Όσον αφορά τις φωτιές...

jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Εγώ πάντως είμαι σίγουρος πως πολύ σύντομα θα δούμε μια άνευ προηγουμένου

   Α Ρ Χ Η    Δ Ι Α    Α Ν Α Δ Α Σ Ω Σ Η

(παραφράζοντας πρωτοσέλιδο τίτλο από το Ποντίκι, προ αμνημονεύτων ετών και με άλλη ευκαιρία...)
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Σε αυτό το πλαίσιο δρα ο ανθρώπινος παράγοντας, είτε πρόκειται για -αν θέλετε- απλή αμέλεια είτε για την απληστία των οικοπεδοφάγων και κάθε λογής καταπατητών. Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και εκείνους οι οποίοι θέλουν την αποδόμηση του κράτους και θεωρούν ότι μπορούν να καίνε ένα δάσος και να διακινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές με την ίδια ευκολία που κάψανε τα μαγαζιά των Αθηναίων ή ακόμα τον Άγνωστο Στρατιώτη. Απομένει στη Δικαιοσύνη να διερευνήσει κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Είναι θέμα τιμής για όλους μας οι ένοχοι να βρεθούν και να τιμωρηθούν.

Από τη σημερινή συνέντευξη της Ντόρας Μπακογιάννη στο Έθνος.

Εντάξει, νομίζω ότι πλέον γίνεται ξεκάθαρο τι εξυπηρετεί το ιδεολόγημα της ασύμμετρης απειλής. Δεν έχω πολλά να πω, μόνο ότι είναι εξοργιστικά χυδαία η ευκολία με την οποία, προκειμένου να σώσει το τομάρι της κυβέρνησής της, έλληνίδα βουλευτής συνδέει την πυρπόληση ενός άδειου φυλακίου με την απανθράκωση δεκάδων ανθρώπων, την καταστροφή δεκάδων χωριών, την απόλυτη ερήμωση ενός ολόκληρου γεωγραφικού διαμερίσματος και την ισοπέδωση χιλιάδων στρεμμάτων δάσους.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εγώ νομίζω πως έπρεπε να μιλήσουν για ''αόρατη απειλή'' ή για ''εξωγήινη απειλή'' ή για ''απειλή του Αντίχριστου''.
Ή, ακόμη ακόμη, να αποδώσουν σε όσους περνάνε από την Ασφάλεια ως ύποπτοι ή καταδότες εμπρησμού, ένα μοναδικό αριθμό, τύπου ΑΦΜ, το λεγόμενο Α-Πι-Λι και με αυτό να τους σφραγίζουν το κούτελο, ή μάλλον, καλύτερα το μπράτσο.
Επίσης, όλοι οι φέροντες στουπιά, αναπτήρες και άλλες εύφλεκτες ύλες, να υποχρεωθούν να φοράνε αναγνωριστικό δέντρο στο πέτο ή στο μανίκι.
Να δημιουργηθεί παρακυβερνητική φιλανθρωπική οργάνωση ''Η φλεγόμενη βάτος'', και η καινούργια τηλεοπτική σεζόν να περιλαμβάνει το ριάλιτι ''Μέσα από τις φλόγες'', ένα τουλάχιστον σίριαλ ή σαπουνόπερα με τίτλο ''Μαύρο δάκρυ'',  καθώς και την Τατιάνα σε καινούργια εκπομπή με τίτλο ''Φωτιά στην καρδιά''.

Επειδή ξανασταμάτησα να βλέπω τηλεόραση, αλλά ακούω ότι ακόμη καίγονται και απειλούνται χωριά, μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η επίσημη εξήγηση για το ότι λόγο για τον οποίο συμβαίνει αυτό ακόμη και τώρα που τα μέτωπα είναι πολύ λιγότερα;
« Last Edit: 01 Sep, 2007, 21:56:51 by F_idάνι »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Επειδή ξανασταμάτησα να βλέπω τηλεόραση, αλλά ακούω ότι ακόμη καίγονται και απειλούνται χωριά, μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η επίσημη εξήγηση για το ότι συμβαίνει αυτό ακόμη και τώρα που τα μέτωπα είναι πολύ λιγότερα;

Εγώ πάλι θέλω, αν μπορείς, να μου πεις πότε θα κόψεις αυτό το κακό σου χούι να ζητάς εξηγήσεις, και μάλιστα επίσημες, για όλα. Σε ποια χώρα θαρρείς πως βρίσκεσαι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Πέρα από φαιδρές δηλώσεις, είχαμε και φαιδρές ενέργειες (από τη δική "μας" πλευρά, εννοώ):

1)

Greece ignored the assistance offered by Macedonia in fighting the fires raging across the country for a few days now, the Macedonian Kanal 5 TV informs.
Three vehicles, 26 firefighters from Bitola, Skopje and Prilep, and 60-membered crew from the Directorate for protection and rescue were sent yesterday to the town of Gevgelija where they ought to meet. They were also set to enter Greece from Gevgelija. However, no reply was received from Greece, though the Macedonian Crisis Management Center and the Greek Civil Protection Directorate were in charge to say how much and what kind of assistance Greece needs to receive from Macedonia. And since there was no reply from Greece the Macedonian teams have left back.
Kanal 5 asks whether Greece has ignored the assistance over problematic political relations between the two countries.
The media comments that a detailed list of the countries that offered help to Greece was published on the website of the Greek Foreign Ministry. However, Macedonia was not among those states, Kanal 5 points out.

