Εκμάθηση Σουηδικών, Νορβηγικών και Δανέζικων

hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Έχει κανείς ασχοληθεί με αυτές τις γλώσσες; Ξέρετε κάποιον καθηγητή/ρια που να τις διδάσκει; Θα ήθελα πολύ να τις μάθω, και σκέφτομαι κάποια στιγμή να ξεκινήσω μαθαίνοντας Σουηδικά - μετά οι άλλες δύο θα έρθουν εύκολα.
Γνώμες-προτάσεις δεκτές.
Tack! :)
« Last Edit: 29 Jan, 2015, 20:05:45 by wings »
Colorless green ideas sleep furiously.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
... σκέφτομαι κάποια στιγμή να ξεκινήσω μαθαίνοντας Σουηδικά - μετά οι άλλες δύο θα έρθουν εύκολα.

Τι εννοείς οι άλλες δύο θα έρθουν εύκολα;;;;
And my heaven is wherever you are ...



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour
Απ΄όσα γνωρίζω, τα Σουηδικά με τα Νορβηγικά μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους, και λιγότερο με τα Δανέζικα. Διορθώστε με εάν σφάλλω.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Απ΄όσα γνωρίζω, τα Σουηδικά με τα Νορβηγικά μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους, και λιγότερο με τα Δανέζικα. Διορθώστε με εάν σφάλλω.

Από συμμαθητή μου στα φινλανδικά που μάθαινε 7 γλώσσες ταυτόχρονα (μη ρωτάτε πώς, εκείνος το ξέρει και είναι και πολύ καλός), πληροφορηθήκαμε ότι καμμία σκανδιναυική γλώσσα δε μοιάζει με τις άλλες. Τα σουηδικά είναι πολύ εύκολα ενώ τα νορβηγικά δύσκολα, τα δανέζικα (νομίζω) μοιάζουν με τα γερμανικά (στη γραμματική).
Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι δεν έχουν κοινά στοιχεία μεταξύ τους. Σε καμμία περίπτωση δεν έχουν τη σχέση ιταλικών-ισπανικών. Ήταν κατηγορηματικός σ' αυτό, κι αυτός και η σουηδέζα η καθηγήτρια του.
And my heaven is wherever you are ...



hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Από συμμαθητή μου στα φινλανδικά που μάθαινε 7 γλώσσες ταυτόχρονα (μη ρωτάτε πώς, εκείνος το ξέρει και είναι και πολύ καλός), πληροφορηθήκαμε ότι καμμία σκανδιναυική γλώσσα δε μοιάζει με τις άλλες. Τα σουηδικά είναι πολύ εύκολα ενώ τα νορβηγικά δύσκολα, τα δανέζικα (νομίζω) μοιάζουν με τα γερμανικά (στη γραμματική).
Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι δεν έχουν κοινά στοιχεία μεταξύ τους. Σε καμμία περίπτωση δεν έχουν τη σχέση ιταλικών-ισπανικών. Ήταν κατηγορηματικός σ' αυτό, κι αυτός και η σουηδέζα η καθηγήτρια του.

Κι εγώ αυτά που λέει ο Σπύρος έχω ακούσει από άτομα που έχουν ζήσει στη Σκανδιναβία για μερικά χρόνια. Έμαθαν Σουηδικά, και μετά μπορούσαν να συνεννοούνται αρκετά εύκολα και με Νορβηγούς, και -όχι τόσο εύκολα- με Δανούς.

Δείτε κι εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_language#Examples

Προβληματίζομαι τώρα...


Colorless green ideas sleep furiously.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Προβληματίζομαι τώρα...

Να μην προβληματίζεσαι εάν σ' αρέσουν πραγματικά αυτές οι γλώσσες. Αν πάλι ήθελες να τις μάθεις ελπίζοντας ότι η μία θα σε βοηθούσε να μάθεις τις υπόλοιπες, τότε ψάξε το καλύτερα, γιατί ξαναρώτησα το συμμαθητή μου και επιβεβαίωσε ότι δε σχετίζονται όσο νομίζουν πολλοί. Εδώ όταν άρχισα φινλανδικά πολλοί νόμιζαν ότι θα μάθω και σουηδικά έτσι εύκολα, ενώ και αυτές ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ τους, άσε τις γνωστές ιστορίες που αν κάποιος μιλά ή κινέζικα ή ιαπωνικά ο κόσμος νομίζει ότι είναι ένα και το αυτό.
Ψάξε το, κυρίως στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Παν/μίου.
And my heaven is wherever you are ...


