Greek spell checking in Tag Editor

epaggelmatias

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
Γεια χαρά,

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα για ελληνικό spellchck σε αρχεία Τag Editor (έχω αγγλικό λειτουργικό). Έχω κατεβάσει τον ελληνικό ορθογράφο από το neurosoft.gr και δουλεύει τέλεια στο Word (Office 2003), όμως δεν δουλεύει με το Ταg Editor.

Eυχαριστώ εκ των προτέρω για κάθε βοήθεια,

Πέτρος
« Last Edit: 13 Jan, 2008, 22:23:24 by spiros »


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Εξαρτάται από την έκδοση του Trados. Αν δεν κάνω λάθος, μετά την 6.5 υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Στον Tag Editor, πήγαινε Tools → Plug-ins → Spelling checkers και κάνε κλικ στο Word Spelling Checker.
Ωστόσο, έχω ακούσει ότι δεν δουλεύει σε όλους. Στο δικό μου σύστημα λειτουργεί (Trados 7.5 + Word 2003), αλλά ενίοτε απενεργοποιείται από μόνο του.



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Πράγματι, συνήθως δεν λειτουργεί ο ορθογραφικός έλεγχος στον Tag Editor. Η εναλλακτική επιλογή είναι το Word.
Επιλέγουμε όλο το κείμενο του Tag Editor με Ctrl+A και κάνουμε αντιγραφή/επικόλληση σε ένα νέο έγγραφο του Word. Πατώντας Ctrl+F, εμφανίζεται το παράθυρο "Find and replace". Επιλέγουμε "More" για να αναπτυχθεί το μενού, και έπειτα κάνουμε κλικ στο στοιχείο "Format", από το οποίο επιλέγουμε "Font". Στο μενού "Font color", επιλέγουμε "Red" και κλείνουμε το παράθυρο πατώντας ΟΚ. Πλέον, στην καρτέλα "Replace": 
- Κάτω από το πεδίο "Find what" εμφανίζεται η ένδειξη "Format, Font color: red"
- Το πεδίο "Replace with" παραμένει κενό, οπότε πατάμε μία φορά το πλήκτρο διαστήματος, ώστε κάθε χαρακτήρας που αντιστοιχεί σε γραμματοσειρά κόκκινου χρώματος να αντικατασταθεί από έναν χαρακτήρα διαστήματος (δηλαδή, από ένα κενό).
Επιλέγουμε "Replace all", οπότε γίνεται η πρώτη αντικατάσταση.
Αφού ολοκληρωθεί η πρώτη αντικατάσταση, κάνουμε κλικ στο κουμπί "No formatting" και ακολουθούμε την ίδια διαδικασία, με τη διαφορά ότι ορίζουμε το Gray-50% ως νέο χρώμα γραμματοσειράς. Πλέον το κείμενο είναι σχεδόν καθαρό, ώστε να πραγματοποιήσουμε ορθογραφικό έλεγχο στο περιβάλλον του Word.


katia2

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 107
    • Gender:Female
  • You' re getting a liittle cuckoo...
Επίσης πολλές φορές δεν πιάνει ο ορθογραφικός έλεγχος αν δεν είναι ανοιχτό το Word πριν επιλέξεις από το Tools → Plug-ins → Spelling checkers →Word Spelling Checker...
The less said the better



λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Ορθογραφικό έλεγχο (αν και δεν έχω δοκιμάσει στα Ελληνικά) μπορεί κανείς να κάνει πριν το κλείσιμο του segment ή πριν την αποθήκευση του target, επιλέγοντας την ανάλογη λειτουργία από το Tools>Options>Spelling. Προσωπική μου επιλογή είναι να γίνεται ο έλεγχος πριν την αποθήκευση του target.
Λίνα Παπαδοπούλου


 

Search Tools