bestiary → ζωολόγιο, θηριολόγιο

Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Quote
"a medieval book (usually illustrated) with allegorical and amusing descriptions of real and fabled animals"

"A bestiary, or Bestiarum vocabulum is a compendium of beasts. Bestiaries were made popular in the Middle Ages in illustrated volumes that described various animals, birds and even rocks. The natural history and illustration of each beast was usually accompanied by a moral lesson"

Προς το παρόν το έχω μεταφράσει ως "Μυθική Ζωολογία". Υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο για τα μυθικά πλάσματα;Το έχω βρει πολλές φορές σε role-playing games etc αμετάφραστο.

[Πρόκειται για τίτλο άρθρου με θέμα τα μυθικά πλάσματα i.e. The Fabled Bestiary]
« Last Edit: 31 Dec, 2016, 12:50:10 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εδώ το λένε «μεσαιωνική θηριολογία». Θαρρώ πως δεν μπορείς να μην αναφέρεις τα περί μεσαίωνα.
« Last Edit: 29 Dec, 2007, 19:25:34 by nickel »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Καλησπέρα στην όμορφη Θεσσαλονίκη

Το θηριολογία είναι νομίζω περισσότερο to the point από το γενικό ζωολογία. Στο συγκεκριμένο συγκείμενο μάλλον θα αφαιρέσω το "μεσαιωνική" γιατί το κείμενο αναφέρεται και σε "ζώα" της φανταστικής λογοτεχνίας τα οποία δεν "υπήρχαν" κατά τον Μεσαίωνα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ ;-)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο bestiarius («βεστιάριος» ;-) ήταν ο θηριομάχος, αλλά για το bestiary έχουν προτείνει το ζωολόγιο, το οποίο και θεωρώ ακριβέστερο, αφενός γιατί τα μεσαιωνικά βιβλία του είδους δεν περιορίζονταν σε «θηρία», αφετέρου γιατί η κατάληξη –λόγιο αποδίδει καλύτερα την αίσθηση του βιβλίου και όχι του επιστημονικού τομέα. Το «θηριολόγιο» θα μπορούσε να είναι μια λιγότερο ακριβής απόδοση για σύγχρονα bestiaries, όπως των παιχνιδιών, που ίσως περιλαμβάνουν μόνο φανταστικά θηρία.



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female

tatiana

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Ζωολόγιο έχει μεταφραστεί και το βιβλίο Bestiario του Χόρχε Λουίς Μπόρχες.

Ζωολόγιο το έχω διαβάσει και σε μεταφράσεις βιβλίων του Ουμπέρτο Έκο (στο "Επιμύθιο στο όνομα του Ρόδου" αν θυμάμαι καλά, όπου μιλά για ζωολόγια του Μεσαίωνα.)


Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female

 

Search Tools