nebula

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 173
    • Gender:Female
Από συμφοιτήτριές μου που παρακολουθούσαν μαθήματα Δανέζικων στο κέντρο ξένων γλωσσών του πανεπιστημίου του Saarbrücken (Sprachzentrum) ξέρω ότι τα δανέζικα είναι πολύ πιο εύκολα από άποψη γραμματικής από τα γερμανικά. Δεν απαιτούν δηλαδή καταλήξεις και έχουν λιγότερα άρθρα (το ουδέτερο και το κοινό αν δεν απατώμαι). Η μόνη δυσκολία είναι ότι άλλα βλέπεις και άλλα διαβάζεις (αυτό σου το επιβεβαιώνω και εγώ γιατί μου έκαναν ένα μίνι μάθημα και τα είδα όλα!). Είναι πολύ πιο εύκολα από νορβηγικά και σουηδικά. Επίσης έχε υπόψη ότι αν πας Νορβηγία, ομιλούνται δύο παραλλαγές που όμως μοιάζουν (nynorsk, bokmal). Μόνο η μία διδάσκεται ως επίσημη αλλά στη Νορβηγία ομιλούνται και οι δύο (ανάλογα τις περιοχές). Αυτά από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με σουηδικά! Εγώ προσωπικά θα το ήθελα πολύ αν είχα ελεύθερο χρόνο. Είναι ευχάριστη ακούστικα γλώσσα και επίσης, αν σε ενδιαφέρει να εντρυφήσεις για να ασχοληθείς μεταφραστικά, νομίζω έχεις και καλύτερες προοπτικές. Ελπίζω να βοήθησα!

Νατάσα.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το μόνο που ξέρω από τα Σουηδικά είναι jag älskar deg (α, ναι, και τα hey, heydo - τα γράφω άραγε σωστά;) το οποίο μάλλον επιβεβαιώνει ότι άλλα βλέπεις, και άλλα προφέρεις ;)


hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Ευχαριστώ όλους/ες για τις πληροφορίες και τις συμβουλές. Αν ξεκινήσω, το κόβω να κάνω Σουηδικά.
Colorless green ideas sleep furiously.


openwondering

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Λοιπόν απ'ότι λέει ο Σουηδός φίλος μου, τα Σουηδικά μοιάζουν πάρα πολύ με τα Δανέζικα,τα Νορβηγικά και τα Ισλανδικά.Τα Φινλανδικά δεν έχουν καμία απολυτως σχέση.Όχι ότι δε μπορει να τα καταλαβει αλλα δε μοιαζουν καθολου.
Αυτα από μένα. Ξεκίνησες τελικα?Γιατι ο φίλος μου παραδίδει και αυτος μαθήματα =P


hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Λοιπόν απ'ότι λέει ο Σουηδός φίλος μου, τα Σουηδικά μοιάζουν πάρα πολύ με τα Δανέζικα,τα Νορβηγικά και τα Ισλανδικά.Τα Φινλανδικά δεν έχουν καμία απολυτως σχέση.Όχι ότι δε μπορει να τα καταλαβει αλλα δε μοιαζουν καθολου.
Αυτα από μένα. Ξεκίνησες τελικα?Γιατι ο φίλος μου παραδίδει και αυτος μαθήματα =P

Thanx, openwondering!
Ακόμη δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ, πάντως μου σύστησαν μια κυρία που διδάσκει Σουηδικά, οπότε μόλις τελειώσω με τις δουλειές που έχω αυτόν τον καιρό, θα επικοινωνήσω μαζί της να δω τι παίζει (και τι κοστίζει!)
Και ναι, τα Φινλανδικά είναι φινο-ουγγρική γλώσσα αν θυμάμαι καλά, οπότε λίγο δύσκολο να έχει πολλά κοινά με τις βορειο-γερμανικές ;)

Colorless green ideas sleep furiously.


fb

  • Newbie
  • *
    • Posts: 15
Πάντως αν έδιαφέρεσαι ακόμα και για τα νορβηγικά είναι μια κυρία που κάνει μαθήματα.Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω τα στοιχεία της.


inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Απο προσωπικη πειρα σου λεω οτι ολες αυτες οι γλωσσες μοιαζουν μεταξυ τους και οι σκανδιναβοι συννεοουνται μια χαρα οταν ο καθενας μιλαει τη γλωσσα του με πρωταθλητες στο "αθλημα" τους Νορβηγους.
Τα νορβηγικα ειναι η πιο ευκολη απ ολες, αλλα η γλωσσα με τους περισσοτερους ομιλητες ειναι τα σουηδικα που ειναι επισημη λωσσα και στη φιλλανδια, 10% των φιλλανδων εχουν μητρικη γλωσσα τα σουηδικα και ολοι τα μαθαινουν στο σχολειο σαν 2. γλωσσα

Ε, η ορθογραφια δεν ειναι και δυσκολη, για τα αγγλικα τι να πουμε....
Το "σ'αγαπω" σουηδικα ειναι jag älskar dig  και το "γεια σου "  hejdå [χεϊ ντο ]

         Ha det alla så bra, vi skrivs,   
                                              Ineke.
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...


inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Καλημέρα.
Ξέχασα χθες να σας πω ότι όποιος μαθαίνει σπάνιες γλώσσες, θα μπορούσε να πάει στο φόρουμ της UNILANG όπου μπορεί κανείς να συζητήσει για κάθε γλώσσα ξεχωριστά με native speakers, να λύσει απορίες που έχει, να γράφει στη γλώσσα που τον ενδιαφέρει και να τον διορθώνουν κλπ... ειδικά για τα Σκανδιναβικά και τα Φινλανδικά γίνεται καλή δουλειά.
« Last Edit: 05 Dec, 2008, 14:13:44 by wings »
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
inneke, καλώς ήρθες στο Translatum και σ' ευχαριστούμε θερμά για τις χρήσιμες πληροφορίες που ήδη μας έχεις δώσει.

Σε παρακαλώ να βάζεις τόνους στις ελληνικές λέξεις. Ήδη, όπως θα δεις, διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμά σου.

Και πάλι καλώς όρισες!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools