Desert Island Discs – Τι θα παίρνατε μαζί σας σ' ένα ερημονήσι;

banned8 · 58 · 11112

psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
@psifio, θα σε ξανακαλούμε κι εσένα τις επόμενες δέκα εβδομάδες. Αν μάλιστα αποφασίσετε να ανεβάζετε και κανένα από τα πιο σπάνια τραγούδια που αγαπάτε (π.χ. Seeds, όχι την Πέμπτη), να σας καλούμε και συχνότερα.

Τα έκανα σύνδεσμο στον κατάλογο. :)


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Λοιπόν, το βρήκα!!! Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσω σε ένα έρημο νησί χωρίς μουσική (και 8 κομμάτια...πλάκα μας κάνουν;), βρήκα ένα τρόπο για να πάρω μαζί όλη τη δισκογραφία μου...Επιλέγω όλα τα άλμπουμ που θέλω, τα χωρίζω σε οχτώ κατηγορίες και τα βάζω όλα σε 8 κανάλια ( τρακ μεγάαααααααααααααλης διάρκειας)...Τα βαφτίζω 'ρεμίξ' και ξεμπερδεύω...Θα ακούω τραγούδια διάρκειας εκατοντάδων ωρών!




..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Λοιπόν, το βρήκα!!! Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσω σε ένα έρημο νησί χωρίς μουσική (και 8 κομμάτια...πλάκα μας κάνουν;), βρήκα ένα τρόπο για να πάρω μαζί όλη τη δισκογραφία μου...Επιλέγω όλα τα άλμπουμ που θέλω, τα χωρίζω σε οχτώ κατηγορίες και τα βάζω όλα σε 8 κανάλια ( τρακ μεγάαααααααααααααλης διάρκειας)...Τα βαφτίζω 'ρεμίξ' και ξεμπερδεύω...Θα ακούω τραγούδια διάρκειας εκατοντάδων ωρών!
Θα χρειαστείς πολλές μπαταρίες ή πολλά φωτοβολταϊκά γιατί στο ερημονήσι δεν έχει ρεύμα...Πείτε μου πόσους θα περισυλλέξω από το ερημονήσι για να ξέρω πόσες θέσεις να έχει το υδροπλάνο...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Κατάλαβα! Λοιπόν, είναι απλό. Θα έχω και περίστροφο, σε περίπτωση που θελήσω να αυτοκτονήσω. Εάν βρεις μεταφορικό μέσο και δεν με πάρεις μαζί σου, θα αναγκαστώ να σε απειλήσω με το όπλο. Πρώτος στη λίστα σου εγώ!

Τώρα, πέρα από τη πλάκα...Που ξέρεις ότι θα είναι τόσο εύκολο να διαφύγουμε από το νησί; Θα πρέπει πρώτα να ξεφύγουμε από…τους άλλους…
 
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...



mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Θα χρειαστείς πολλές μπαταρίες ή πολλά φωτοβολταϊκά γιατί στο ερημονήσι δεν έχει ρεύμα...Πείτε μου πόσους θα περισυλλέξω από το ερημονήσι για να ξέρω πόσες θέσεις να έχει το υδροπλάνο...
Έχω πιάσει θέση πρώτος. Μόνο θα πρέπει να περιμένεις να μεγαλώσουν τα λαχανικά μου, να τα πουλήσω σ' όλους αυτούς που θα πεινάνε, για να σου πληρώσω τη θέση. Πάντως το booking open έγινε. Γράψε τ' όνομα μου σε κανένα δέντρο για να μην μπερδευτούμε και χάσω τη κράτηση πλιζ.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Κατάλαβα! Λοιπόν, είναι απλό. Θα έχω και περίστροφο, σε περίπτωση που θελήσω να αυτοκτονήσω. Εάν βρεις μεταφορικό μέσο και δεν με πάρεις μαζί σου, θα αναγκαστώ να σε απειλήσω με το όπλο. Πρώτος στη λίστα σου εγώ!

Τώρα, πέρα από τη πλάκα...Που ξέρεις ότι θα είναι τόσο εύκολο να διαφύγουμε από το νησί; Θα πρέπει πρώτα να ξεφύγουμε από…τους άλλους…
 

Να τ' αφήσεις αυτά. Εγώ έκλεισα θέση πριν από σένα.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Καλά ντε! Θα μείνω στο νησί...Άλλωστε, προτιμώ να δοκιμάσω να ζήσω εκεί και να είμαι ελεύθερος παρά να γυρίσω εδώ...Χμμμ, τελικά προτιμώ να μείνω εκεί...Άσε τη μουσική, θα πάρω την κιθάρα μου και πολλές χορδές και θα παίζω εγώ...Θα μου λείψει η ηλεκτρονική μουσική βέβαια, αλλά τι να κάνουμε;
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Εκ του εντελώς προχείρου και χωρίς φυσικά να ανατρέξω σε σκληρούς και μαλακούς δίσκους:

