C.R.A.Z.Y

inertia · 30 · 6754

inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
bon viveur

Αυτό δεν το περίμενα από σένα! Ένα ταξιδάκι στους Παρισίους θα σε πείσει ότι εκεί με λένε bon-vivant(e)!
Nobody puts Baby in a corner!


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Αυτό δεν το περίμενα από σένα! Ένα ταξιδάκι στους Παρισίους θα σε πείσει ότι εκεί με λένε bon-vivant(e)!

Είσαι εμπαθής... Ποτέ δεν είπα πάντως ότι τα γαλλικά είναι το φόρτε μου :)

Αχ, βρε Στάθη, τι το θέλαμε κι εμείς το γαλλικό; Αφού δεν το κατέχουμε...
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ένα ταξίδι εις τας Λόνδρας θα σας πείσει ότι εκεί τούς λένε bons viveurs.

Κι ένα ταξίδι εις τας Αθήνας θα σας πείσει ότι τους λένε μπον βιβέρ. (Αλλά ναι, όχι εις τους Παρισίους.)

Που μου θύμισε να πάω να ετοιμάσω το ταξίδι στην Αθήνα. Κυριακή βράδυ!!!


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
(Αλλά ναι, όχι εις τους Παρισίους.)

Παρεμπιπτόντως, ναι, ακόμη και εις τους Παρισίους θα το ακούσουμε το "bon viveur" αφού πρόκειται για λάθος μεν, κλασικό δε λάθος που κάνουν στη γλώσσα τους ακόμη και οι ίδιοι οι Γάλλοι επηρεασμένοι από την καθιέρωση του "bon viveur" στα αγγλικά. Καθίστε να διορθώσουμε τα λάθη που κάνουμε στα ελληνικά και μετά αποκαθιστούμε και τα γαλλικά μας και τα απαλλάσσουμε από αγγλόφερτα λάθη.

Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, σούπερ χρήσιμη η σημείωση της Νατάσας.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, σούπερ χρήσιμη η σημείωση της Νατάσας.

Ξέρω γιατί το είπες αυτό! Για να μη σε βάλω στην πρίζα και κατσαρώσεις κι άλλο... Γλειφτρόνι! :))))))))


Είδε κανείς την ταινία καλέ παιδιά;
Nobody puts Baby in a corner!


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Υ.Γ Θέλω 2-3 μέρες μέχρι να αρχίσω τις αναλύσεις... (να "αναπνεύσει" η ταινία και μετά)

Ανέπνευσε η ταινία ή όχι ακόμα;
Σκέφτομαι να την τιμήσω, αν λύσω το σταυρόλεξο του πώς να στριμώξω τις ταινίες που θέλω να δω στις ημέρες της εβδομάδας...


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Ανέπνευσε κάπως, χωρίς ωστόσο να ξεθυμάνει! Με λίγα λόγια "Run, run, run to the theatre" να δεις μια ταινία καλογυρισμένη, με αισθητική, ωραία μουσική που αν και θίγει ένα συνηθισμένο θέμα δεν πνίγεται σε κλισέ, αλλά ομορφαίνει με τις αδυναμίες της!


Πες κι εσύ τώρα για το ντεκόρ του Μικρού Μουσικού Θεάτρου!
Nobody puts Baby in a corner!


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Να πω κι εγώ δυο λόγια για την ταινία, την οποία θα είχα χάσει σίγουρα αν δεν υπήρχε αυτό το νήμα. (Νατάσα, είμαι ευγνώμων!)

Πολύ απλά, είναι η πιο όμορφη ταινία που έχω δει εδώ και πολύ καιρό. Όταν βγήκα από το σινεμά ένιωθα περίπου όπως μετά από κάποιες προβολές του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό (ελεύθερος συνειρμός, μη δίνετε σημασία). Σκηνοθεσία με άποψη χωρίς επιδειξιομανία, εννοείται φοβερό σάουντρακ και γενικά ωραία χρήση της μουσικής και του ήχου, πολύ χιούμορ, ωραίες φάτσες (όντως, τσιμιτσελίσιμο το τυπάκι). Αδυναμίες δεν βρήκα, αλλά είπαμε, είμαι υποκειμενικός...