Πηγή: http://www.focus-fen.net/?id=n120551

2)

Τουρκία: Γιατί δεν μας ζητήσατε βοήθεια;

«Εκκωφαντική τουρκική σιωπή, ενώ η Ελλάδα καίγεται», τιτλοφορεί η αγγλόφωνη τουρκική εφημερίδα «Τέρκις Ντέιλι Νιουζ» άρθρο της, με το οποίο επικρίνει την έλλειψη αλληλεγγύης και βοήθειας της Τουρκίας προς την πυρόπληκτη Ελλάδα. Φιλοξενεί όμως επίσης δήλωση του προέδρου της Ερυθράς Ημισελήνου ότι θα καταδίκαζε όποιον έβλεπε με καχυποψία πρόθεση των Τούρκων να βοηθήσουν.

Για την απραξία της τουρκικής κυβέρνησης, πρώην πρεσβευτής της Τουρκίας που μιλά στην εφημερίδα επικαλείται την «εσωτερική πολιτική» στη γείτονα, ειδικά την εκλογή προέδρου, ενώ αξιωματούχοι του υπουργείου Εξωτερικών, που δεν κατονομάζονται, ισχυρίζονται ότι «αφ' ης στιγμής η Αθήνα δεν ζήτησε διεθνή βοήθεια, δεν μπορούμε να την προσφέρουμε». Οτι η Ελλάδα δεν έχει ζητήσει βοήθεια υποστηρίζει και ο γ.γ. των ομάδων έρευνας και διάσωσης (AKUT) διαβεβαιώνοντας πάντως ότι μπορεί να ανταποκριθεί, αν του ζητηθεί. «Το Ισραήλ όμως», σχολιάζει η εφημερίδα, «δεν αγνόησε την Ελλάδα και έστειλε τρία ελικόπτερα». Αλλη τουρκική πηγή, από το εκεί Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων, υποστηρίζει ότι τα μέσα δεν επαρκούν, γιατί και η Τουρκία αντιμετωπίζει φυσικές καταστροφές.

Ο πρόεδρος της Ερυθράς Ημισελήνου Τεκίν Κιουτσούκαλι δηλώνει ότι δύο φορτηγά με φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης βρίσκονται ήδη στο μεθοριακό πέρασμα των Υψάλων, αλλά «απαιτείται άδεια, για να περάσουμε στην Ελλάδα». Ο Κιουτσούκαλι ερωτάται γιατί η ελληνική πολιτεία μοιάζει μάλλον απρόθυμη να πάρει βοήθεια από τη γείτονα.

Ε.ΒΑΤ. Πηγή: «Turkish Daily News»

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/08/2007

 
« Last Edit: 01 Sep, 2007, 21:32:56 by zephyrous »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πέρα από φαιδρές δηλώσεις, είχαμε και φαιδρές ενέργειες (από τη δική "μας" πλευρά, εννοώ):

Σαν δεν ντρεπόμαστε, λέω εγώ; Δεν κοιτάμε τα χάλια μας, το παίζουμε και επιλεκτικοί. Κι άντε καλά με τα Σκόπια, αλλά κάνουμε τους ξινούς και με τη χώρα του εθνικού μας κουμπάρου;
« Last Edit: 01 Sep, 2007, 21:36:29 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εγώ πάλι θέλω, αν μπορείς, να μου πεις πότε θα κόψεις αυτό το κακό σου χούι να ζητάς εξηγήσεις, και μάλιστα επίσημες, για όλα. Σε ποια χώρα θαρρείς πως βρίσκεσαι;

Απλά, βαρέθηκα να ακούω τη δικαιολογία ''Στην Ελλάδα βρισκόμαστε'' και θέλω ν' αλλάξει η κατάσταση, επειδή κι εγώ στην Ελλάδα βρίσκομαι.

Αυτά με τις εφημερίδες, μπορεί, βέβαια, να είναι και προπαγάνδα από τις ίδιες τις εφημερίδες, n' est pas;
« Last Edit: 01 Sep, 2007, 22:02:40 by F_idάνι »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, ναι, βρίσκουμε να λέμε τώρα για προπαγάνδα. Είναι γεγονός ότι η Τουρκία έχει άριστες μονάδες διάσωσης σε περιπτώσεις «θεομηνιών» και δεν ήρθαν. Και φαντάζομαι πως εύκολο είναι να διαπιστωθεί αν οι νταλίκες με τα φάρμακα δεν περνούν τα σύνορα γιατί κωλυσιεργούμε εμείς.