Aquarius/Let the sunshine in - The Fifth Dimension
My head is hanging upside down (Bonzo goes to Bitburg) - Ramones (και πολλά-πολλά άλλα)
Μιλώ για σένα - Θανάσης Παπακωνσταντίνου (και πολλά άλλα)
Αρζεντίνα - Χειμερινοί Κολυμβητές (και οτιδήποτε άλλο έχουν κάνει)
Sleep the clock around - Belle and Sebastian
California über alles - Dead Kennedys
London calling  - Clash (και σχεδόν οτιδήποτε άλλο έχουν κάνει)
I get around - Beach Boys


Η παραπάνω λίστα είναι τελείως εφήμερη και τόσο αυθαίρετη που δεν εκφράζει ούτε εμένα καλά-καλά. Αν μιλούσαμε για 88 κομμάτια, κάτι γινόταν...


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
...να μεγαλώσουν τα λαχανικά μου, να τα πουλήσω σ' όλους αυτούς που θα πεινάνε...
Να τα μας... Πλακώσαν κι οι μαυραγορίτες :))))))))))))))))
Τι το ήθελες το ερημονήσι, βρε Νίκελ; Θες να βγάλουμε όλα τα άγρια ένστικτά μας;
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Battle Royale (Batoru rowaiaru) θα γίνει το νήσι και μάλιστα στη λογοκριμένη εκδοχή...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Battle Royale (Batoru rowaiaru) θα γίνει το νήσι και μάλιστα στη λογοκριμένη εκδοχή...
Παράκλησις:
Μήπως μπορεί να γίνει και Γαλάζια λίμνη;
(Είχα δει την ταινία σε πολύ τρυφερή ηλικία και με σημάδεψε.)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Παράκλησις:
Μήπως μπορεί να γίνει και Γαλάζια λίμνη;
(Είχα δει την ταινία σε πολύ τρυφερή ηλικία και με σημάδεψε.)
Εδώ θα φέρω ολόκληρο υδροπλάνο, στη λίμνη θα κολλήσω;
Λοιπόν θα φέρω μια ίδια με της ταινίας. Υπόψην από τη στιγμή της παράδοσης και μετά δε γίνονται δεκτές επιστροφές...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Καλά ντε! Θα μείνω στο νησί...Άλλωστε, προτιμώ να δοκιμάσω να ζήσω εκεί και να είμαι ελεύθερος παρά να γυρίσω εδώ...Χμμμ, τελικά προτιμώ να μείνω εκεί...Άσε τη μουσική, θα πάρω την κιθάρα μου και πολλές χορδές και θα παίζω εγώ...Θα μου λείψει η ηλεκτρονική μουσική βέβαια, αλλά τι να κάνουμε;
Ωραία αλλά η  ε-αλληλογραφία τι θα γίνει; Θα την μαζεύουνε και κάθε εβδομάδα θα την στέλνουνε με περιστέρι;
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
λοιπόν, να σας επαναφέρω όλους στην τάξη: 

Μπαχ:  D minor Toccata & Fugue (αν το παίξω πολύ δυνατά, θα το ακούσουν από μίλια μακρια, και θαρθούν  ή να το απολαύσουν από κόντα, ή να κάνουν κατάσχεση, οπότε θα με σύσουν έτσι κι αλλιώς

Ραβέλ:  Δάφνις και Χλόη και jeux d'eau

Handel: κοντσέρτο για εκκλησιαστικό όργανο (οποιοδήποτε)

Χατζιδάκη: οδός Ονείρων

Τσιτσάνη Μινόρε

Κάνα τραγούδι της Ουμ Καλθούμ

La epopeya de Edipo de Tebas (απόδειξη ότι οι Αργεντινοί έχουν ένα τρελλό αίσθημα του χιούμορ) των Les Luthiers

έτσι για αναμνήσεις και για όλες τις διαθέσεις.

Για βιβλίο  Το λεξικό του Μπ********* (για να ετοιμάσω βελτιωμένη ή και δίγλωσση έκδοση με την ησυχία μου)

Για αντικείμενο  - ένα πιάνο (για να μάθω να παίζω που δεν έμαθα τόσα χρόνια.


But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έχουμε μπάσταρδα γούστα εμείς οι Έλληνες που αγκαλιάζουμε και τη δυτική κουλτούρα, αλλά ακόμα πιο μπάσταρδα οι Εγγλέζοι που γνώρισαν την ανατολική. Φίλιπ, θα 'ρθω μαζί σου στο νησί.


 

Search Tools