surveyor's cross → τοπογραφικός γνώμονας, σταυροειδής ράβδος, χωρομετρικός γνώμων, οπτικό ορθογωνιόμετρο

mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Δυστυχώς δεν έχω συγκείμενο που να βοηθάει γιατί βρίσκω τον όρο ξεκάρφωτο, και για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ιδέα τι είναι αυτό το πράγμα, αλλά βρήκα έναν ορισμό και μια φωτογραφία:

Surveyor's cross: An instrument for setting out right angles in surveying; consists of two bars at right angles with sights at each end.



Ο ορισμός νομίζω ότι ταιριάζει, γιατί στο γενικότερο θέμα μου, αν και δεν πρόκειται για surveying αλλά για μηχάνημα συσκευασίας με δυνατότητα ρύθμισης, έχει νόημα να υπάρχει κάτι τέτοιο για να μετράει κάποια γωνία. Μήπως υπάρχει καμιά πρόταση για την απόδοση;
« Last Edit: 06 Jun, 2010, 01:04:34 by mariapar »
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
The Jacob's staff, also called a cross-staff, a ballastella or a fore-staff, is used to refer to several things. This can lead to considerable confusion unless one clarifies the purpose for the object so named. The most frequent uses of the terms are for astronomy and navigation and for surveying.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacob's_staff

τοπογραφικός γνώμονας
σταυροειδής ράβδος
χωρομετρικός γνώμων
οπτικό ορθογωνιόμετρο
ΙΑΤΕ



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο!
(με παραξενεύει βέβαια που ενώ έκανα δύο φορές αναζήτηση στο ΙΑΤΕ, εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα...)

Τι να προτιμήσω άραγε σε μη τοπογραφικό θέμα; Μάλλον το «σταυροειδής ράβδος» που είναι και το πιο ουδέτερο και περιγραφικό...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)




 

Search Tools