Πρόγραμμα εξ αποστάσεως για γαλλο-ελληνική μετάφραση

gallidoula

  • Newbie
  • *
    • Posts: 16
Καλημέρα,εκτός από τα αγγλο-ελληνικά προγράμματα μετάφρασης εξ αποστάσεως, υπάρχει καμία σχολή στην Ελλάδα που να προσφέρει πρόγραμμα γαλλο-ελληνικής μετάφρασης?
Γιατί όλες οι σχολές (πχ.Μετάφραση, Γλωσσολογία,Celt) προσφέρουν μόνο αγγλο-ελληνική?
Οι άλλες γλώσσες τι γίνονται?
« Last Edit: 18 Sep, 2006, 12:03:26 by spiros »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η ελεύθερη αγορά, καθώς και οι παρεχόμενες υπηρεσίες, καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από την προσφορά/ζήτηση - εκτός βέβαια αν πρόκειται για άγονη γραμμή που επιδοτείται από το κράτος.


gallidoula

  • Newbie
  • *
    • Posts: 16
Συμφωνώ αλλά φαντάζομαι ότι όλες οι μεταφράσεις που πραγματοποιπυνται δεν γίνονται αποκλειστικά από την αγγλική προς την ελληνική.Εξάλλου τα βρετανικά πανεπιστήμια στα προγράμματα,και κυρίως στα μάστερ τους, προσφέρουν απλόχερα μεταφραστικές σπουδές και σε άλλες γλώσσες.
Απλά έχω απορία γιατί,ενω οι σχολές αυτές παρέχουν μεταφραστική εκπαίδευση απο γαλλικά σε ελληνικά,δεν παρέχουν και μεταφραστικές σπουδές εξ αποστάσεως σε άλλες γλώσσες..


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Συμφωνώ αλλά φαντάζομαι ότι όλες οι μεταφράσεις που πραγματοποιπυνται δεν γίνονται αποκλειστικά από την αγγλική προς την ελληνική.

Η απόλυτη πλειονότητα των μεταφραστικών έργων για την ελληνική αγορά, σε πολλούς τομείς, είναι Αγγλικά<=> Ελληνικά.

Quote
Εξάλλου τα βρετανικά πανεπιστήμια στα προγράμματα,και κυρίως στα μάστερ τους, προσφέρουν απλόχερα μεταφραστικές σπουδές και σε άλλες γλώσσες.

Η βρετανική βιομηχανία εκπαίδευσης δεν έχει καμία σχέση με την ελληνική.

Quote
Απλά έχω απορία γιατί,ενω οι σχολές αυτές παρέχουν μεταφραστική εκπαίδευση απο γαλλικά σε ελληνικά,δεν παρέχουν και μεταφραστικές σπουδές εξ αποστάσεως σε άλλες γλώσσες.

Επιστρέφουμε στο ζήτημα προσφοράς/ζήτησης καθώς και στο ότι ίσως είναι ακόμη προσκολλημένοι σε παραδοσιακά μοντέλα διδασκαλίας. Για το σε "άλλες γλώσσες" μάλλον θα έλεγα ότι πάει ακόμη πιο μακριά η βαλίτσα... τι εννοείς, από ελληνικά προς κινέζικα;
« Last Edit: 18 Sep, 2006, 12:06:03 by spiros »


gallidoula

  • Newbie
  • *
    • Posts: 16
Δεν κατάλαβες...
Ας πάρουμε πχ,μια ιδιωτική σχολή,τη γλωσσολογία.Ενώ παρέχει εκπαίδευση μετάφρασης από τα γαλλικά προς τα ελληνικά στο χώρο της σχολής,γιατί δεν παρέχει και την ίδια εκπαίδευση εξ αποστάσεως?Αυτό εννοώ..


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Εγώ είχα κάνει πέρυσι και το γαλλοελληνικό τμήμα στη Γλωσσολογία... μόνος μου (αν και ξεκινήσαμε 3). Φαντάζομαι πως είναι καθαρά θέμα προσφοράς/ζήτησης. Αν ενδιαφέρεται ένας για το τμήμα στο χώρο της σχολής κι ένας για τις σπουδές εξ αποστάσεως, είναι κάπως δύσκολο να στηθεί ολόκληρο πρόγραμμα, νομίζω.


 

Search Tools