πτωχή Ιόνια που έχει εκτιμήσει πλήρως (και ποικιλοτρόπως) την προσφορά του τρανσλάτουμ στον χώρο της επαγγελματικής μετάφρασης.

Ως απόφοιτος μεταφράστρια, αν καλούμουν να μεταφράσω μόνη μου και χωρίς τους περιορισμούς των κανόνων της εταιρείας μου, πολλά από τα πράγματα για τα οποία έχω ζητήσει βοήθεια απλά δεν θα με είχαν απασχολήσει τόσο πολύ.
Γιατί το λέω αυτό; Θα θυμάσαι ότι σε περιπτώσεις, είχα να μεταφράσω το τάδε ζώο που στα ελληνικα υπήρχε μόνο με τη λατινική του ονομασία, η οποία βέβαια είχε ελληνικότατη ρίζα. Σε άλλες συνθήκες θα είχε το είχα μεταγράψει στα ελληνικά χωρίς δισταγμό. Δεν πιστεύω ότι ένας θεατής θα οφελούνταν ιδιαίτερα διαβάζοντας μια ελληνική λέξη στα λατινικά γιατί αποκλείεται να του εντυπωνόταν το όνομα.

Ομολογώ ότι τον πρώτο καιρό που άρχισα να δουλεύω είχα βάλει εμπρός κάποια γλωσσάρια τα οποία όμως έμεινα ημιτελή. Χε χε αλλά επειδή εδώ φτιάχνουμε πολλά γλωσσάρια, και το site το έχω σφυρήξει σε πολλούς, συναδέλφους και μη, δεν παραλείπω να βάζω πράματα που νομίζω ότι θα είναι χρήσιμα.

Τέλος πάντων, πολύ θα χαιρόμουν να ανταλλάξω  απόψεις επί του θέματος, και τό είχα βάλει κατά νου, αλλά και στις ωραίες συναθροίσεις σας δεν τα κατάφερα να έρθω για λόγους διαφορετικούς κάθε φορά.
Ισως την προσεχή φορά.
Αυτά που λέτε από μένα, καλή μας συνέχεια.

Μαρία

banned8

• Jr. Member
  • **
πολύ θα χαιρόμουν να ανταλλάξω απόψεις επί του θέματος, και τό είχα βάλει κατά νου, αλλά και στις ωραίες συναθροίσεις σας δεν τα κατάφερα να έρθω για λόγους διαφορετικούς κάθε φορά.

Αχ Μαρία, αν νομίζεις ότι στις συνάξεις αναλωνόμαστε να λύσουμε προβλήματα της μεταφραστικής...

Άμα θα βρεις το χρόνο, κατάθεσε εδώ τα θέματα για συζήτηση. Και όταν θα έρθεις σε σύναξη, φέρε το κέφι σου.

Και μάζευε γλωσσάρια -- θα τα χρειαστούμε!

• Guest
εννοείται αλλά φίλτατε Νικέλιε, τώρα που έμαθα ότι σε πιάνει το ούζο, λέω να σε ποτίσω και εκεί που θα είσαι ανυποψίαστος  θα κλέψω υπόσχεση ότι θα μου δώσεις τις ηλεκτρονικές σου εγκυκλοπαίδιες και άλλα χρήσιμα...

πάντα σε μια ευχάριστη συζήτηση μεταξύ φίλων!

banned8

• Jr. Member
  • **
Με το ούζο κάθε πέντε χρόνια την παθαίνω (αυτό είναι, φαίνεται, το memory span που έχω για το ούζο). Βράδυ πίνω μόνο κόκκινο κρασί και θα πρέπει να πιω πάρα (μα πάρα) πολύ για να μεθύσω. Αλλά γιατί να με μεθύσεις; Για να ξεχάσω μετά τι έχω κάνει και τι έχω υποσχεθεί;

• Guest
περίμενα και εγώ να πεις ότι δεν θα με άφηνες να καταλήξω σε τόσα ποταπά μέσα για να μου παραχωρήσεις με χαρά ό,τι θέλω...

Απορώ ποιος είπε ότι οι γυναίκες είναι καπάτσες...
Μάλλον δεν είχε εμένα κατά νου.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μαρία, σφύρα μου για ό,τι θες... ξέχασα να σου πω ότι ήμουν παρούσα στο προηγούμενο μεθύσι.:-)

Οι καπάτσες γυναίκες δεν ζητάνε στα ίσια - κάνουν μαμουνιές (τι λέω πάλι, τρομάρα μου;)

banned8

• Jr. Member
  • **
περίμενα και εγώ να πεις ότι δεν θα με άφηνες να καταλήξω σε τόσα ποταπά μέσα για να μου παραχωρήσεις με χαρά ό,τι θέλω...

Δεν ξέρω τι κάνεις από καπατσοσύνη, αλλά από παρατηρητικότητα... Τι λέει πιο πάνω; "Αλλά γιατί να με μεθύσεις;" Αυτό ακριβώς που ήθελες ν' ακούσεις.

• Guest
Μάλλον από τις πολλές αμφισημίες την έχω πατήσει. Η μετάφραση, σε ισχυρές δόσεις κάνει κακό στην υγεία μου.

Και μετά από αυτά τα μεγάλα λόγια, σας καληνυχτώ και πάω να κόψω τούφες διότι η ώρα δεν με περιμένει ποτέ.

Search Tools