Εισαγωγικά και σημεία στίξης

Evmorfia · 26 · 60388

Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Επειδή στο βιβλίο που μεταφράζω υπάρχουν πολλοί διάλογοι, έκανα μία έρευνα (όχι αγοράς, αλλάς γραμματικής) για τη χρήση των εισαγωγικών και των άλλων σημείων στίξης, αλλά θα ήθελα και τις πολύτιμες γνώσεις σας ;-)

Ανακεφαλαιωτικά:
1. Δεν μπαίνει κόμμα μετά από εισαγωγικά: π.χ. "Ο Αντώνης είναι καλά" είπε ο Τάκης.
2. Δεν μπαίνει τελεία μετά από ερωτηματική πρόταση (εντός εισαγωγικών) (εκτός αν συνδέεται με/προηγείται άλλη πρόταση): π.χ. "Πόσο κάνει;"
3. Στην αντίθετη περίπτωση μπαίνει τελεία: π.χ. Ο Γιάννης είπε: "Πόσο κάνει;".
4. Μπαίνει τελεία μετά από πρόταση (εντός εισαγωγικών) που τελειώνει με θαυμαστικό: π.χ. "Καταπληκτικό!".

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την απλή διατύπωση των παραπάνω. Please feel free to rephrase!
« Last Edit: 26 May, 2021, 16:29:06 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλησπέρα, Ευουλίνο.

Θα διαφωνήσω στο 1ο παράδειγμα, όπου εγώ θα έβαζα κόμμα μετά τα εισαγωγικά. Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω σωστά το 2ο παράδειγμα που μας δίνεις. Εννοείς ότι ακολουθεί άλλη πρόταση;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Καλησπέρα, Ευουλίνο.

Θα διαφωνήσω στο 1ο παράδειγμα, όπου εγώ θα έβαζα κόμμα μετά τα εισαγωγικά. Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω σωστά το 2ο παράδειγμα που μας δίνεις. Εννοείς ότι ακολουθεί άλλη πρόταση;

Καλησπέρα στην όμορφη Θεσσαλονίκη!

Στο 2ο παράδειγμα εννοώ ότι η πρόταση αποτελεί μέρος διαλόγου, αλλά δεν "συνδέεται" με κάποια άλλη πρόταση όπως στο 3ο. Π.χ. (διάλογος):       "Πόσο κάνει;"  [2η περίπτωση]
                                           " 100 ευρώ".
                                           "Είναι πολύ ακριβό!".  [4η περίπτωση]
                                           Και ο ήρωάς μας ξαναρώτησε: "Μήπως να πάρω κάτι πιο φτηνό;". [3η περίπτωση]


Η 1η περίπτωση με έχει μπερδέψει πολύ, γιατί και εγώ κόμμα έβαζα μέχρι τώρα. Αλλά (αντιγράφω από το βιβλίο Οδηγός της Νεοελληνικής Γλώσσας, Εκδόσεις Πατάκη (το οποίο είναι βασισμένο -όπως λέει- στη Γραμματική του Τριανταφυλλίδη): Αντίθετα, δεν χωρίζουμε με κόμμα τις -μικρές ή μεγάλες- παρένθετες (ή μη) προτάσεις που δηλώνουν ποιος έχει πει τα λόγια τα οποία βρίσκονται στα εισαγωγικά: "Δεν πρόκεται να ξανασυνεργαστώ μαζί σου" μου είπε.


« Last Edit: 20 Dec, 2007, 21:32:35 by Evmorfia »


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Επειδή στο βιβλίο που μεταφράζω υπάρχουν πολλοί διάλογοι, έκανα μία έρευνα (όχι αγοράς, αλλάς γραμματικής) για τη χρήση των εισαγωγικών και των άλλων σημείων στίξης, αλλά θα ήθελα και τις πολύτιμες γνώσεις σας ;-)

Ανακεφαλαιωτικά:
1. Δεν μπαίνει κόμμα μετά από εισαγωγικά: π.χ. "Ο Αντώνης είναι καλά" είπε ο Τάκης.
2. Δεν μπαίνει τελεία μετά από ερωτηματική πρόταση (εντός εισαγωγικών) (εκτός αν συνδέεται με/προηγείται άλλη πρόταση): π.χ. "Πόσο κάνει;"
3. Στην αντίθετη περίπτωση μπαίνει τελεία: π.χ. Ο Γιάννης είπε: "Πόσο κάνει;".
4. Μπαίνει τελεία μετά από πρόταση (εντός εισαγωγικών) που τελειώνει με θαυμαστικό: π.χ. "Καταπληκτικό!".

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την απλή διατύπωση των παραπάνω. Please feel free to rephrase!

