Greeklish, άτονα και στάση συντονιστών

spiros · 71 · 15213

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
@ moderators: Τα καλωσορίσματά μας πλέον αρχίζουν και τυποποιούνται επικίνδυνα. Ας χαλαρώσουμε λιγάκι... ;)

Μερικά πράγματα σε επίπεδο ποιότητας δεν θα ήταν δυνατόν να εξασφαλιστούν αλλιώς, για ρίξε μια ματιά σε άλλα φόρουμ, τα μισά μηνύματα είναι σε greeklish και τα άλλα μισά χωρίς τόνους (εδώ θέλω να μου πεις «δεν με νοιάζουν τα άλλα φόρουμ, αυτό με νοιάζει»). Καθώς τυχαίνει να είμαστε γλωσσικό φόρουμ και να έχουμε κάποιους κανόνες (τους οποίους οι περισσότεροι καταβάλουν κόπο να τηρούν) θα ήταν μάλλον άδικο οι υπόλοιποι να κάνουν ό,τι θέλουν.

Εξάλλου, κατά την εγγραφή, οι χρήστες δεσμεύονται για την ανάγνωση και την τήρηση κάποιων στοιχειωδών κανόνων. Είναι σαν να θες να παίξεις σκάκι και να λες «όχι, εγώ γουστάρω το πιόνι να πηγαίνει λοξά τρία τετράγωνα».

Επίσης, κάποιοι άλλοι καταβάλουν κόπο για να διατηρείται αυτή η ποιότητα, δεν το κάνουν επειδή δεν έχουν τίποτε καλύτερο (ή αποδοτικότερο) να κάνουν στη ζωή τους.

Ξέχασες ένα αγγλικό k ή το άφησες για εφέ;
Η μετατροπή έγινε με αυτόματο τρόπο - θα συνιστούσα να διαβάσεις τους κανόνες για να βρεις τον σχετικό σύνδεσμο. Εάν διόρθωνα όλα τα greeklish με το χέρι δεν θα έκανα άλλη δουλειά.

@moderators: αρχίζετε να θυμίζετε κολλημένους λοχίες σε στρατόπεδο ανεπιθύμητων.
Αλήθεια, ένα γλωσσικό φόρουμ γεμάτο greeklish και άτονα ελληνικά (διότι έτσι θα καταντούσε χωρίς παρεμβάσεις), θα σε ενέπνεε να εγγραφείς και να συμμετάσχεις ως επαγγελματίας μεταφραστής;

Επίσης, εάν δεν κάνω λάθος, αμφότεροι που γράφετε @moderators: είστε moderators για κάποιες θεματικές ενότητες;
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 12:06:36 by wings »

auditor

• Hero Member
Αχ, αυτή η κακή μου συνήθεια να μη βάζω χαμογελάκια... Πόσες εργατώρες έχει καταναλώσει.
Καμία αντίρρηση, Σπύρο. Απλώς στα καλωσορίσματα, ας λέμε το γεια κι ας αρχίζουν οι χοροί στη συνέχεια.

Όσο για το τελευταίο, δύσκολα μπορώ να το συνειδητοποιήσω. Αλήθεια. (Σάμπως έχω κάνει και τίποτα ως μοντ; Αφού δεν μπορώ να παίρνω νήματα από άλλες κατηγορίες και να τα πηγαίνω στο business/finance.)
Nick Roussos

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τώρα μπορείς να παίρνεις μηνύματα και από τη γενική κατηγορία.

Μιλώντας από εμπειρία - ο βήχας πρέπει να κόβεται από την αρχή. Εδώ τον κόβεις από την αρχή και βλέπεις τα αποτελέσματα «πειράζει τώρα που γράφω άτονα;».

Εξάλλου, πάλι από εμπειρία, άτομα που μπαίνουν στο φόρουμ και γράφουν greeklish είναι 99% διάττοντες αστέρες, έρχονται, «λάμπουν» για λίγο, και απέρχονται. Μετά εμείς πρέπει να συμμαζεύουμε τις «αναλαμπές».
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 10:22:41 by spiros »

auditor

• Hero Member
(δυνατό κροτάλισμα από τακούνια αρβύλας)

Γιαβόλ, χερ κομαντάντ!

:-)
Nick Roussos

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
(δυνατό κροτάλισμα από τακούνια αρβύλας)

Γιαβόλ, χερ κομαντάντ!

:-)
"Διαβόλ, χερ κομαντάντ", είναι το σωστό...
Νομίζω εκεί που υπάρχει μαστίγιο, πρέπει να υπάρχει και καρότο...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Arbeit macht frei, greeklish nichts!
Δεν ήθελα να φτάσω σε αυτό το σημείο, αλλά είμαι αναγκασμένος να διορθώσω και σένα Σπύρο.
"Arbeit macht fried..."
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Oder, Arbeit macht Kentucky-Fried-Chicken
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 11:46:32 by spiros »

lany

• Full Member
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Άρα Friede, Freude, Eierkuchen.....
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου

stathis

• Hero Member
Σπύρο, επειδή θίγεις αρκετά και σημαντικά ζητήματα, επίτρεψέ μου να πω τη γνώμη μου μόλις βρω χρόνο, δηλαδή μάλλον όχι σήμερα.
Θα πω μόνο ότι χαίρομαι πολύ που γίνεται ουσιαστική κουβέντα για θέματα λειτουργίας του φόρουμ.
:)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αν και με κάλυψε σχεδόν απόλυτα ο Σπύρος, θα συμπληρώσω ότι είμαστε γλωσσικό φόρουμ κι όχι chat room (τα οποία επίσης έχουν κανόνες). Και συχνά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται όταν κάποιος γράφεται σε ένα φόρουμ ή ιστότοπο να μην μπαίνει στον κόπο να διαβάσει έστω τους κανόνες, για να δει τι ακριβώς είναι αυτός ο χώρος στον οποίο μόλις μπήκε και συμμετέχει.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

auditor

• Hero Member
For the record: Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν τάσσομαι υπέρ της κατάργησης/χαλάρωσης των κανόνων του φόρουμ. (Καθόλου χαμογελάκια εδώ)

Απλώς, ένας αστεϊσμός χωρίς χαμογελάκια έδωσε τροφή σε μια -- καταπώς φαίνεται -- γόνιμη συζήτηση.

Σε ό,τι δε αφορά το γεγονός ότι είμαστε γλωσσικό φόρουμ και όχι κουτσομπολοδωμάτιο, όχι απλώς συμφωνώ με τη Βίκυ, αλλά το έχω επικαλεστεί πολλές φορές σε κατ' ιδίαν ανταλλαγές μηνυμάτων με κάποιους που διαμαρτύρονται ότι ο κόσμος δεν απαντά σε θέματα general discussion και άλλα συναφή.
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 12:25:06 by auditor »
Nick Roussos

nimatiks

• νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
"Ni dieu, Ni maitre, Ni greeklish!"

"Nicht greeklish, nicht, nicht, nicht!" (μακάρι να ήξερα γερμανικά, λατρεύω αυτή τη γλώσσα!)

Παρ' όλα αυτά, ζητώ συγγνώμη που δεν χρησιμοποιώ τόνους στα γαλλικά, αλλά κάποια στιγμή θα διορθωθεί και αυτό (οκ Wings και Nickel?!)…
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 13:09:25 by nimatiks »
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και πολύ καλά κάνεις, Νίκο. Όσο για τα θέματα General Discussion, εσύ κι εγώ ξέρουμε καλά ότι αν έχουμε πολλή δουλειά δεν προλαβαίνουμε να συμμετάσχουμε σε συζητήσεις που είναι πολύ σοβαρές και πρέπει να μελετήσεις καλά το κείμενο ή το παράθεμα του αρχικού μηνύματος.
« Last Edit: 07 Mar, 2007, 12:33:57 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Calliope

• Jr. Member
  • **
Νομίζω πως η όποια διαμαρτυρία ήταν ως προς το register της κάθε παρατήρησης. Κανείς δεν θέλει να χαλαρώσουν οι κανόνες. Απλώς, άλλο είναι να είσαι φρέσκος και να διαβάζεις "Καλώς μας βρήκες Χ, ελπίζουμε να σου αρέσει η παρέα μας. Μόνο μην γράφεις greeklish, βάζε τόνους και ελληνικά ερωτηματικά", και άλλο μετά το "Γεια σας παιδιά, είδα φως και μπήκα" να ακούς επιτόπου "Άκου να σου πω, εδώ έχουμε ΚΑΝΟΝΕΣ" χωρίς καλωσορίσματα, χωρίς χαμόγελα, χωρίς τίποτα. Νομίζω αυτό λεν και οι υπόλοιποι, και όχι να καταργήσουμε τους κανόνες και να το κάνουμε μπάχαλο...

Προσωπικά, σε άλλα φόρουμ χρησιμοποιώ λατινικό ερωτηματικό πολύ. Εδώ νομίζω το απέφυγα, επειδή (κλασσικός lurker) είχα δει να επισημαίνεται πολλές φορές ότι δεν θα ήταν και ό,τι καλύτερο :-Ρ. Σκέφτομαι όμως, αν δεν είχα κάνει lurking, και με το "Γεια σας παιδιά, τί κάνετε?" έτρωγα στη μάπα τη Βίβλο, θα αισθανόμουν ότι στο επόμενο στραβοπάτημα θα πέσει ban και θα θεωρούσα το κλίμα του φόρουμ υπερβολικά επικριτικό (να το πω; Uptight να το πω;) και θα αραίωνα... και το κακό είναι ότι θα είχα σχηματίσει λάθος εντύπωση, γιατί στην πραγματικότητα το κλίμα είναι υπέροχο, φιλικό και χαλαρό.

Και για να μη δίνω κι εγώ λάθος εντύπωση, συμφωνώ απόλυτα με τους κανόνες, και το κλίμα μου αρέσει τρελλά. Απλώς, ίσως στον καινούριο να μην δίνουμε αυτήν την πρώτη εντύπωση, και ίσως γι'αυτόν τον λόγο να μην μείνει αρκετά για να σχηματίσει και μια δεύτερη.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Search Tools