Άγνωστες συντομογραφίες

yarek · 23 · 6582

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
...να ρωτήσω γιατί να μη λέει εδώ "αντικατάσταση";

Επειδή είναι Ε.Τ.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
...να ρωτήσω γιατί να μη λέει εδώ "αντικατάσταση";

Μιλάμε για το νομικό κείμενο του Νίκου, σωστά; Γιατί σ' αυτό το σημείο, μιλάει για εργασία και μόνο. Έχει κοστολογήσει χωριστά τα εξαρτήματα που αντικαθιστά.
Οπότε, δεν μιλάει για το κόστος "αντικατάστασης" ενός εξαρτήματος, μόνο για το κόστος της εργασίας "εξαγωγής" και "τοποθέτησης".



metafrastis

  • Guest
...να ρωτήσω γιατί να μη λέει εδώ "αντικατάσταση";

Επειδή είναι Ε.Τ.

Άστο Αλεξάνδρα, ρητορικό ήταν το ερώτημα και η απάντηση εύλογη και όλα αυτά ολίγον άσχετα με την αρχική απορία.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
28.- Εξαγωγή και τοποθέτηση μηχανής και σασμάν ................. 70.000 δρχ.
29.- Εξαγωγή και τοποθέτηση εμπρόσθιου συστήματος……..20.000 δρχ
30.- " " αντλίας πετρελαίου………………..20.000 δρχ
31.- " " ταμπλω ....:............. 30.000 δρχ
32.- " " καθισμάτων και μοκέτας….... 15.000 δρχ
33.- " " δεξιάς πόρτας………………….6.000 δρχ.
34.- " " εσωτερικών πλαστικών και λαστιχων 10.000 δρχ.
35.- " " εσωτερικού πλέγματος………..8.000 δρχ.


Χωρίς να είμαι ειδική, απλώς τυχαίνει να οδηγώ σχεδόν 30 χρόνια, καταλαβαίνω ότι όταν κάνεις μια επισκευή, χρειάζεται, για να επισκευάσεις ή να αντικαταστήσεις κάποια πράγματα, να βγάλεις από τη θέση τους κάποια άλλα και μετά να τα ξαναβάλεις. Γι' αυτό λέμε π.χ. εξαγωγή και τοποθέτηση μοκέτας και καθισμάτων, ή εξαγωγή και τοποθέτηση εμπρόσθιου συστήματος. Αυτό δεν σημαίνει ότι απαραιτήτως αντικατέστησε τη μοκέτα και τα καθίσματα, απλώς τα έβγαλε και μετά τα ξανάβαλε στη θέση τους.
« Last Edit: 23 May, 2006, 19:18:23 by alexandra_k »



metafrastis

  • Guest
28.- Εξαγωγή και τοποθέτηση μηχανής και σασμάν ................. 70.000 δρχ.
29.- Εξαγωγή και τοποθέτηση εμπρόσθιου συστήματος……..20.000 δρχ
30.- " " αντλίας πετρελαίου………………..20.000 δρχ
31.- " " ταμπλω ....:............. 30.000 δρχ
32.- " " καθισμάτων και μοκέτας….... 15.000 δρχ
33.- " " δεξιάς πόρτας………………….6.000 δρχ.
34.- " " εσωτερικών πλαστικών και λαστιχων 10.000 δρχ.
35.- " " εσωτερικού πλέγματος………..8.000 δρχ.


Χωρίς να είμαι ειδική, απλώς τυχαίνει να οδηγώ σχεδόν 30 χρόνια, καταλαβαίνω ότι όταν κάνεις μια επισκευή, χρειάζεται, για να επισκευάσεις ή να αντικαταστήσεις κάποια πράγματα, να βγάλεις από τη θέση τους κάποια άλλα και μετά να τα ξαναβάλεις. Γι' αυτό λέμε π.χ. εξαγωγή και τοποθέτηση μοκέτας και καθισμάτων, ή εξαγωγή και τοποθέτηση εμπρόσθιου συστήματος. Αυτό δεν σημαίνει ότι απαραιτήτως αντικατέστησε τη μοκέτα και τα καθίσματα, απλώς τα έβγαλε και μετά τα ξανάβαλε στη θέση τους.

Ξαναρωτώ επειδή δεν βγάζω νόημα, απευθύνεσαι σε εμένα με το παραπάνω ποστ;

Γιατί έχω ήδη αναφερθεί / εξηγήσει αυτά που αναφέρεις στον Νίκο, στο ποστ όπου έκανε αυτή την ερώτηση:

"...να ρωτήσω γιατί να μη λέει εδώ "αντικατάσταση";

πολύ πίσω, δηλαδή.


Όπως είπα με μια ματιά στα ποσά η απάντηση είναι αυτονόητη, αλλά εγώ την έγραψα γιατί δεν κατάλαβα εξ αρχής ότι το ερώτημα ήταν ρητορικό.



yarek

  • Newbie
  • *
    • Posts: 87
    • Gender:Male
Επιδή το ερώτημά μου προκάλεσε απρόβλεπτη έντονη συζήτηση, να προσθέσω τις τιμές των εν λόγω εργασιών:
Ε.Τ. σωληνώσεις - 100 Ευρώ
Ε.Τ. μηχανικών μερών - 60 Ευρώ
Ευθ. - 45, 120 και 70 Ευρώ αντίστοιχα
Ολική αξία αποκατάστασης ζημιών ορίστηκε στα 1.380 Ευρώ. Αφορά ένα, θα έλεγα, μέτριο μοντέλο - Renault Laguna.
Για τυχόν διορθώσεις είναι πια αργά, καλύτερα :-)  γιατί όσο διαβάζω τις απαντήσεις σας τόσο αυξάνεται η αβεβαιότητά μου.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Επιδή το ερώτημά μου προκάλεσε απρόβλεπτη έντονη συζήτηση, να προσθέσω τις τιμές των εν λόγω εργασιών:
Ε.Τ. σωληνώσεις - 100 Ευρώ
Ε.Τ. μηχανικών μερών - 60 Ευρώ
Ευθ. - 45, 120 και 70 Ευρώ αντίστοιχα
Ολική αξία αποκατάστασης ζημιών ορίστηκε στα 1.380 Ευρώ. Αφορά ένα, θα έλεγα, μέτριο μοντέλο - Renault Laguna.
Για τυχόν διορθώσεις είναι πια αργά, καλύτερα :-)  γιατί όσο διαβάζω τις απαντήσεις σας τόσο αυξάνεται η αβεβαιότητά μου.


Λογικό ακούγεται, η τιμή εξαγωγής και τοποθέτησης κάποιων εξαρτημάτων να είναι 100 και 60 ευρώ. Άρα δεν πρόκειται για αξία αντικατάστασης, απλώς για το κόστος της εργασίας.


metafrastis

  • Guest
Άρα δεν πρόκειται για αξία αντικατάστασης, απλώς για το κόστος της εργασίας.

Άρα δεν πρόκειται ούτε και για κόστη τεχνικού ελέγχου που πρότεινα εγώ στην αρχή.


 

Search Tools