upscaling → αύξηση κλιμάκωσης εικόνας, ανακλιμακοθέτηση

Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς πώς μεταφράζεται. Το google δεν μου δίνει ούτε ένα αποτέλεσμα.

Η προτασούλα: It employs the world's first 32-tap adaptive up-scaler to produce exquisite, delicate picture quality.

Το κείμενο αφορά συσκευές βίντεο/dvd.

Σας ευχαριστώ.
« Last Edit: 13 Mar, 2014, 15:03:08 by wings »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Χριστίνα, καλημέρα. Ας τα πάρουμε με τη σειρά:
1) Για συσκευές αναπαραγωγής DVD (και όχι μόνο), υπάρχει το multitap (πολλαπλές υποδοχές), που λειτουργεί ως αντάπτορας. Δες αυτό:

2) Για τo up-scaler (ορθότερη γραφή: upscaler):
http://www.hdblog.gr/archives/category/dvd-upscaler/
Upscaling is a process that mathematically matches the pixel count of the output of a standard or non-hi-def signal (such as standard DVD) to the physical pixel count on an HDTV, which is typically 1280x720 (720p) or 1920x1080 (1080i).
Θα επανέλθω.
« Last Edit: 01 Jun, 2007, 12:20:41 by zephyrous »



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα, Γιάννη, και καλό μήνα.

Πολύτιμη η συμβολή σου, όπως πάντα. Το upscale το αφήνουν αμετάφραστο απ'ότι είδα. Δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα για να σου πω την αλήθεια. Μήπως είναι κάτι σε αναβάθμιση/βελτίωση (και να βάλω και το αγγλικούλι σε παρένθεση);
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Ουσιαστικά, αυτό είναι. Βελτιώνεις το σήμα και μεγαλώνεις την ανάλυση, απ' όσο καταλαβαίνω. Αλλά νομίζω πως θα επέλεγα το upscaling, αν πρόκειται για "διαφημιστικό" κείμενο (ή ακόμη και εγχειρίδιο). Δηλαδή, θα έλεγα: με δυνατότητα upscaling.



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Ουσιαστικά, αυτό είναι. Βελτιώνεις το σήμα και μεγαλώνεις την ανάλυση, απ' όσο καταλαβαίνω. Αλλά νομίζω πως θα επέλεγα το upscaling, αν πρόκειται για "διαφημιστικό" κείμενο (ή ακόμη και εγχειρίδιο). Δηλαδή, θα έλεγα: με δυνατότητα upscaling.

Έχεις απόλυτο δίκιο είναι για διαφημιστικό κείμενο. Να κάνω μία προσπάθεια να το αποδόσω και να το διορθώσεις (γιατί σίγουρα θα χρειαστεί διόρθωση!);

"Προσαρμοζόμενο (σύστημα;) 32 υποδοχών με δυνατότητα upscaling";
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χριστίνα, «προσαρμοστικό» θα έλεγα για το adaptive.

Το up(-)scaling αναφέρεται ως «ανακλιμακοθέτηση» στο teleterm.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Χριστίνα, «προσαρμοστικό» θα έλεγα για το adaptive.

Το up(-)scaling αναφέρεται ως «ανακλιμακοθέτηση» στο teleterm.

Τα βρήκα και τα δύο. Και "προσαρμοζόμενο" και "προσαρμοστικό". Επειδή, χρησιμοποιώ πολλές φορές το "προσαρμοζόμενο", μου ήταν πιο οικείο και έτσι το επέλεξα. Τώρα για το "ανακλιμακοθέτηση" δεν νομίζω ότι θα το καταλάβει κανείς. Μπορώ να το βάλω σε παρενθεσούλα...αλλά πάλι μαζεύονται πολλές παρενθεσούλες!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Βρήκες άνθρωπο να σου το διορθώσει!!!
Πρώτα-πρώτα, δεν μου κάθεται καλά το 32 υποδοχές (κυρίως... ως νούμερο). Μάλλον κάτι άλλο θέλει να πει. Δες εδώ:
As for upscaling, they are doing the research to develop a high-quality multi-tap upscaling filter that balances the load between Cell and RSX.
 


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Βρήκες άνθρωπο να σου το διορθώσει!!!
Πρώτα-πρώτα, δεν μου κάθεται καλά το 32 υποδοχές (κυρίως... ως νούμερο). Μάλλον κάτι άλλο θέλει να πει. Δες εδώ:
As for upscaling, they are doing the research to develop a high-quality multi-tap upscaling filter that balances the load between Cell and RSX.
 

Ούτε και εμένα μου κάθεται καλά το 32 αλλά πριν λίγες μέρες το λούστηκα!

Το "multi" στην περίπτωση αυτή μήπως έχει συγκεκριμενοποιηθεί και είναι 32; Δεν έχω και εικόνα να βοηθηθούμε!



Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Ναι, αυτό εννοώ. Πρέπει να είναι απλώς η νέα τεχνολογία. Αλλά, από εκεί και πέρα...


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
....τι να πεις και εσύ και τι να σου εξηγήσω και εγώ. Την Δευτέρα πρέπει να παραδώσω. Αν μου έρθει κάτι άλλο θα το μάθετε. Αν σας έρθει κάτι άλλο να με ενημερώσετε. Αλλιώς θα γράψω αυτό που είπα και σε παρένθεση θα βάλω και τον αγγλικό όρο.

Ευχαριστώ.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


lpap

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 365
    • Gender:Male
H καθιερωμένη ορολογία για το upscaling είναι αύξηση κλιμάκωσης εικόνας.

H προσθήκη adaptive έχει την έννοια της αυτοματοποιημένης αύξησης κλιμάκωσης εικόνας -  δηλαδή η προσαρμογή γίνεται αυτόματα ανάλογα με το σήμα εισόδου, χωρίς να απαιτούνται ρυθμίσεις από το χρήστη.


ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Ευχαριστώ πολύ. Νομίζω ότι είναι άψογο. Θα το βάλω και στον τίτλο. Νομίζεις ότι πρέπει να βάλω και το 32-tap = 32 υποδοχών ή είναι κάτι άλλο;
Και πάλι ευχαριστώ.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ακριβής μετάφραση για το adaptive: αυτοπροσαρμοζόμενο.

(Απειλώ κι εγώ να επανέλθω.)


lpap

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 365
    • Gender:Male
Νομίζεις ότι πρέπει να βάλω και το 32-tap = 32 υποδοχών ή είναι κάτι άλλο;


Το tap δεν αναφέρεται σε υποδοχές. Η εικόνα μετατρέπεται σε διαφορετική μεγαλύτερη ανάλυση, αλλά όχι μονομιάς, αλλά σε κομμάτια-κομμάτια. Το tap αφορά στον αριθμό των εικονοστοιχείων (pixels) που χρησιμοποιούνται από τον μετατροπέα της εικόνας σε κάθε μετατροπή, ώσπου να ολοκληρωθεί η μετατροπή όλης της οθόνης.

Στην περίπτωση σου η μετατροπή γίνεται ανα 32 εικονοστοιχεία, για αυτό λέγεται 32-tap. Στα ελληνικά δεν ξέρω αντίστοιχη ορολογία, θα μπορούσε να αποδοθεί με ελεύθερη απόδοση 32βάθμια αύξηση κλιμάκωσης εικόνας , αλλά θα μπορούσε ο όρος 32-tap να μην αποδοθεί στα ελληνικά.

Δείτε και τεχνικά χαρακτηριστικά στην ιστοσελίδα: http://www.hqv.com/technology/index1/1024tap_scaling.cfm?CFID=7707881&CFTOKEN=99709147
 
καλό σαββατοκύριακο.
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.


 

Search Tools