(Ομολογώ ότι ο βασικός λόγος που με ενθουσίασε η ταινία είναι επειδή άγγιξε 2-3 ευαίσθητες χορδές, κάτι που πιθανότατα να μη συμβεί σε άλλους, ωστόσο πιστεύω ότι αντικειμενικά πρόκειται για μια πολύ καλή ταινία.)
« Last Edit: 10 May, 2007, 01:15:06 by stathis »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Να προσθέσω επίσης ότι το C.R.A.Z.Y. μου θύμισε μια άλλη ταινία με παρόμοιο θέμα (αγόρι σε αναζήτηση σεξουαλικής ταυτότητας), το βελγικό Ma vie en rose (ελληνικός τίτλος Ένα αγόρι στα ροζ). Δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από την ταινία (έχουν μεσολαβήσει 9 χρόνια και ένα λανθάνον Αλτσχάιμερ), παρά μόνο ότι μου είχε αρέσει πολύ και ότι είχε μερικές πολύ αστείες σκηνές, εσκεμμένα κιτς, με τις (μη σεξουαλικές) φαντασιώσεις του αγοριού.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Από τις ταινίες της χρονιάς...προβλήθηκε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Ομοφυλοφιλικών ταινιών στο Ολύμπιον...
Ακόμα και αν δεν προσπαθεί η ιστορία να καταλήξει κάπου, δεν έχει κάποιο τελικό προορισμό οπου ο ακροατής αγωνιά στο τέλος τί θα γίνει, σε κρατάει στην καρέκλα κολλημένο και δε θέλεις να τελειώσει...
Ακροβατεί ανάμεσα στην κωμωδία και το δράμα όπως κάθε κορυφαία ταινία. Στη ζωή το νόμισμα έχει δύο όψεις και στη συγκεκριμένη ταινία είναι άριστα δοσμένο.
Δυνατές εναλλαγές σε σκηνές και εικόνες, εξίσου δυνατές εναλλαγές και στη μουσική...
5-6 κορυφαίες σκηνές απο κινηματογραφική άποψη, το παιχνίδι του μεταφυσικού χαρίσματος να πλανάται και να δίνει μια ανοίκεια νότα σε όλη την ταινία...
Η μουσική από την περίοδο των 70's και όλο ο στυλ της εποχής.
Ο πατέρας, απ' έξω Dennis Hopper και από μέσα...
Σε μία από τις κορυφαίες σκηνές η μουσική υπόκρουση είναι Pink Floyd, οι οποίοι ακούγονται άλλες 3 φορές στην ταινία...
Η σκηνή στην έρημο επίσης όπως και μερικές ακόμα...δε θα πω τίποτα παραπάνω για αυτούς που θα τη δουν.
Τελικά αν και όλοι θεωρούν το μικρό Ζακ που γίνεται έφηβος, πρωταγωνιστή, στην ταινία πρωταγωνιστές είναι εξίσου και οι γονείς του...
Παρά το δίωρο, η ταινία αυτή είναι ένα ταξίδι που σε παρασύρει χωρίς να καταλαβαίνεις πώς περνάει η ώρα και αυτό οφείλεται στον πετυχημένο ρυθμό που έχει -εναλλαγές κτλ-
Όσο για το συνηθισμένο του θέματος...στον κινηματογράφο τα περισσότερα θέματα ανακυκλώνονται, σημασία έχει πώς θα τα παρουσιάσεις και θα τα σερβίρεις και ο Jean-Marc Vallée το πετυχαίνει έξοχα.

Πολλά θα μπορούσαν να γραφούν για την ταινία, αλλά τα πολλά λόγια είναι φτώχια μπροστά στη μεγάλη οθόνη...
Αξίζει να τη δείτε στη μεγάλη οθόνη...

Σίγουρα θα παιχτεί σε κάποιο θερινό το καλοκαίρι κι εγώ θα είμαι εκεί για να την ξαναδω...
Μπορεί σε αισθητική και φωτογραφία αλλά και ατμόσφαιρα να μην έφτασε μία από τις κορυφαίες ταινίες του είδους, αλλά σε κρατούσε βιδωμένο στην καρέκλα χωρίς να είναι ταινία δράσης, μυστηρίου κτλ...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Στην ταινία ακούστηκε 2 φορές αυτό το κομμάτι -δυστυχώς όχι ολόκληρο αλλά και το λίγο του ήταν υπεραρκετό...
[size=08pt]Achtung! Το κομμάτι είναι των Floyd και δεν προτείνεται για ακρόαση ηλιόλουστες μέρες...[/size]
« Last Edit: 09 May, 2007, 14:48:34 by w1|d t1g3rs |'ve kn0wn »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Εγώ γέλαγα με τον πατέρα που λάτρευε τον Αζναβούρ και τραγουδούσε συνέχεια ένα κομμάτι του.. "κατόπιν γενικής απαίτησης"!
Nobody puts Baby in a corner!


mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
w1|d t1g3rs |'ve kn0wn, τώρα παρατήρησα τι σημαίνει το όνομά σου; Ήσουν κι εσύ σ' εκείνη την προβολή στο φθινόπωρο, παρουσία του σκηνοθέτη;
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
w1|d t1g3rs |'ve kn0wn, τώρα παρατήρησα τι σημαίνει το όνομά σου; Ήσουν κι εσύ σ' εκείνη την προβολή στο φθινόπωρο, παρουσία του σκηνοθέτη;
Ήμουν κι εγώ στο κότερο του Cam Archer...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Ήμουν κι εγώ στο κότερο του Cam Archer...

Αυτό http://www.camarcher.com/
το έχεις δει;
« Last Edit: 09 May, 2007, 15:20:22 by mydaisy »
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


 

Search Tools