Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης - όριο 5.000 ευρώ [μετονομάστηκε σε Τίτλος Κτήσης Υπηρεσιών]

diceman · 87 · 114867

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Κάνετε τα πρώτα σας βήματα στο χώρο της μετάφρασης και προς το παρόν δεν σας συμφέρει να εγγραφείτε στο Τ.Ε.Β.Ε. και να κάνετε έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία, ώστε να μπορείτε να κόψετε Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών; Για την πληρωμή σας, η λύση είναι απλή: ζητήστε Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης από τον εκδοτικό οίκο ή την εταιρεία που σας προτείνει συνεργασία.

Δύο πράγματα πρέπει να έχετε υπόψη σας: πρώτον, από το μικτό ποσό της αμοιβής σας θα παρακρατηθεί ΦΕΕ 20% (ποσό που ίσως να σας επιστραφεί μέσω της φορολογικής δήλωσής σας, ολόκληρο ή κατά ένα ποσοστό του) και χαρτόσημο 3,6%. Δεύτερον, στη διάρκεια ενός οικονομικού έτους, οι αποδείξεις που θα συγκεντρώσετε δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 5.000 ευρώ.

Άντε, κι ένα τρίτο: οι εργοδότες συνήθως τσινάνε όταν ακούνε για την Α.Ε.Δ., κυρίως επειδή έχει λίγη περισσότερη γραφειοκρατία γι' αυτούς.


Edit: Σύμφωνα με τον πρόσφατο φορολογικό νόμο 3842/2010, στο εξής θα πραγματοποιείται παρακράτηση φόρου ελεύθερων επαγγελματιών με συντελεστή 20% μόνο σε αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που υπερβαίνουν το ποσό των 300 Ευρώ.

Η νέα αυτή ρύθμιση ισχύει από 1 Ιανουαρίου 2011.
« Last Edit: 23 Feb, 2015, 14:40:44 by spiros »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Βασίλη,

Έχω την αίσθηση ότι το όριο για την απόδειξη δαπάνης έχει πάει στα 4000.

Quote
O κ. Κώστας Κωτσάνης, από την Αθήνα, ερωτά: Πήρα από σωματείο οργάνωσης σεμιναρίων για σεμινάριο που έκανα αθεώρητη απόδειξη εισπράξεως. Είναι σωστό αυτό; Περνά στα έσοδα;

Το σωματείο (οποιαδήποτε επιχείρηση) έχει τη δυνατότητα να εκδώσει για παροχή υπηρεσιών απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης εφόσον η αμοιβή που σας καταβλήθηκε είναι μικρότερη από 4.000 ευρώ. Η απόδειξη αυτή είναι νόμιμο στοιχείο δαπάνης για το σωματείο και εσόδου για εσάς.
http://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngItemID=14587&lngReviewID=12272

Quote
Σε περίπτωση που ο δικαιούχος δεν εκδίδει ΑΠΥ, πρέπει να προσκομίσει Υπεύθυνη Δήλωση (άρθρο 8 Ν. 1599/1986) προς το ΚΕΠΠ στην οποία θα δηλώνει ότι «τα εισοδήματα μου από ελευθέρια επαγγέλματα για το έτος _xxx_ δεν υπερβαίνουν τα 4000 ευρώ (μικτά) και δεν υποχρεούμαι στην έκδοση παραστατικών». Το ποσό αυτό αναπροσαρμόζεται σε τακτά χρονικά διαστήματα από το Υπουργείο Οικονομικών.
http://www.kep.unipi.gr/Gr/Files/odigos_diax/ODIGOSDIAHIRISIS2003-PAPEI-NEO%20ver4.doc
« Last Edit: 01 Mar, 2009, 05:22:25 by spiros »



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Σπύρο,

Ρώτησα το λογιστή μου, ρώτησα και στη ΔΟΥ μου και η απάντηση που πήρα είναι ότι το μέγιστο ποσό παραμένει 3.000 ευρώ. Όσο για την "αναπροσαρμογή σε τακτά χρονικά διαστήματα", από τότε που ξέρω για τις Απ. Επ. Δαπ., το ποσό αυτό παραμένει ίδιο και απαράλλαχτο!

Θα το ψάξω κι άλλο το θέμα, πάντως, και θα επανέλθω.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Βασίλη,

Η λογίστρια της Orco μου λέει ότι από τον Δεκέμβρη έχει πάει στις 4000. Τώρα τι να πω και εγώ! Οι απόψεις των ειδικών ένθεν κακείθεν φαίνεται να διίστανται!