H αλήθεια είναι ότι διαφωνώ με όλα εκτός από το 2.
Δηλαδή, στο (1) βάζω κόμμα.
Στο 3 και στο 4, επ' ουδενί λόγω δεν βάζω και δεύτερο σημείο στίξης εκτός από αυτό που είναι μέσα στα εισαγωγικά.
Μια και ο Nickel έχει έξοδο απόψε, ας περιμένουμε λίγο να πιάσει δουλειά, κατά τα χαράματα.



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Σύμφωνα με τον Τριανταφυλλίδη:

Ύστερα από τα εισαγωγικά σημειώνεται, άμα χρειάζεται, η τελεία και η άνω τελεία. Το κόμμα δεν σημειώνεται, εκτός όταν με το κλείσιμο των εισαγωγικών τελειώνη (sic) φράση που απαιτεί κόμμα: "Και τότε" πρόσθεσε ο πατέρας "θα μπορέσης...".


Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
H αλήθεια είναι ότι διαφωνώ με όλα εκτός από το 2.
Δηλαδή, στο (1) βάζω κόμμα.
Στο 3 και στο 4, επ' ουδενί λόγω δεν βάζω και δεύτερο σημείο στίξης εκτός από αυτό που είναι μέσα στα εισαγωγικά.
Μια και ο Nickel έχει έξοδο απόψε, ας περιμένουμε λίγο να πιάσει δουλειά, κατά τα χαράματα.

Αλεξάνδρα, καλησπέρα.

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τα παραδείγματα του ως άνω βιβλίου (Οδηγός...). Δίνει ως παράδειγμα: Με φωνή που έκανε όλα τα παιδιά να παγώσουν φώναξε: "Έξω οι κλέφτες!". (4)
Καθώς και: Σε ρώτησε πράγματι "Τι μπορώ να κάνω για σένα;". (3)

Όσο για το (1) με προβλημάτισε πολύ το παράδειγμα του Τριανταφυλλίδη (εκτός κι αν κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά).

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ και τις δύο για τις απαντήσεις σας, γιατί είχα αρχίσει να νομίζω ότι ήμουν απαράδεκτη που έβαζα κόμμα μετά τα εισαγωγικά κ.λπ.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Τα σημεία στίξης χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή. Χρήσιμες οδηγίες δίνονται στο: http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/Glosika/Stixi.htm. Εκεί μπορεί κάποιος να βρεί απάντηση σε ερωτήματα, όπως, λ.χ., τι γράμμα ακολουθεί μετά από τις δύο τελείες (:) κεφαλαίο ή πεζό; Μετά από ερωτηματικό (;) μπορούμε να βάλουμε πεζό γράμμα και πότε;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Με δύο λόγια:

1. Μπαίνει κόμμα μετά από εισαγωγικά: π.χ. «Ο Αντώνης είναι καλά», είπε ο Τάκης. || «Ωραίο», είπε, «το καπέλο σου».
2. Δεν μπαίνει τελεία όταν πριν από το κλείσιμο των εισαγωγικών υπάρχει ερωτηματικό ή θαυμαστικό, π.χ.
   Ο Γιάννης είπε: «Πόσο κάνει;» «Για σένα, είκοσι», του απάντησε ο Μάριος. || Φώναξε η Μαρία: «Βοήθεια!» Κανένας δεν της έδωσε σημασία.
   (αλλά: Όλοι τρέξαμε όταν ακούσαμε τη Μαρία να φωνάζει «βοήθεια!». — Αν και θα δεις διάφορες ποικιλίες.)

Τα έχει πει αυτά που λες ο Τριανταφυλλίδης για το κόμμα και τα επαναλαμβάνει ο Οδηγός. Έχω δει και μερικούς να τα εφαρμόζουν. Δεν έχω δει τα άλλα για τελεία μετά από κόμμα ή ερωτηματικό.

Ωστόσο, ενδεχομένως με την επιρροή της αγγλικής στίξης, ακολουθούμε το αγγλικό πρότυπο ή το ελληνικό πρότυπο πριν αρχίσουμε να βάζουμε εισαγωγικά, που έλεγε:
Αν, όμως, αυτού του είδους οι προτάσεις υπάρχουν σε διαλόγους χωρίς εισαγωγικά (εισάγονται δηλαδή με παύλες), χρησιμοποιούνται πάντα με κόμμα:
— Μπορείτε να πιείτε νερό, μας είπε ο περβολάρης.


Παραδείγματα της σημερινής χρήσης μπορείτε να δείτε στο λήμμα «εισαγωγικά» όταν θα λειτουργεί ο Κόμβος.

Προσθήκη από το Η Πύλη για την ελληνική γλώσσα αντί για τον Κόμβο:

εισαγωγικά τα σημεία στίξης (« » ή “ ”), μέσα στα οποία αυτός που γράφει κλείνει
    * α. τα λόγια τρίτου προσώπου, τα οποία μεταφέρει στο κείμενό του όπως ακριβώς ειπώθηκαν, π. χ. : «Κάνε ό,τι θες», μου αποκρίθηκε αδιάφορα. «Ύστερα», συμπλήρωσε αυτός, «θα φύγει».
« Last Edit: 04 Sep, 2018, 13:47:21 by spiros »


Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!

Καλο μεσημέρι,

διερωτώμαι αν είναι λάθος αν γράψουμε 'λέξη'
γιατί απ΄ότι βλέπω στο πληκτρολόγιό μου (εκτός αν το προσθέσω ως σύμβολο) δεν βρίσκω τα σωστά ανωφερή κόμματα όπως δείχνει στο παράδειγμα που ακολουθεί. «Σκεφθείτε το φείδου χρόνου, αγαπητοί»

Αντιγράφω από τον σύνδεσμο που βρήκα σήμερα:
10.1.7. Εισαγωγικά

Σε εισαγωγικά κλείνονται λόγοι τρίτων που αναφέρονται αυτολεξεί.

Στην περίπτωση που χρειάζονται εισαγωγικά μέσα στο ήδη σε εισαγωγικά κείμενο, τότε για τα εισαγωγικά αυτά χρησιμοποιούνται τα διπλά κόμματα, ανωφερή (“ ”):

    «Σκεφθείτε το “φείδου χρόνου”, αγαπητοί»

Τα εισαγωγικά είναι περιττά σε λέξεις ή παραθέματα που τυπώνονται με χαρακτήρες διαφορετικούς από εκείνους του υπόλοιπου κειμένου.


http://publications.europa.eu/code/el/el-4100100el.htm#1017


Communicate. Explore potentials. Find solutions.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο κανόνας θεωρεί λάθος τα ‘ ’.

Δεν βλέπω το λόγο να αλλάξουμε τον κανόνα επειδή δεν μας βολεύει το πληκτρολόγιο, αφού στο κάτω κάτω δεν βάζουμε τα ανωφερή εισαγωγικά κάθε λίγο και λιγάκι.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πληκτρολογήσεις “ ” όταν είσαι σε ελληνικό πληκτρολόγιο (όπου το " θα σου δώσει « ή »):
Να γυρίσεις στο αγγλικό πληκτρολόγιο και να πατήσεις ".
Να τα χτυπήσεις στο αριθμητικό πληκτρολόγιο: Alt-0147 και Alt-0148.
Να δώσεις στο Word το προτεινόμενο shortcut. Για το “: Control ` Shift '  Για το ”: Control ' Shift '
Αν έχεις πολλά στο κείμενο (δεν έχω δει ακόμα τέτοιο κείμενο): { } και τα αλλάζεις όλα στο τέλος με Find & Replace.


stellacadente

  • Newbie
  • *
    • Posts: 29
Αν γυρίσεις τη γλώσσα σε αγγλικά και πατήσεις shift + " (το κουμπί δίπλα από το enter που πατάς έτσι κι αλλιώς και για τα κανονικά εισαγωγικά) θα εμφανιστούν τα ανωφερή.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευχαριστώ και τους δύο :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους και καλό κουράγιο σε όσους προσπαθούν για την καλύτερη λειτουργία του φόρουμ.

Έχω μια απορία γενικής φύσης την οποία όμως αντιμετωπίζω -τελικά- πολλές φορές μέσα στα βιβλία που μεταφράζω. Όταν έχουμε σημεία στίξης και εισαγωγικά, που μπαίνουν τα σημεία στίξης, πριν ή μετά;

Για παράδειγμα, θα γράψουμε:
"Τι χαριτωμένο!" είπε η Μάγια ή "Τι χαριτωμένο"! είπε η Μάγια.

Στην πρώτη περίπτωση που στο μάτι μου φαίνεται η σωστή, δεν θα ακολουθήσει τελεία αν είναι στο τέλος της φράσης;
Π.χ. Η Μάγια μίλησε: "Τι χαριτωμένο!"


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Το θέμα έχει συζητηθεί αναλυτικά στο εισαγωγικά και σημεία στίξης. Στα ελληνικά πάντα βάζω τα σημεία της στίξης μετά τα εισαγωγικά. Το αντίθετο συμβαίνει με τα αγγλικά. Χρήσιμα είναι τα παρατιθέμενα στον ιστότοπο συναδέλφου από το Τ.Ε.Ι. Κρήτης.
« Last Edit: 24 Feb, 2021, 20:03:21 by spiros »


 

Search Tools