reefer → τσιγαριλίκι, τσιγάρο μαριχουάνας, τσιγαριλίκι μαριχουάνας, μπάφος, μπαφούρι, φομπά, γάρο, μαριχουάνα, πλοίο-ψυγείο, σταυρωτό σακάκι

banned13 · 37 · 33503



psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Βίκυ, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, αλλά την πάτησα! Πού να φανταστώ τη δεύτερη σημασία!

Ο πίνακας είναι του Πικάσο, Το κορίτσι με το μαντολίνο, οπότε σ' αυτόν τα εύσημα!


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Αν και εξαιρετικά καθυστερημένα έχω να παραθέσω τα εξής:
Νομίζω ότι λέγεται και "παπάς". Ακόμα, "τρίφυλλο" και "πεντάφυλλο".

Παπάς λέγεται το αποξηραμένο τσαμπί και όχι το τσιγάρο. Ανάλογα με το δέντρο ο παπάς μπορεί να είναι από 1 ως 2 ή 3 γραμμάρια χωρίς τα σπόρια. Το δίφυλλο, τρίφυλλο και πεντάφυλλο πάλι αναφέρεται στο πόσο μεγάλο είναι το τσιγάρο (πόσα φύλλα περιέχει). 

Νομίζω ότι στη συλλογή των μπάφων θα πρέπει να προσθέσουμε και το spliff (αν και για να είμαι ειλικρινής δεν διάβασα όλη την λίστα των συνώνυμων που παρέθεσε ο Σπύρος, αν υπάρχει ήδη αγνοήστε με).

http://www.answers.com/topic/spliff?method=8 όπου και αναφέρεται και το οld time favourite "roach clip" ...ειλικρινά δεν έχω λόγια http://www.answers.com/main/ntquery?method=4&dsid=2222&dekey=Roach+clip&gwp=8&curtab=2222_1&linktext=roach%20clip

Αλέκα
« Last Edit: 17 Jan, 2006, 17:03:43 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.




progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Σ'ένα χιπ χοπ τραγουδάκι των Ζωντανών Νεκρών έλεγαν οι στίχοι: "...γι'αυτό σπάσε τον παπά, και στρίψε τον παπά, μπαίνουμε με τσαμπουκά με το ραπ μουσακά." Τώρα τι εννοούσαν, ο Θεός κι η ψυχή τους!


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Ο παπάς αποτελείται από τις ακρούλες της  κορυφής του εν λόγω δέντρου που τις μαδάνε και τις ξεραίνουν για να είναι έτοιμες προς πώληση.

Σπάσε τον παπά (βλ. παραπάνω) σε μικρότερα κομμάτια και τρίψτα (φαντάσου ρίγανη) για στρίψεις το τσιγάρο.
Τώρα για τον ραπ μουσακά δεν θα μπορέσω να σε διαφωτίσω δεδομένου ότι ούτε ο μουσακάς μου αρέσει ούτε η ραπ.

Επίσης, κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη, η σοκολάτα αναφέρεται στο μαύρο το οποίο όμως δεν είναι συνώνυμο του χασίς ή της μαριχουάνας.

Ερώτηση... το super skunk θα το συμπεριλαμβάνατε στα συνώνυμα του χασίς ή τσου?

Αλέκα
« Last Edit: 18 Jan, 2006, 01:15:11 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


 

Search Tools