Edit 8 Μαρτίου 2006: Είναι 4000 ευρώ.
« Last Edit: 08 Mar, 2006, 04:05:57 by spiros »



  • Guest

Από το μικτό ποσό της αμοιβής σας θα παρακρατηθεί ΦΕΕ 20% (ποσό που ίσως να σας επιστραφεί μέσω της φορολογικής δήλωσής σας, ολόκληρο ή κατά ένα ποσοστό του).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσουμε αν θα έχουμε επιστροφή και πόση θα είναι αυτή;


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
στη διάρκεια ενός οικονομικού έτους, οι αποδείξεις που θα συγκεντρώσετε δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 4.000 ευρώ.
4000 ανά έτος και ανά εταιρεία. Δηλαδή, με ΑΠΔ μπορείς να εισπράξεις μέχρι και 8 χιλ. από δύο εταιρείες μέσα στο ίδιο οικονομικό έτος.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσουμε αν θα έχουμε επιστροφή και πόση θα είναι αυτή;
Έσοδα μείον δηλωμένα έξοδα = "κέρδος"
Βάλε το "κέρδος" στον πίνακα συντελεστών φόρου και υπολόγισε τι φόρος σου αναλογεί.
Δες πόσος φόρος σου παρακρατήθηκε.
Αν ΑΦ > ΠΦ, τότε θα πληρωσεις τη διαφορά.
Αν ΑΦ < ΠΦ, τότε έχεις επιστροφή.

Φορολογικοί συντελεστές στο χαώδες www.gsis.gr


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
4000 ανά έτος και ανά εταιρεία. Δηλαδή, με ΑΠΔ μπορείς να εισπράξεις μέχρι και 8 χιλ. από δύο εταιρείες μέσα στο ίδιο οικονομικό έτος.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το ανά εταιρεία. Δηλαδή, αν έχεις 20 πελάτες, μπορείς να εισπράξεις έως και 80.000 ευρώ (4.000 Χ 20) και να μην α) ασφαλιστείς στο ΤΕΒΕ β) ανοίξεις βιβλία; Και το κράτος να χάνει τόσο ΦΠΑ; Δε μου φαίνεται ότι ισχύει αυτό.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


themis

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 197
    • Gender:Female

Το όριο των 4000 ευρώ αντιστοιχεί σε κάθε εταιρεία ξεχωριστά ή συνολικά το ποσό που θα πρέπει κάποιος μεταφραστής να έχει σε αποδείξεις δαπάνης;



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
ναι, τσεκαρισμένο με το λογιστή μου, αλλά και με τα οικον. τμήματα 2 πελατών μου, εταιρειών από τις οποίες εισέπραξα κάτι παραπάνω από 4χιλ. ευρώ (αθροιστικά) μέσα στο 2005. Τα οποία βέβαια δηλώθηκαν στην κυρία εφορία, η οποία και δεν έφερε καμία αντίρρηση.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις του Βασίλη (εκείνος άλλωστε μου είχε ανοίξει τα μάτια σε αντίστοιχη περίπτωση και στην πορεία μου το επιβεβαίωσε η λογίστριά μου).

Έχω την εντύπωση ότι το σύστημα της απόδειξης δαπάνης απευθύνεται σε νέους επαγγελματίες, ώστε να μην υποχρεώνονται να βγάζουν βιβλία και να γράφονται στο ΤΕΒΕ όταν ξεκινούν και δεν έχουν σταθερό και μεγάλο όγκο εργασιών. Αν κάποιος έχει 3-4 πελάτες που ο καθένας του αποδίδει 4.000 ευρώ το χρόνο, τι σόι newbie είναι;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Εγώ, πάντως, σκοπεύω να το ψάξω ξανά, με την πρώτη ευκαιρία (το 2312, δηλαδή)!
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Για εκείνους που έχουν και ΙΚΑ ως μισθωτοί σε εταιρεία, και έσοδα από Αποδείξεις Επαγ. Δαπάνης της τάξης των 8.000 ευρώ κάθε χρόνο, τι γίνεται; Να ετοιμάζονται για τον Κορυδαλλό;
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
4000 ανά έτος και ανά εταιρεία. Δηλαδή, με ΑΠΔ μπορείς να εισπράξεις μέχρι και 8 χιλ. από δύο εταιρείες μέσα στο ίδιο οικονομικό έτος.

Tώρα που έχουμε και τον auditor στην παρέα μας, τι γνώμη έχει γι' αυτό;
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Tώρα που έχουμε και τον auditor στην παρέα μας, τι γνώμη έχει γι' αυτό;
Πολύ liberal μου φαίνεται. Θυμάμαι ότι ως auditor είχαμε ασχοληθεί με το ζήτημα σε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία που ελέγχαμε. Δεν θυμάμαι τι είχε παίξει, όμως. Έχω ήδη κινήσει διαδικασίες αναδίφησης του ζητήματος με παλιούς συναδέλφους και θα επανέλθω.
Θα ήθελα, όμως, να κάνω μια επισήμανση: η συγκεκριμένη διάταξη δημιουργήθηκε για άτομα που κάνουν δουλειά καθαρίστριας, νυχτοφύλακα κλπ. Τέτοια πράγματα. Τζαστ φορ δε ρέκορντ.
Nick Roussos


 

Search Tools