Τα επτά θαύματα - vote - Ελληνάρες, χανόμαστε!!!

hope71 · 55 · 7910

nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
... Και το Αιγαίο στα ψάρια του, από παλαιοτάτων χρόνων.

...όσα έχουν απομείνει δηλαδή...
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 09:45:28 by nimatiks »
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Θέλω επίσης να καταγγείλω ότι από τη λίστα απουσιάζει ο Λευκός Πύργος, ο πύργος Αθηνών, η παλιά Αυτοκίνηση, το χάνι της Γραβιάς και του Μπελαμή το ουζερί. Διεξάγονται έρευνες.



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Η Ακρόπολη ανήκει στους Αθηναίους (φυσικά, όχι στους σύγχρονους), οπότε κανένα δικαίωμα δεν έχουμε πάνω της. Αποτελεί μνημείο που τυγχάνει να βρίσκεται εντός των ορίων του ελληνικού κράτους. Στους Έλληνες ανήκουν ο Σαρμπέλ, ο Δάντης και η Τάμτα, τα τρία θαύματα του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού. Γι΄αυτούς μόνο μπορούν να ψηφίσουν. Εμείς μπορούμε να ψηφίσουμε για (να απομακρύνουμε) τις νάρκες του Έβρου (θαύμα του οποίου η ελληνικότητα δεν αμφισβητείται), άμα θέλουμε να ολοκληρώσουμε τη σκέψη των παραπάνω κυρίων. 


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Επίσης απουσιάζουν από τη λίστα: το Mall και η ροζ βίλα της εκάλης...Τα σύμβολα του νεότερου ελληνικού πολτισμού!
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...



nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Η Ακρόπολη ανήκει στους Αθηναίους (φυσικά, όχι στους σύγχρονους), οπότε κανένα δικαίωμα δεν έχουμε πάνω της. Αποτελεί μνημείο που τυγχάνει να βρίσκεται εντός των ορίων του ελληνικού κράτους. Στους Έλληνες ανήκουν ο Σαρμπέλ, ο Δάντης και η Τάμτα, τα τρία θαύματα του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού. Γι΄αυτούς μόνο μπορούν να ψηφίσουν. Εμείς μπορούμε να ψηφίσουμε για (να απομακρύνουμε) τις νάρκες του Έβρου (θαύμα του οποίου η ελληνικότητα δεν αμφισβητείται), άμα θέλουμε να ολοκληρώσουμε τη σκέψη των παραπάνω κυρίων. 

Πές τα! (μήπως και σ' ακούσουν)
« Last Edit: 28 Feb, 2007, 23:46:38 by nimatiks »
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάντως εγώ ψήφισα υποκειμενικά μεν, χωρίς εθνικά κριτήρια δε. Σιγά μη θεωρήσουμε θαύματα τις πέτρες στα Νησιά του Πάσχα και στο Στόουνχεντζ.


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Όμορφα είναι, θαύματα δεν είναι...Τουλάχιστον οι κοτρώνες στο Στόουνχεντζ δεν είναι...
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Το καλύτερο, μέχρι στιγμής, σ' αυτό το νήμα είναι το ανέκδοτο. Τα υπόλοιπα με εκνεύρισαν.

Μια κερδοσκοπική εταιρεία βρήκε πατέντα να μαζέψει λεφτά και να κάνει σούσουρο. Και ξαφνικά θα κρίνουμε τα δημιουργήματα του πολιτισμού λες και είναι ευρωβιζικό τραγουδάκι! Έχει το διαδίκτυο και τις απαίσιες πλευρές του...

(Ναι, ψήφισα. Και με τα τρία ιμέιλ μου...)
Νίκο, ακριβώς επειδή έγραψες τα παραπάνω (με τα οποία εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα), πολύ με στενοχώρησες που ψήφισες.
Διατί, Νικόλαε;
(ειλικρινής απορία)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
...πολύ με στενοχώρησες που ψήφισες. Διατί, Νικόλαε; (ειλικρινής απορία)

Γιατί μ' αρέσει να είμαι άνθρωπος των αντιφάσεων. Να μην είμαι προβλέψιμος. Να εκπλήσσω συνέχεια, ακόμα και τον εαυτό μου.

Και γιατί κάθε δημοσιότητα υπέρ της Ακρόπολης θα φέρει περισσότερα λεφτά στην τσέπη μας από τη δημοσιότητα υπέρ των νήσων του Πάσχα.


hope71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 117
    • Gender:Female
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
Βρε παιδιά, γιατί τέτοιος πανικός; Το πνεύμα της όλης σκέψης ήταν ότι εάν μπορεί να φανεί η Ελλάδα μέσα από αυτό, ναι γιατί να μην φανεί; Εξάλλου η Ακρόπολη δεν είναι ντροπής πράγμα.

Και ναι ως Ελληνίδα η Ακρόπολη δεν είναι δικιά μου, αλλά όπως λέει και η Βίκυ, επιτρέψτε μου να φουσκώνω παραπάνω για κάτι που βρίσκεται στον Ελλαδικό χώρο.

Όσο για το Mall, ροζ βίλα Εκάλης και τα τοιαύτα, μην το γελάτε όταν εμείς θα βλέπουμε πλέον τα ραδίκια ανάποδα και θα έχουν περάσει χρόνια, μπορεί να συγκαταλέγονται και αυτά σε κάποια από τα … «θαύματα». Όλα σχετικά είναι…


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Επειδή σήμερα το δωδεκάθεο βρίσκεται σε κάμψη - το έχει ξεπεράσει ελαφρώς το κεφάλαιο - ψηφίζω κατά σειρά: Dubai Mall, Mall of Arabia, Mall of China, Triple Five Mall, South China Mall, West Edmonton Mall, Grandview Mall.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
ψηφίζω κατά σειρά: Dubai Mall, Mall of Arabia, Mall of China, Triple Five Mall, South China Mall, West Edmonton Mall, Grandview Mall.

Σαρεμάλες. Εσύ ψηφίζεις Μολ Ότοφ.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Πατριώτες, εφ όπλου λόγχη
να πάρουμε ξανά
το Σύνταγμα, την Πλάκα, το Μετς, τον Πειραιά.
Το έπος του Σαράντα
μας οδηγεί ξανά.
Αέρα, αέρα δεν έχουμε αέρα (δις)

Τζιμάκος, φυσικά
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και τα νέα επτά θαύματα είναι:

- το Σινικό Τείχος
- η αρχαία πόλη Πέτρα της Ιορδανίας
- το άγαλμα του Χριστού στο Ρίο ντε Ζανέιρο
- το Μάτσου Πίτσου στο Περού
- η πυραμίδα στο Τσιτσέν Ιτζά του Μεξικού
- το Κολοσσαίο της Ρώμης
- το Ταζ Μαχάλ στην Ινδία


http://www.new7wonders.com/index.php?id=633
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=815260&lngDtrID=253


 

Search Tools