Greeklish, άτονα και στάση συντονιστών

spiros · 71 · 15215

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Καλλιόπη, θέλεις να αναλάβεις αυτή την εργασία για όλους τους καινούριους; Και μπορείς να προσθέσεις και όσα τρυφερά λογάκια θες ):

Απλά, από ένα βαθμό και πέρα η διαδικασία τυποποιείται γιατί έχει επαναληφθεί πολλές φορές και όπως καταλαβαίνεις όλοι μας έχουμε και πιο σημαντικά πράγματα να κάνουμε από το να υπενθυμίζουμε συνεχώς τα αυτονόητα... κανονικά, ούτε αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται:

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=35.msg14361#msg14361
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 15:33:59 by spiros »

Calliope

• Jr. Member
  • **
Καλλιόπη, θέλεις να αναλαμβάνεις αυτή την εργασία για όλους τους καινούριους; Και μπορείς να προσθέσεις και όσα τρυφερά λογάκια θες ):

Απλά, από ένα βαθμό και πέρα η διαδικασία τυποποιείται γιατί έχει επαναληφθεί πολλές φορές και όπως καταλαβαίνεις όλοι μας έχουμε και πιο σημαντικά πράγματα να κάνουμε από το να υπενθυμίζουμε συνεχώς τα αυτονόητα... κανονικά, ούτε αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται:

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=35.msg14361#msg14361
Σπύρο, ούτε να υποδείξω πώς θα διαχειρίζεσαι το φόρουμ προσπαθώ, ούτε τίποτα παρόμοιο (τελικά την έδωσα τη λανθασμένη εντύπωση, δεν το απέφυγα). Όπως είπα, προσωπικά φροντίζω να κάνω lurking για αρκετό καιρό πριν αρχίσω να γράφω σε ένα φόρουμ, και φυσικά συμμορφώνομαι με τους κανόνες (άμα δε μου αρέσει, το κουβαδάκι μου και σε άλλη παραλία). Ούτε μου την είπε κανένας, ούτε μόλις τώρα γράφτηκα, οπότε άμεσο και προσωπικό ενδιαφέρον για το πώς θα χειρίζεστε τους νέους δεν έχω. Απλώς θέλησα να διευκρινίσω κάποια πράγματα, επειδή μου δόθηκε η εντύπωση (ίσως λανθασμένα) ότι θεώρησες τις "ενστάσεις" ως απόπειρα να χαλαρώσουν οι κανόνες. Από εκεί και πέρα, δες το απλά σαν κατάθεση προσωπικής άποψης.

Ειλικρινά και κυνικά, το αν τα νέα μέλη τρομάζουν, σηκώνονται και φεύγουν, σχηματίζουν λάθος εντύπωση κλπ δεν με ενδιαφέρει τόσο που να με ενοχλεί. Αν ήταν δικό μου το φόρουμ, και αν επιθυμούσα διακαώς να αυξήσω τη λίστα μελών του (δε λέω πως εσύ το βλέπεις έτσι), τότε θα με ενδιέφερε. Αλλά ούτε δικό μου είναι το φόρουμ, και προσωπικά δεν με νοιάζει αν μείνουμε όσοι είμαστε τώρα ή αν έρθουν άλλοι χίλιοι. Είπα απλώς να διευκρινίσω γιατί το "φάε στη μούρη τους κανόνες, στραβάδι, χωρίς καλωσορίσματα" δίνει λάθος εντύπωση. Το τί θα κάνεις (κάνετε) με αυτήν την πληροφορία/άποψη, είναι δικό σας θέμα και δεν με ενοχλεί καθόλου αν την αγνοήσεις (-ετε) παντελώς.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, μια στιγμή, γιατί γίνεστε άδικοι. Δικαιούμαι να μιλήσω γιατί συντονίζω την ενότητα με τα καλωσορίσματα των νέων μελών σχεδόν από το ξεκίνημα του φόρουμ μας.

Αν έχετε παράπονο από τον τρόπο που υποδεχόμαστε τα νέα μέλη, να πέσει φωτιά να μας κάψει. Δεν ξέρω σε ποιο φόρουμ υπάρχει πιο θερμό και εγκάρδιο καλωσόρισμα και, αν υπάρχει κάποιο τέτοιο φόρουμ, μη διστάσετε να το προτιμήσετε έναντι του Translatum.

Όταν τα μισά και βάλε νέα μέλη γράφονται γιατί θέλουν να κάνουν μια ερώτηση και δεν έχουν βρει απάντηση όπου αλλού ζήτησαν βοήθεια, η τήρηση των κανόνων του φόρουμ είναι η ελάχιστη ένδειξη ευγνωμοσύνης και σεβασμού προς τους συναδέλφους-μέλη μας και προς το ίδιο το φόρουμ και τους δημιουργούς του. Δεν ζητάμε πληρωμή ούτε άλλη επιβράβευση. Και μάλιστα παρατηρείται το φαινόμενο να κάνουν κάποιοι 10 ερωτήσεις μαζεμένες, να μη φτιάχνουν ούτε το γλωσσάρι (τον τίτλο) των ερωτήσεών τους, να χρησιμοποιούν βεβαίως τις απαντήσεις που πήραν και να εξαφανίζονται ή να επανέρχονται μετά από πολύ καιρό, κάνοντας άλλες 10 ερωτήσεις στην αράδα και πάει λέγοντας.

Για να αρχίσω πρώιμα το σεμινάριο που έχω τάξει σε αρκετούς από εσάς, ο τρόπος γραφής σε ένα σοβαρό γλωσσικό φόρουμ σαν το δικό μας (γιατί μ' αυτό το στόχο το δημιουργήσαμε και αυτό είναι) είναι η καλύτερη διαφήμιση και προβολή του εαυτού μας προς τους υπάρχοντες και τους μελλοντικούς μας πελάτες και συνεργάτες. Που να πάρει η ευχή, εργάτες της γλώσσας είμαστε οι περισσότεροι - γιατί πρέπει να γράφουμε και να εκφράζουμε τις απόψεις μας σαν τον Ταρζάν, για να μην πω και σαν την Τσίτα; Εκτός αν μας αρέσει να προβάλουμε την τσαπατσουλιά μας, αλλά τότε (ευτυχώς) το Translatum δεν είναι ο ενδεδειγμένος χώρος.
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 15:41:26 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

nimatiks

• νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Όταν γράφτηκα και εγώ στο φόρουμ, η Γουίνγκς με υποδέχτηκε έτσι:

Καλώς μας ήρθες, nimatiks. Ξέχασες να μας πεις το όνομά σου αλλά δεν πειράζει. Επίσης, ξέχασες να βάλεις τόνους αλλά αυτό πειράζει και θα σε παρακαλέσω τα επόμενα μηνύματά σου να μην είναι «άτονα».

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις να κάνεις αποδώ και πέρα.

Όσο για την ερώτησή σου, αν πας στην ενότητα Working as a translator, θα βρεις αρκετές σχετικές πληροφορίες.

Και πάλι καλώς όρισες.:-)

Οπότε, είναι απλό, λέμε ένα "γειά, καλώς ήρθες" και ύστερα προσθέτουμε τις όποιες επισημάνσεις...Μην τσακώνεστε ρε παιδιά! :)
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 15:48:21 by nimatiks »
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...

Calliope

• Jr. Member
  • **
Όταν γράφτηκα και εγώ στο φόρουμ, η Γουίνγκς με υποδέχτηκε έτσι:

Οπότε, είναι απλό, λέμε ένα "γειά, καλώς ήρθες" και ύστερα προσθέτουμε τις όποιες επισημάνσεις...Μην τσακώνεστε ρε παιδιά!
Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλά. Άμα με ξαναπρολάβει άλλος στην υποδοχή και κράξει και ξεχάσει να βάλει χαμογελάκια, υπόσχομαι ότι θα πάω να τα προσθέσω. Και μετά θα ζιντανιάσω κι εγώ με τη σειρά μου το νέο μέλος για όλα τα «ατοπήματά» του. :-))))))))
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 15:51:58 by wings »

nimatiks

• νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
EEE! Κάτω τα χέρια από τον Zidane! Μπορεί να μην ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, αλλά...Καλά του έκανε! :)))

(εντάξει, παγκόσμιο κύπελλο παρακολουθώ όσο να' ναι...)
     Down into the circle

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα κι εγώ τον αγαπάω και προς τιμήν του φτιάξαμε κοτζάμ λέξη με τα παράγωγά της.

nimatiks

• νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
Ο.Κ.! Μην ανησυχείς, άλλωστε δεν παρεξηγήθηκα τόσο ώστε να κάνω καμιά ζιντανιά... :)
     Down into the circle

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Είπα απλώς να διευκρινίσω γιατί το "φάε στη μούρη τους κανόνες, στραβάδι, χωρίς καλωσορίσματα" δίνει λάθος εντύπωση. Το τί θα κάνεις (κάνετε) με αυτήν την πληροφορία/άποψη, είναι δικό σας θέμα και δεν με ενοχλεί καθόλου αν την αγνοήσεις (-ετε) παντελώς.

