πατζαροσαλάτα → beetroot salad

fil · 12 · 20606

fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Την είχα δοκιμάσει πολύ παλιά, θυμάμαι ήταν σούπερ...Ευτυχώς, μόλις βρήκα ακριβώς τη συνταγή που ήθελα στο http://www.in.gr/Reviews/article.asp?lngReviewID=381&lngChapterID=436&lngItemID=12690

Πα(ν)τζαροσαλάτα

Υλικά
1 κιλό φρέσκα πατζάρια (ή βρασμένα που θα βρείτε σε όλα τα σούπερ μάρκετ)
1 1/2 κιλό στραγγιστό γιαούρτι
1 κούπα χοντροκομμένα καρύδια
3 σκελίδες σκόρδο λιωμένες (ή περισσότερο αν προτιμάτε)
Αλάτι-Πιπέρι
1 φλιτζανάκι του καφέ ελαιόλαδο

Εκτέλεση
Κόβουμε τα πατζάρια σε μικρά κομμάτια και τα βάζουμε σε ένα μεγάλο μπολ. Προσθέτουμε στα παντζάρια το σκόρδο, το γιαούρτι, τα καρύδια, το ελαιόλαδο και λίγο αλάτι και πιπέρι.
Ανακατεύουμε καλά όλα τα υλικά και βάζουμε το μπολ στο ψυγείο. Η σαλάτα είναι έτοιμη!
« Last Edit: 09 Apr, 2012, 15:20:28 by spiros »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Νά 'σαι καλά, ρε Φιλ! Είναι τόσο εύκολη αυτή η συνταγή που μέχρι κι εγώ που είμαι καθυστερημένος σε θέματα μαγειρικής θα μπορούσα να δοκιμάσω. Εννοείται ότι η πατζαροσαλάτα είναι σούπερ.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νά 'σαι καλά, ρε Φιλ! Είναι τόσο εύκολη αυτή η συνταγή που μέχρι κι εγώ που είμαι καθυστερημένος σε θέματα μαγειρικής θα μπορούσα να δοκιμάσω. Εννοείται ότι η πατζαροσαλάτα είναι σούπερ.

Στάθη, ποιος σε καθυστέρησε; :-)))))

Η συνταγή είναι όντως εξαιρετική. Είναι η μοναδική περίπτωση που τρώω παντζάρια, γιατί γενικά μου είναι αδιάφορα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δηλαδή δεν τα τρως με σκορδαλιά;!

Outrage!

υπογραφή:
ο σκορδαλιάνθρωπος

ΥΓ: και φυσικά όλοι ξέρουμε πως ό,τι καλύτερο στα πατζάρια είναι τα φύλλα και τα κλωνιά!
Nick Roussos



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δηλαδή δεν τα τρως με σκορδαλιά;!

Δηλαδή, σε πειράζει που τρώω τη σκορδαλιά μόνη της;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Στάθη, ποιος σε καθυστέρησε; :-)))))
Η πολύ όψιμη απομάκρυνση από την πατρική στέγη, η παθολογική τεμπελιά και η έμφυτη υστέρηση σε θέματα δημιουργικότητας και φαντασίας. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

@ Νίκο: διαφωνώ για τα φύλλα και τα κλωνιά. Σ' αφήνω όμως, πάω να φάω πατζάρια και σκορδαλιά με μπακαλιάρο. (Δεν κάνω πλάκα!)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η πολύ όψιμη απομάκρυνση από την πατρική στέγη, η παθολογική τεμπελιά και η έμφυτη υστέρηση σε θέματα δημιουργικότητας και φαντασίας. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

@ Νίκο: διαφωνώ για τα φύλλα και τα κλωνιά. Σ' αφήνω όμως, πάω να φάω πατζάρια και σκορδαλιά με μπακαλιάρο. (Δεν κάνω πλάκα!)

Με κάλυψες μεν, αλλά θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου στο τρίτο σκέλος του συλλογισμού σου γιατί πιστεύω ότι αδικείς τον εαυτό σου. :-)

Καλή όρεξη!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Ώπα, μόλις βρήκα και άλλη μία εκδοχή της ίδιας συνταγής από Μαμαλάκη στο http://www.eliasmamalakis.gr/recipe.asp?syntagi_cat_id=2&syntagi_id=63.

Παντζαροσαλάτα με καρύδια
        
Υλικά για μια μεγάλη πιατέλα
1 κιλό παντζάρια
1 ½ φλιτζ τσαγιού καρυδόψιχα ψιλοκομμένη
250 γραμ σουρωτό γιαούρτι
2 σκελίδες σκόρδο
2 κουτ σούπας ελαιόλαδο
2 κουτ σούπας ξύδι
αλάτι
     
   
Πλένουμε καλά τα παντζάρια με κρύο νερό,
Kόβουμε τα παντζαρόφυλλα και τα βράζουμε σε χωριστή κατσαρόλα και αν θέλουμε κάνουμε μια ωραία πράσινη σαλάτα.
Τις ρίζες των παντζαριών τις βράζουμε σε άλλη κατσαρόλα μέχρι να γίνουν τρυφερές. Τις βγάζουμε, τις αφήνουμε να κρυώσουν , τις ξεφλουδίζουμε και τις κόβουμε σε ροδέλες.
Ετοιμάζουμε τη σάλτσα γιαουρτιού. Σε ένα μπολ ρίχνουμε το γιαούρτι , το σκόρδο πολύ ψιλοκομμένο ή ακόμα καλύτερα λειωμένο, το ελαιόλαδο, το ξύδι και λίγο αλάτι. Ανακατεύουμε καλά το μίγμα μέχρι να γίνει ομοιογενές.
Παίρνουμε μια μεγάλη βαθιά στρογγυλή πιατέλα και απλώνουμε επάνω της ροδέλες από παντζάρι μέχρι να τη σκεπάσουμε. Κρατάμε στην άκρη μια κουταλιά της σούπας καρυδόψιχα και την υπόλοιπη τη ρίχνουμε επάνω στο παντζάρι. Περιχύνουμε με το 1/3 της σάλτσας. Βάζουμε τα υπόλοιπα παντζάρια από πάνω, ρίχνουμε την υπόλοιπη καρυδόψιχα και σκεπάζουμε με την υπόλοιπη σάλτσα. Πασπαλίζουμε τη σάλτσα με τη κουταλιά καρυδόψιχα που κρατήσαμε στην άκρη.



mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Δηλαδή δεν τα τρως με σκορδαλιά;!

Outrage!

υπογραφή:
ο σκορδαλιάνθρωπος

ΥΓ: και φυσικά όλοι ξέρουμε πως ό,τι καλύτερο στα πατζάρια είναι τα φύλλα και τα κλωνιά!

Συμφωνώ! Συμφωνώ! Σκορδαλιά και πάλι σκορδαλιά!
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Συμφωνώ! Συμφωνώ! Σκορδαλιά και πάλι σκορδαλιά!

Ναι! Ναι! Και μετά ένα καλό φιλ-άκι!!!!!!!!!!! Χαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Για μένα πάντως, no freedom kisses tonight...
:ΡΡΡΡΡ


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Επίσης, σε όσους αρέσει, μπορούν να προσθέσουν και λίγο τριμμένο ξινόμηλο στην παντζαροσαλάτα. Ο συνδυασμός του με τα καρύδια είναι απίστευτος.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


 

Search Tools