Κανόνας τελικού ν: αυτή τη / αυτή την / αυτήν τη / αυτήν την;

Dimi · 6 · 45647

Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Να σας ρωτήσω αν έχετε γνώση:

Στη φράση
"αυτή τη στιγμή" , η αντωνυμία πρέπει να κρατήσει το τελικό ν λόγω του επόμενου τ (δηλαδή, να γίνει αυτήν τη στιγμή);

Εγώ νομίζω ότι η αντωνυμία διατηρεί ή όχι το τελικό ν ανάλογα με το ουσιαστικό που προσδιορίζει και γενικά συμφωνεί με τα πάθη του άρθρου.

Διαφορετικά θα γράφαμε πάντα "αυτήν τη(ν)"

Έχει κανένας άποψη;
« Last Edit: 12 Jul, 2018, 15:51:39 by spiros »




Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Έριξα ακόμα μία ματιά

Ο κανόνας του τελικού -ν εφαρμόζεται μόνο σε προσωπικές αντωνυμίες, όχι σε δεικτικές. Τι σημαίνει αυτό;




Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Το περίφημο Κόκκινο Βιβλιαράκι αυτά έπρεπε να γράφει και όχι να ανακυκλώνει ό,τι μπορώ να βρω έτσι και αλλιώς online.

Νομίζω στη σελίδα που μου έδωσες βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου.

α) ο κανόνας διέπει τις προσωπικές αντωνυμίες, και μόνο το θηλυκό γένος, όχι τις δεικτικές αντωνυμίες, για τις οποίες δεν υπάρχει σαφής κανόνας
β) είναι αποδεκτό ότι τα -ν στη σειρά είναι κακόηχα, οπότε καλύτερα ας χρησιμοποιείται αναλόγως 1, είτε στο άρθρο είτε στη δεικτική αντωνυμία
γ) εξίσου, η απώλεια -ν στη σειρά δεν είναι κακόηχη, και αφού δεν υφίσταται ο κανόνας το τελικού -ν, είναι επίσης αποδεκτή

Εμπειρικοί κανόνες.


TR01

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Male
Κι ας άργησα λίγο, πιστεύω πως καλό θα ήταν να γράφεται "αυτήν", ώστε να τηρείται ο κανόνας του τελικού ν, αλλά στον προφορικό λόγο δεν είναι ανάγκη να προφέρουμε τη λέξη με το "ν" (όντως είναι κακόηχο).
« Last Edit: 06 Jul, 2018, 01:17:42 by TR01 »


 

Search Tools