επανάχρηση κτιρίου → adaptive reuse of a building, re-use of a building

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Καλημέρα :-)
Καιρό είχατε να με δείτε εδώ...
Μετά από 2 μήνες, είπα να αναλάβω μια μετάφραση και το κείμενο είναι πολύ του "γούστου" μου: αρχιτεκτονικό, το θέμα είναι η επανάχρηση ενός βιομηχανικού κτιρίου σε εργασιακό χώρο...
Είδα παρόμοιο νήμα στο social sciences (ανάδειξη-ανάπλαση αρχαιολογικού χώρου), και με χαρά διαπίστωσα ότι συμφωνώ με την απόδοση: μέσα στο κείμενό μου είχα ήδη χρησιμοποιήσει το remodelling...
ωστόσο θεωρώ σκόπιμο να κάνουμε μια συζήτηση για την επανάχρηση ως αρχιτεκτονική "τάση" (trend), και σκοπίμως έβαλε την ερώτηση στην κατηγορία αυτή (εδώ θα αναζητούσα κι εγώ μια τέτοια συζήτηση).
Προς το παρόν έχω ξεκινήσει χρησιμοποιώντας την απόδοση New use as... αντί re-use ή κάτι τέτοιο, αφού πρόκειται για ριζική αλλαγή της χρήσης και στην ουσία δημιουργία ενός νέου χώρου... η βιβλιογραφία τι έχει να πει;
Θα επιστρέψω!!
« Last Edit: 11 May, 2010, 16:56:28 by spiros »


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Yπάρχει το "rehab" -αν το σηκώνει.

Kαι το "adaptive reuse":

Old buildings often outlive their original purposes. Adaptive Reuse, or Re-use, is a process that adapts buildings for new uses while retaining their historic features. An old factory may become an apartment building. A rundown church may find new life as a restaurant... And a restaurant may become a church.

One famous example of adaptive reuse is the Gallery of Modern Art for the Tate Museum in London. Designed by the Pritzker Prize winning architects Jacques Herzog and Pierre de Meuron, the museum was once a power station.



και https://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_reuse

για το οποίο... τρελαίνομαι. :)))

Η ανάπλαση και η ριζική αλλαγή της χρήσης δεν καθιστούν αδόκιμο το "re-use".  Όταν διατηρούνται στοιχεία της αρχιτεκτονικής (ιστορικά χαρ. ή άλλα), τότε έχουμε "adaptive", νομίζω.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Βάζω re-use στο γλωσσάρι για την «επανάχρηση». Όταν υπάρχει αλλαγή χρήσης (π.χ. Γκάζι), προσθέτουμε μπροστά το adaptive. OK, guys?


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Thanks guys!!

(Άργησα, αλλά επέστεψα... esperino gymnasio productions γαρ, ετοιμάζουμε σούπερ εκδήλωση, λεπτομέρειες προσεχώς :-)



 

Search Tools