Επίσης, το «φάτε συντονιστές στη μούρη τα στραβάδια, ό,τι κι αν κάνουν και μετά μαζέψτε τα άπλυτα» δίνει εξίσου λάθος μηνύματα ):

(Κάτι που φυσικά δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι, από ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής, όσο και ευγενικά να το λες, σχεδόν κανείς δεν έχει διορθώσει τα greeklish, και πάντα έπρεπε ΚΑΙ αυτή τη δουλειά να την κάνουν οι συντονιστές).

Θα το θέσω αλλιώς: όσοι είναι να γίνουν/μείνουν μέλη και να συμμετάσχουν ενεργά, έχουν δει/μπει στο πνεύμα του φόρουμ, και συμπεριφέρονται ανάλογα. Τα «λάθος μηνύματα», ας τα πάρουν αυτοί που δεν έχουν μπει στο πνεύμα, και ούτε θα έμπαιναν έτσι κι αλλιώς.

Η δική μου απάντηση δεν ήταν αντιδραστική στο στυλ «θα μας πεις πώς να κάνουμε τη δουλειά μας» αλλά πρόσκληση, σε όποιον επιθυμεί, να αναλάβει μια εργασία στο φόρουμ (και να το κάνει καλύτερο εάν έχει μια άποψη για το καλύτερο). Παρατηρήσεις και σχόλια όλοι μπορούμε να κάνουμε άνετα, από τη βολή μας, ποιος όμως θα κάνει τη δουλειά; Παράδειγμα, το φιντάνι, έθεσε το θέμα για υποκατηγορίες στα ερωτήματα ορολογίας, της είπαμε «ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις στην ταξινόμηση αν το κάνουμε;» και είπε «Ναι, για 6 μήνες». Καθ' όλα σεβαστό!

Εξάλλου, το φόρουμ είναι ό,τι είναι ως αποτέλεσμα συλλογικής εργασίας κάποιων ενεργών μελών, και όχι των παρατηρητών.
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 16:42:21 by spiros »

observer

• Sr. Member
Εξάλλου, το φόρουμ είναι ό,τι είναι ως αποτέλεσμα συλλογικής εργασίας κάποιων ενεργών μελών, και όχι των παρατηρητών.
Τώρα αυτό γιατί το είπες; Για να με πληγώσεις;

banned8

• Jr. Member
  • **
Λίγοι είναι αυτοί που μπαίνουν χωρίς να έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει εδώ μέσα και ξεκινούν με στραβοπάτημα. Συνήθως έχουν δει ένα-δυο νήματα, έχουν μια απορία, τη βάζουν με στραβό τρόπο, πέφτουν σε αγουροξυπνημένο ή ταλαιπωρημένο συντονιστή και δεν βρίσκουν την ανοιχτή αγκαλιά που συνήθως υπάρχει για όσους ξέρουν πώς να πρωτομπαίνουν σε ξένο σπίτι.

Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα τυποποιημένο μήνυμα του τύπου (α) αγάπες και φιλιά και καλωσορίσματα (β) αν έχεις γράψει σε greeklish και με αγγλικά ερωτηματικά, άλλαξέ τα πριν σε πάρει χαμπάρι κανένας συντονιστής, αλλιώς (γ) αν έχεις γράψει το μήνυμά σου σύμφωνα με τους κανόνες, σε άψογα ελληνικά και με όλα τα κόμματα, πολύ ωραία, πέρνα στο παρασύνθημα, σοκολατίνα θα πάρεις;

Αλλά οι πολλοί αυτοματισμοί χαλάνε τον αυθορμητισμό των περιστάσεων. Περισσότερα αργότερα. Οπότε θα θίξω και το πικρό ζήτημα του εθελοντισμού...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ήδη ο Σπύρος πέρασε μια τέτοια προειδοποίηση που εμφανίζεται αυτόματα πριν γράψουμε το μήνυμα.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εάν προσέξεις, το έχω αναφέρει αυτό στην ενότητα συντονισμού για τα έτοιμα μηνύματα σε τέτοιες περιστάσεις. Όσον αφορά για τον αυθορμητισμό (αλήθεια, έχουμε τον άπειρο χρόνο να είμαστε αυθόρμητοι και σε τέτοιες περιστάσεις;), μπορεί κανείς να είναι αυθόρμητος στη συνέχεια ):

Στην αρχή το είχα βάλει για όλους, τώρα όμως, όσα μέλη έχουν λιγότερα από 20 μηνύματα, θα βλέπουν αυτό όταν δημιουργούν ή απαντούν σε ένα μήνυμα:

Please do not use greeklish or ALL CAPS. If this is a terminology question, use ONLY the word or phrase as subject. Kindly refer to the Rulesbefore posting.

Εάν, και μετά από αυτό, συνεχίζουν το χαβά τους, ε... μάλλον έχω την αίσθηση ότι το αξίζουν το κράξιμο.
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 17:04:27 by spiros »

Search Tools