Έφη, χτες που έπεσα πάνω στην αναζωπύρωση μιας από τις παλαιότερες φωτιές στην τηλεόραση (που κι εγώ σταμάτησα να βλέπω) και σε παρόμοια ερώτηση των δημοσιογράφων στο στούντιο ειδήσεων του καναλιού που έβλεπα, η απάντηση ήταν ότι τους ξέφυγε από τον έλεγχο που την είχαν θέσει μέρες πριν... άντε βγάλε συμπέρασμα.

Λογικές εξηγήσεις υπάρχουν εδώ αλλά δίνω το σύνδεσμο με κάθε επιφύλαξη γιατί μπορεί να θεωρηθεί προπαγάνδα αφού πρόκειται για σελίδα αντιπολιτευόμενης εφημερίδας.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Ε, ναι, βρίσκουμε να λέμε τώρα για προπαγάνδα. Είναι γεγονός ότι η Τουρκία έχει άριστες μονάδες διάσωσης σε περιπτώσεις «θεομηνιών» και δεν ήρθαν. Και φαντάζομαι πως εύκολο είναι να διαπιστωθεί αν οι νταλίκες με τα φάρμακα δεν περνούν τα σύνορα γιατί κωλυσιεργούμε εμείς.

Βίκυ, Τούρκοι πιλότους ήρθαν και φιλοξενήθηκαν στην 365 μονάδα. Τους είδα εγώ με τα μάτια μου στην τηλεόραση που έδιναν συνέντευξη. Μεχμέτ Αλί λεγόνταν ο ένας που θυμάμαι.

Όσο για τη βοήθεια της Ερυθράς Ημισελήνου, το παραδέχθηκαν και οι Τούρκοι, η βοήθεια σταμάτησε στα δικά τους σύνορα γιατί δεν είχαν τα απαραίτητα χαρτιά. Ας μην λιθοβολούμε συνέχεια την Ελλαδίτσα και την όποια κυβέρνησή της.

Δεν θέλω και δεν μπορώ να φλυαρήσω τώρα, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα αν κάθε προστατευόμενος χώρος πρασίνου είχε και μια επένδυση: καζίνο (κι ας έχω ιδεολογική αντίθεση προς τον συγκεκριμένο «ναό»), ξενοδοχείο, ορειβατικό περίπτερο, λουναπάρκ, προσθέστε... – αρκεί να τηρεί κάποιους νόμους αισθητικής, ασφάλειας κ.λπ. Αν χρειαστεί να το αναλύσω, θα το κάνω.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκελ
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τούρκοι πιλότοι σκέτοι; Χωρίς τα αεροπλάνα τους; Δεν άκουσα σε καμιά στιγμή να αναφέρονται τουρκικά πυροσβεστικά αεροπλάνα στις ανακοινώσεις της Πυροσβεστικής που άκουγα κάθε μέρα ως την Πέμπτη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Υποθέτω μαζί με τα αεροπλάνα τους.

Πάντως ο τύπος έλεγε ότι ποτέ δεν έχει καταστροφή τέτοιου μεγέθους και πώς χαίρεται που μπόρεσε να βοηθήσει, το πόσο καλά του φέρθηκαν όλοι οι έλληνες συνάδελφοι κ.λπ. (και ήταν και ένας κούκλος!!!)
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Υποθέτω μαζί με τα αεροπλάνα τους.

Πάντως ο τύπος έλεγε ότι ποτέ δεν έχει καταστροφή τέτοιου μεγέθους και πώς χαίρεται που μπόρεσε να βοηθήσει, το πόσο καλά του φέρθηκαν όλοι οι έλληνες συνάδελφοι κ.λπ. (και ήταν και ένας κούκλος!!!)

Ίσως ήταν από τους τελευταίους που ήρθαν, τότε που σταμάτησα να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Υ.Γ.: Γιατί δεν τον κάλεσες για καφέ; :ΡΡΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Ίσως ήταν από τους τελευταίους που ήρθαν, τότε που σταμάτησα να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Υ.Γ.: Γιατί δεν τον κάλεσες για καφέ; :ΡΡΡΡΡΡΡΡ

Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me

Υ.Γ.: Γιατί δεν τον κάλεσες για καφέ; :ΡΡΡΡΡΡΡΡ

Ποιος σου είπε ότι δεν τον κάλεσε;;;

Μη βαράς, Νάντια...
Λίνα Παπαδοπούλου


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το περίμενα ότι θα μάθω κάτι τέτοιο στους διαδρόμους του Τρανσλάτουμ κι όχι από την ίδια τη φελάχα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools