ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο → no good deed goes unpunished | a patron hath no surer foes, than those who, helped, no thanks bestow | no good deed ever goes unpunished | eaten bread is soon forgotten | no good deed will go unpunished

spiros · 5 · 10514

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εδώ το ασφαλέστερος θαρρώ σημαίνει «σίγουρος». Υπάρχει κάποια αντίστοιχη αγγλική φράση;

Την είχα πρωτοδεί στο γραφείο ενός φίλου δικηγόρου και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση, συνόψιζε με λίγα λόγια μύχια συναισθήματα και σκέψεις.

Έχει μπει και εδώ: Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο

Βλέπε και εδώ για περαιτέρω σχόλια: Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο
« Last Edit: 26 Mar, 2022, 12:01:55 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σου επαναλαμβάνω και εδώ ότι την ίδια φράση είχε για πολλές δεκαετίες ο Ανδρέας Παπανδρέου κορνιζωμένη πάνω από το γραφείο του. Έχω την εντύπωση ότι η φράση εκείνη ήταν «ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος», αλλά δεν παίρνω κι όρκο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ναι, αλλά τον Παπανδρέου δεν τον γνώριζα προσωπικά, ωστόσο είχε τεράστια επίδραση βλέποντάς τη φράση στο γραφείο του φίλου μου, διότι γνώριζα πόσο ανιδιοτελής και δοτικός άνθρωπος είναι.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou



 

Search Tools