finger cymbals → ζίλια

Guest · 21 · 9300

NT

  • Newbie
  • *
    • Posts: 20
    • Gender:Female
Α, μάλιστα... νόμιζα ότι η φωτογραφία ήταν ενδεικτική του μουσικού οργάνου για το οποίο συζητάμε -που αποκλείεται να φορούσε ΤΕΤΟΙΟ η χορεύτρια- αρα λοιπόν να με συγχωρείτε.

ΝΤ


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μουσικό όργανο είναι τα ζίλια που τα βαράει η χορεύτρια με τα δάχτυλα και την ίδια ώρα κουδουνίζουν τα κοσμήματα στα ποδάρια της καθώς τα κουνάει. Για όνομα! Ένα ντανς οριεντάλ δεν έχετε δει ακόμα;

Μαρίζα, μπράβο, με σκούντηξες σε σωστή κατεύθυνση, αν και το αποτέλεσμα είναι για μια λόγια προσέγγιση και μόνο.

Στη Βίβλο λοιπόν (κυρίως στον Ησαΐα, 3 --πώς λέμε "Ησαΐα χόρευε"-- και στους Αριθμούς) έχουμε διάφορα με "κόσμους" και "τρίζοντες στολισμούς", και εμπλόκια, κοσύμβους και μηνίσκους, αλλά τα anklets ονομάζονται χλίδωνες. Λέει ο Δημητράκος: ο χλίδων = είδος κοσμήματος τιθεμένου περί τους βραχίονας ή περί τους τραχήλους ή και περί τα σφυρά των ποδών.

Και στον Ησίοδο, χλιδωνόπους είναι ο "χλίδωνας περί τους πόδας έχοντα, τουτέστι περισκελίδας". Μην μπερδευτείτε με την περισκελίδα, για κόσμημα μιλάει κι αυτός.

ΥΓ προς μεταφραστές: Αν δεν αναφέρεστε στην αρχαιότητα, αφήστε ήσυχους τους χλίδωνες, στη Βίβλο και στον Δημητράκο.



NT

  • Newbie
  • *
    • Posts: 20
    • Gender:Female
Θα εκπλαγείς πιθανώς από το τι θεωρείται και το τι καταγράφεται ως "μουσικό όργανο" και το τι όχι (σύμφωνα με τις περιστάσεις εννοείται) και ευτυχώς που έχει ανοίξει τόσο πολύ η αντίληψη σχετικά με τα κρουστά και τα ιδιόφωνα.

[Χορούς οριεντάλ έχω δει αρκετούς και 'βραχιόλια' για τα ποδαράκια μου έχω αρκετά -άσχετο όμως αυτό με το θέμα μας.]

Metafrastis ελπίζω να σε βοηθήσαμε όλοι μας     ; )

ΝΤ


metafrastis

  • Guest
ΥΓ προς μεταφραστές: Αν δεν αναφέρεστε στην αρχαιότητα, αφήστε ήσυχους τους χλίδωνες, στη Βίβλο και στον Δημητράκο.

Οκ, το 'πιασα.

Metafrastis ελπίζω να σε βοηθήσαμε όλοι μας ; )

ΝΤ

Μπα, χάλια, σκέτη απογοήτευση μόνο μέχρι Παλαιά Διαθήκη το φτάσαμε :)




metafrastis

  • Guest
Και κόψτε το πια το metafrastis γιατί νομίζω πως συζητάω με τη Τζούλι Μασίνο


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, ετούτο της τελευταίας φωτογραφίας του nickel είναι σίγουρα πολύ νεότερο αξεσουάρ.

Στην εποχή του βιβλίου του Παντελή αλλά και στις παραδοσιακές φορεσιές των αρχών του περασμένου αιώνα, θα συμφωνήσω με τον ΝΤ ότι μιλάμε μάλλον για φλουράκια.

Ωστόσο, τα κουδουνιστά βραχιόλια δεν εξυπακούεται ότι είναι και τροκάνες... και τα φλουράκια αυτά άμα είναι πολύ πυκνά περασμένα, κουδουνίζουν κι ακόμη πιο όμορφα μάλιστα ειδικά αν τα φορά χορεύτρια που ξέρει τι κάνει...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools